piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Marzenia się spełniają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2006, 16:34
Autor: Bogdan Nowak

ZAMOŚĆ Emerytowana bibliotekarka, znana zamojska regionalistka z własnych oszczędności sfinansowała projekt architektoniczny jednej z attyk na Rynku Wielkim. Teraz z satysfakcją patrzy, jak budowla rośnie w górę.

- Nie mogę się na te roboty napatrzeć - cieszy się 66-letnia Bogumiła Sawa. - Aż serce w człowieku rośnie! Wspaniałe attyki zniszczyli zaborcy. Najwyższy czas, aby je zrekonstruować. To się dzieje na naszych oczach!
Bogumiła Sawa sfinansowała projekt attyki (górny, ozdobny element budynku w postaci ścianki) na kamienicy przy ulicy Grodzkiej 5 a. Zapłaciła za to ok. 4,5 tys. zł. XIX-wieczny rysunek inwentaryzacyjny odnalazła w lubelskim archiwum. Rekonstrukcja była jej wielkim marzeniem. Attyka miała być odtworzona w 2007 r., ale roboty właśnie ruszyły. Prowadzi je zamojska firma "Budmat”. - Miasto dostało unijne wsparcie na renowację Starówki i... zmiany widać z dnia na dzień - mówi Sawa. - Dlaczego więc finansuję projekty? Bo detale architektoniczne nie idą na pierwszy rzut. A to one decydują o klimacie zabytkowego miasta.
Regionalistka mieszka samotnie w jednym z zamojskich bloków na tzw. Plantach. Żyje ze skromnej emerytury. Jej mieszkanie pełne jest książek, pożółkłych zdjęć, teczek pękatych od rozsypujących się ze starości dokumentów. O historii Zamościa, jego detalach architektonicznych, dziejach ordynacji może opowiadać bez końca. Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim, a pod koniec lat 70. obroniła rozprawę doktorską pt. "Przemiany Zamościa 1772-1866”. Potem pracowała jako dokumentalistka w zamojskich PKZ-tach oraz była bibliotekarką w I LO w Zamościu. Opublikowała kilka książek oraz ok. 250 artykułów m.in. w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym. - Historia i architektura tego wspaniałego miasta jest moją pasją - mówi. - A pasji warto się poświęcić.
Teraz Sawa przymierza się do sfinansowania projektu attyki kamienicy przy ul. Staszica 23 na zamojskiej Starówce. Zamierza także "dopomóc” w rekonstrukcji ośmiu attyk przy wschodniej pierzei Rynku Wielkiego. Urzędnicy są zachwyceni. - Spotykamy się z tym, że mieszkańcy osiedli pomagają tworzyć i finansować projekty kanalizacji czy dróg - mówi Jerzy Różyło, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego zamojskiego UM. - Lecz attyka to nie rzecz użytkowa... Taka inicjatywa jest godna pochwały.
Co na to mieszkańcy miasta? - Nie myślałem, że ta kamienica będzie po remoncie tak ładna - dziwi się 19-letni Tomek z Zamościa. - To, że tej pani chce się coś robić jest... budujące.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!