poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Lubycza Królewska: Miejscowi wiedzą coraz więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2009, 08:07

Spotkania z ciekawymi ludźmi gromadziły do tej pory liczną widownię. Wysokiej frekwencji można spodziewać się również w sobotę. O nazwach miejscowych i cmentarzach gminy Lubycza Królewska wieczorem opowiadać będzie dr Mariusz Koper z KUL. Uczestnicy otrzymają w prezencie jego najnowszą książkę.

Chodzi o wydane przed kilkoma dniami "Nazwy miejscowe gminy Lubycza Królewska. Historia – osadnictwo – język”.

Autor, który z benedyktyńską dokładnością zbierał materiały do tej ciekawej książki, miał ułatwione zadanie, bo jest lubyczaninem. Jego językoznawcze zainteresowania to analizy onomastyczne i stosunki językowo-etniczne, ale wykładowca KUL pasjonuje się również historią regionu.

Dlatego uczestników spotkania, które rozpocznie się w sobotę o godz. 20 w GOK, zaprosi również na wykład multimedialny poświęcony cmentarzom lubyckiej gminy.

Warto dodać, że dr Koper jest pomysłodawcą projektu "Wielokulturowość dla przyszłości. Pierwsze spotkania z historią, kulturą i tradycjami Ziemi Lubyckiej”, dzięki któremu od kilku tygodni na terenie gminy odbywają się imprezy kulturalno-oświatowe i cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi.

Podczas wizyty Adama Kulika, lubelskiego pisarza i dziennikarza, pokazano filmy dokumentalne dotyczące m.in. Hrebennego, Korni, Lubyczy Królewskiej, Machnowa, Siedlisk i Wierzbicy.

– Wieczór filmowy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – opowiada Mariusz Koper. – Nasz gość sam był zaskoczony frekwencją w lubyckim parku.

Historię i współczesność cerkwi gminy Lubycza Królewska przedstawił historyk sztuki Paweł Sygowski, natomiast o kamieniarstwie bruśnieńskim opowiadał Marek Wiśniewski. Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka, podzielił się refleksjami na temat ochrony i sposobów ratowania cmentarzy południowo-wschodniej Lubelszczyzny.

Robert Kuwałek z Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie wygłosił zaś referat poświęcony Żydom na Roztoczu, ich życiu i zagładzie. Przed prelekcją odbył się pokaz multimedialny związany z Lubyczą Królewską, w której przed wojną mieszkało ponad 90 proc. ludności wyznania mojżeszowego.

Nie zapomniano o najmłodszych. W rajdzie pieszym Lubycza Królewska–Teniatyska – z ogniskiem i konkursami – wzięło udział kilkanaścioro dzieci.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa fotograficzna poświęcona wielokulturowemu dziedzictwu gminy, która w połowie września zostanie otwarta w GOK.

Głównymi organizatorami cyklu spotkań są Lokalna Organizacja Turystyczna "Roztocze” oraz Lubycka Grupa Inicjatywna.

– Przedsięwzięcie wypaliło, a skorzystali z tego zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści – mówi Michał Basiński, prezes LOT "Roztocze”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
reg.
Kajan
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

reg.
reg. (15 grudnia 2009 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo ciekawe spotkania oraz sama inicjatywna lokalna.
Rozwiń
Kajan
Kajan (28 sierpnia 2009 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z KUL-u ??? No to rzeczywiście autorytet moralny jego mać...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!