niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Marzenia wciąż jeszcze palcem na wodzie pisane

  Edytuj ten wpis
Autor: Julia Okoń

Uda się. Być może już w przyszłym roku - cieszy się biłgorajski starosta. Jego entuzjazm podzielają lokalni samorządowcy. Ale przedstawiciele Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu, do której chce się przyłączyć powiat biłgorajski, patrzą na te plany z większym dystansem.

Pomysł przyłączenia do mieleckiej strefy zrodził się kilka miesięcy temu w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Ostatnio zorganizowano w tej sprawie spotkanie z udziałem przedstawicieli biłgorajskich gmin, lokalnych przedsiębiorców oraz pracowników Agencji Rozwoju Przemysłu z Mielca.
- Omawialiśmy m.in. przepisy prawne. Mówiliśmy też o korzyściach, jakie płyną z otwarcia specjalnej strefy ekonomicznej - wyjaśnia Stefan Oleszczak z biłgorajskiego starostwa. - Działalność w takiej strefie daje możliwość zwrotu nakładów inwestycyjnych w postaci zwolnień podatkowych aż do 65 proc. Wójtowie i burmistrzowie zadeklarowali działania zmierzające do utworzenia SSE już w 2007 r. - relacjonuje starosta Stanisław Schodziński. Twierdzi też, że goście z Mielca złożyli ofertę ulokowania na terenie powiatu inwestora (tylko dzięki nowej inwestycji powiat ma szanse na włączenie do strefy - red.). Aby go przyciągnąć, wystarczy znaleźć obszar o powierzchni 30 ha, na którym można by było inwestować. - Szanse ulokowania tak dużej firmy są we Frampolu i Tarnogrodzie - zapewnia Schodziński.
Czy rzeczywiście w Biłgoraju pojawi się wkrótce biznesmen gotowy otworzyć wielką fabrykę? - Nic bardziej mylnego. Faktycznie zgłosił się do nas ktoś zainteresowany obszarem o pow. 30 ha, ale wątpię, aby w powiecie biłgorajskim znalazł się taki teren. Ziemia to nie wszystko. Potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, lokalizacja i szereg innych wymogów - wyłuszcza Danuta Borowiec, kierownik biura ARP w Mielcu.
Ale pomysłów na spełnienie tych oczekiwań nie brakuje. - Mamy wystarczająco dużo ziemi. To teren wspólnoty gruntowej - zapewnia Tadeusz Niedźwiecki, burmistrz Frampola. - Na razie jest to obszar rolny, ale już rozpoczęliśmy starania o zmianę zagospodarowania przestrzennego, aby można było te grunty przeznaczyć pod inwestycję.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!