środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Miasto chce, by zamojski szpital "papieski" płacił wyższe podatki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2009, 11:22
Autor: Bogdan Nowak

Szpital "papieski” płaci rocznie 400 tys. zł podatku od nieruchomości. A magistrat domaga się o 340 tys. więcej! I nie zważa na to, że placówka jest w kiepskiej kondycji finansowej, a jej zadłużenie już przekroczyło 50 mln zł.

– Robimy co się da, aby wyjść z finansowej zapaści – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu. – Dyrektor szpitala wielokrotnie prosił UM o zwolnienie nas z podatku od nieruchomości. Zamiast tego, podwyższono go nam prawie dwukrotnie! Przykre.

Szpital jest w kiepskiej kondycji finansowej. I próbuje się ratować. Wiosną wdrożono tam plan antykryzysowy.

Zakładał on zmniejszenie wynagrodzeń pracownikom (o 10 proc.), zakaz zatrudniania nowych oraz m.in. utworzenie płatnego parkingu. Przekazano też tzw. firmom zewnętrznym kuchnię i laboratorium. Czy to pomogło?

– Dług rośnie, ale gdybyśmy nie wprowadzili planu, byłby znacznie wyższy – mówi Pankiewicz. – Każda złotówka jest dla nas cenna. Gdybyśmy musieli zapłacić miastu więcej, naprawdę bylibyśmy w kłopocie.

O tym, że miasto w nowy sposób nalicza podatki szpital dowiedział się kilka miesięcy temu.

Urzędnicy uznali, że znajdujące się tam pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne tj. kuchnie, pralnie, piwnice, poczekalnie czy magazyny nie powinny być objęte tzw. preferencyjną stawką podatku.

Według UM nie są one związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Dlatego magistrat uznał, że zamiast 400, należy mu się 740 tys. zł.

– Takie naliczenie jest zgodne z przepisami, orzecznictwem NSA i stanowiskiem ministra finansów – mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Zamojski Szpital Niepubliczny właśnie na takich zasadach ma naliczany podatek.

Szpital "papieski” zaskarżył decyzję prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

– Usługi medyczne to nie działalność gospodarcza – tłumaczy Pankiewicz. – Nie można uznać, że gabinet jest potrzebny do leczenia pacjentów, ale poczekalnia już nie. Podobnie jest z kuchnią. SKO na szczęście podzieliło nasz punkt widzenia. Uchyliło decyzję prezydenta i nakazało ją ponownie rozpatrzyć.

Miasto się nie poddaje.

– Uchylenie decyzji nie oznacza, że była ona nieprawidłowa – mówi Garbula. – Są tego przykłady. Organ odwoławczy niejednokrotnie uchylał decyzje podatkowe wydane w pierwszej instancji, po czym, po ponownym rozpatrzeniu utrzymywał je w mocy.

Dlatego prezydent wyda nową decyzję, podobną do uchylonej. Co na to pacjenci?

– Temu szpitalowi trzeba pomóc, a nie wrzucać mu kłody pod nogi – złości się 60-latek z Zamościa.

– Szpital w ogóle nie powinien płacić za posesję. Przecież świadczy usługi na rzecz mieszkańców miasta – przekonuje Krzysztof Smyczkowski z Zamościa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
levy
Gość
WYPACZONE
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

levy
levy (13 listopada 2009 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandaliczne zachowanie urzędników!
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2009 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze trochę a tszeba będzie płacic podatek za powietsze,od wdechu. Może lepiej by tak naszym władzom poobcinać pobory i premie i zacząć karać urzędasów za ich błędy finansowo. Myślę że zebrało by się więcej niż ze szpitala który jest nietylko placówką leczniczą ale jak sądze jednym z największych pracodawców w regionie.
Rozwiń
WYPACZONE
WYPACZONE (13 listopada 2009 o 08:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BO W ZAMOŚCIU JAK COŚ ISTNIEJE TO NIEUDOLNI SAMORZĄDOWCY STARAJĄ SIĘ TO ZNISZCZYĆ "ZGODNIE Z PRZEPISAMI"PEWNIE BRAKUJE NA REMONTY SAKRALNYCH I KAMIENIC PREZYDENTA I MIASTO CHCE SIĘ ZEDRZEĆ ZE SZPITALA. JEDYNY TAKI SZPITAL W PŁD WSCHODNIEJ CZĘŚCI POLSKI POWINIEN BYĆ OCZKIEM W GŁOWIE WŁADZ MIAST.NIECH PAMIĘTAJĄ RAJCY ŻE NIEDŁUGO WYBORY SAMORZĄDOWE, BO WYBORCY ZAPAMIĘTAJĄ.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2009 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za poje***iec to wymyślił? I taki idiota jeszcze zajmuje jeszcze jakieś stanowisko i pobiera za to pensję? Chory kraj.
Rozwiń
P.
P. (13 listopada 2009 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślenie po polsku: zamiast pobierać niski podatek, to lepiej zarządzić, że należy się wysoki; teoretycznie myślenie poprawne, ale na dziś. Jutro firma płacąca podatki zbankrutuje (bo nie zarobi na wysokie podatki) i nic nie będzie płacić, a dodatkowo pracownicy tej firmy będą pobierać zasiłki dla bezrobotnych. Kto na tym wygra? Na pewno nie ci, którzy pobierają podatek.
A stwierdzenie, że pomieszczenia administracyjne, kuchnie, magazyny nie należą do obszaru, od którego pobiera się niższy podatek też jest dziwne. Szpital bez tych działów nie może funkcjonować i podatki powinny być takie same dla wszystkich. Chyba, że w szpitalu jest bar albo sala kinowa dostępna nie tylko dla pacjentów ale także każdego, który chce przyjść na film.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!