środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Łupki znowu dzielą. Protesty w gminie Miączyn

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2013, 15:42

Poszukiwania gazu łupkowego nadal budzą obawy. Wierceniom prowadzonym przez firmę Chevron sprzeciwiają się mieszkańcy gminy Miączyn. Koncern zapewnia, że dojdzie z nimi do porozumienia.

Protesty przeciwko poszukiwaniom gazu trwają w rejonie Zamościa od blisko roku. Teraz do rozpoczęcia wierceń w miejscowości Ministrówka, w gm. Miączyn szykuje się amerykański Chevron. Sprawa budzi sporo kontrowersji. W tym tygodniu zajmowali się nią gminny radni. Mieli wystosować protest do władz województwa.

– Rada nie podjęła jeszcze decyzji, ale są naciski ze strony niezadowolonych – przyznaje Józef Długosz, wójt Miączyna. – Sądzę, że obawy wynikają z choćby z protestów, do jakich dochodziło w pobliskich miejscowościach. Nie wszyscy chcą tych poszukiwań. Osobiście jestem jednak za tym, by pozwolić inwestorom na badania.

Jednocześnie wójt wydał już dwie negatywne opinie, dotyczące planów Chevrona. W uzasadnieniu podniesiono kwestię uciążliwości prac dla mieszkańców oraz dużej ilości odpadów. Sprawa jest w toku. W ewentualnym proteście gmina nie może jednak liczyć na wsparcie władz regionu.

– Nie rozumiem niektórych samorządowców. Brakuje im gospodarczego podejścia – ocenia Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa. – Przecież, jeśli dojdzie do wydobycia gazu, to 60 proc. opłaty eksploatacyjnej trafi do gmin. To one najbardziej na tym skorzystają. Ich władze powinny to wiedzieć.

Spotkania z mieszkańcami

Marszałek szykuje kolejną kampanię informacyjną, która ma zwiększyć świadomość o różnych aspektach wydobycia gazu. Jak jednak rozwiązać aktualne problemy?

– Niech firmy wiercą tam, gdzie nie ma protestów. Protestujący powinni obserwować miejscowości, w których ruszyły poszukiwania – dodaje Sosnowski. – Choćby Berejów i Syczyn, gdzie mam nadzieję już niedługo popłynie gaz.

Póki co przedstawiciele Chevrona próbują uświadamiać mieszkańców. Brali udział w ostatnim posiedzeniu rady gminy w Miączynie.

– Od czerwca wiele razy spotykaliśmy się z radnymi, z sołtysami i mieszkańcami gminy i przedstawialiśmy nasze plany – dodaje Grażyna Bukowska, rzecznik firmy. – W ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy mieszkańców wsi Ministrówka na wiertnię w Zawadzie żeby mogli przekonać się na własne oczy, że prace poszukiwawcze prowadzone są odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Według Chevrona goście z Ministrówka "wyrazili swoje poparcie” dla działań firmy. Koncern liczy więc, że uda się rozwiać wszelkie obawy, dotyczące wierceń.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
papacarlito
sufka
mieszkaniec M.
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

papacarlito
papacarlito (20 marca 2013 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest szansa na to aby stworzyć miejsca pracy, godnie żyć i może mniej płacić za gaz to ludzie protestują.. pewnie 90% z nich nie wie przeciw czemu protestuje..


[color=silver]_______________________________________________________________________[/color]
[size=2][url="http://www.perfectschody.com.pl/galeria-zdjec/schody-okragle/"]schody okrągłe[/url] do twojego domu[/size]
Rozwiń
sufka
sufka (20 marca 2013 o 00:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='A' timestamp='1361977782' post='739253']
Najbardziej protestują ruskie (i często inspirują takie protesty śród rządzących i ludzi), bo wydobycie łupków nie jest w ich interesie, "lepiej kupować gaz za grube miliony od moskali z gazociągu północnego", Niemcy też muszą zarobić na współpracy z Gazpromem więc też im nie na rękę ... Wszelkie "ekspertyzy" i wątpliwości i "generowanie" protestów są powodowane przez ludzi Gazpromu, ruskich i osób z nimi współpracujących...
[/quote] "ruskie" wykupują firmy wydobywcze gazu łupkowego, bo jest wolny rynek i nikt im tego nie zabroni, a skażenie chemikaliami będzie nieodwracalne i na wieki, do tego firmy wyjadą po kilku latach eksploatacji, a gaz będzie się ulatniał z rozbitych łupków przez dziesięciolecia. Już teraz jedna czwarta zgonów w Polsce to rak, co będzie jak będzie sto tysięcy odwiertów z całą tą chemią i stale ulatniającym się do powietrza, wody i gleby gazem ?
Rozwiń
mieszkaniec M.
mieszkaniec M. (11 marca 2013 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie protesty, to tylko grupa niedouczonych w temacie obywateli manipulowanych przez pseudoekologów z poza gminy Miączyn. Przyczyny protestów to :niewiedza, strach przed nowym, opieranie swojej wiedzy na szumie informacyjnym na temat łupków a nie na opini autorytetów nauki w tej dziedzinie. Wójt powinien zorganizować radnym oraz niektórym pracownikom Urzędu Gminy wycieczkę do miejscowości gdzie odwierty zostały już wykonane i odbyło się szczelinowanie a także zorganizować spotkanie ze specjalistami z zakresu geologi, prawa geologicznego, wykonywania odwiertów badawczych i metod wydobywania gazu łupkowego. Dużą rolę do spełnienia w szerzeniu wiedzy i rzetelnym informowaniu na temat ,,łupków,, mają
media, które tej lekcji nie odrobiły należycie.
Rozwiń
oberv.
oberv. (1 marca 2013 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do 'dddd' - Niewolniku Rosji spadaj do Moskwy! Chcesz żebyśmy dogadali się z Gazpromem to nam ceny obniżą? Jesteś głupi czy naiwny czy piszesz komentarze z Moskwy? Zaufać Rosji? Dawno tak się nie uśmiałem!
Rozwiń
EkoOszustom STOP
EkoOszustom STOP (1 marca 2013 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#333333]Zmanipulowana ankieta pełna sugestii że łupki są szkodliwe - grzech nie zabrać głosu. [/color]
[color=#333333]Żeby nie okazało się że głosują tylko fani Gazpromu i wyznawcy kłamliwego Gaslandu. [/color]
[color=#333333]Wielka prośba - GŁOSUJCIE I PODAJCIE DALEJ![/color]

[url="http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-z-polski/02-2013/zabierzmy-glos-w-sprawie-waznej-dla-polski"]http://www.lupkipolskie.pl/aktualnosci/newsy-z-polski/02-2013/zabierzmy-glos-w-sprawie-waznej-dla-polski[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!