Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2021 r.
6:32

Mieszkańcy Zamościa bronią drzew. Jest petycja i akcja plakatowa

Autor: Zdjęcie autora agdy
26 1 A A

Stop wycince zamojskich drzew. Plakaty z takim hasłem pojawiły się na pniach. Te pnie mają na korze znaki, które dla drzew są wyrokiem. Już ponad 200 osób podpisało petycję w ich obronie. Mieszkańcy nie chcą, by Zamość pozbywał się drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miesiąc temu miasto informowało, że prezydent podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków. W ramach projektu zaplanowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowę zatok autobusowych, ulica zyska monitoring i kanalizację deszczową. A w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Piłsudskiego-Sadowej-Peowiaków powstanie rondo.

Prace już trwają, od 4 maja ruch kołowy kierowany jest tu na objazdy lub spowalniany ograniczeniami. Władze miasta i wykonawca proszą kierowców oraz pieszych o wyrozumiałość.

Tymczasem mieszkańcy w związku z tą inwestycją też mają prośbę.

Liczcie się z zielenią

Skierowali ją do prezydenta Andrzeja Wnuka, a zwracają się o zachowanie istniejącego drzewostanu, wytypowanego do wycinki przy realizacji inwestycji.

- Wyciąć i zabetonować jest najprościej. Urzędnicy w ogóle nie liczą się z zielenią. Koniecznie trzeba zamienić ich podejście do inwestycji, zmienić mentalność i o to nam najbardziej chodzi. Teraz w Zamościu tak to wygląda, że projektant i wykonawca w ogóle nie muszą brać pod uwagę drzew, bo te wycina się, by było jak najwygodniej zrealizować daną inwestycję – uważa Agnieszka Klimczuk, zamojska radna, która jest jedną z osób zaangażowanych w obronę drzew z ul. Piłsudskiego.

Ul. Piłsudskiego to część dawnego traktu lubelskiego, przy którym na początku XX wieku wybudowano koszary.

- One powstały między 1905 a 1911 dla carskiego wojska. I wówczas na terenie koszar posadzono drzewa. To te same których dziś bronimy. I trudno uwierzyć, że tak beztrosko miasto chce się ich pozbyć. Kiedy się rozmawia w Wydziale Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych, to słyszymy, że chodnik ma iść prosto i już. A tam nawet jest miejsce, żeby chodnik czy ścieżka wyminęły drzewa, żeby ich nie trzeba było wycinać. Tylko przy realizacji inwestycji na tej ulicy, miasto chciało usunąć 77 drzew, potem stanęło na 68. Rozmawiałem z wykonawcą, ma być korekta przy zatoce przystankowej i dzięki temu zostaną uratowane stuletnie cisy. Wyrok na kilka innych drzew jest jedynie odroczony, bo podczas oględzin się okazało, że ptaki założyły gniazda – dodaje radny Janusz Kupczyk, który też nie może się pogodzić z podejściem urzędników do miejskiej zieleni i jest współautorem petycji, którą można podpisywać w wersji elektronicznej i w papierowej.

Oboje są z klubu radnych Zamojska Koalicja Obywatelska.

Pół parku w rok

Organizatorzy protestu zbieraniem podpisów i plakatowaniem drzew chcą zwrócić uwagę na problem fatalnej, ich zdaniem, polityki jaką prowadzi miasto. Jako przykład podają, że tylko w zeszłym roku miejscy urzędnicy wydali zgodę na wycinkę 340 drzew! W Parku Miejskim rosną 702 drzewa. - To tak jakbyśmy w rok wycięli niemal pół parku - tłumaczą.

- I nie można dać się zwieść nasadzeniami kompensacyjnymi, o których tyle się mówi. Młode drzewka giną zniszczone przypadkiem, usychają z braku pielęgnacji. Poza tym są wyliczenia: żeby zrekompensować wpływ na czystość powietrza, jaki ma dorodny jesion - jak ten stuletni, którego chcemy obronić - to by trzeba posadzić 1700 drzewek 10-letnich. Tyle młodych drzew w zamian za wycięte jedno okazałe! Przecież to w Zamościu niemożliwe – wyliczają radni, powołując się na opinię Leszka Pataja, rzeczoznawcy w zakresie dendrologii i ochrony środowiska.

Czysto i bezpiecznie

- Na razie wycięliśmy 20 drzew, to dopiero początek inwestycji więc trudno mówić ile ich faktycznie wytniemy. Ale mamy wszystkie potrzebne zgody i zezwolenia dotyczące tej inwestycji. Jako przedstawiciel inwestora stoję na stanowisku, że powinniśmy dążyć, żeby po remoncie droga była bezpieczna dla pojazdów, użytkowników ścieżek i chodników. I żeby spełniała standardy, także sanitarne. Myślę tu o odchodach ptaków, bo było w tej sprawie wiele interwencji i pism. Wiem o plakatach na drzewach, znam stanowisko protestujących. Ale mamy też wnioski mieszkańców, którzy chcieliby drzewa wyciąć – mówi Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych UM w Zamościu.

I tłumaczy, że z powodów bezpieczeństwa, drzewa nie mogą rosnąć na środku ścieżki. Po drugie inwestycja wymaga głębokich wykopów, które by poważnie uszkodziły systemy korzeniowe.

- Przy ul. Piłsudskiego będą posadzone nowe drzewa, sto klonów kulistych – dodaje dyrektor Flis.

Głogi z ul. Św. Piątka. Tak wyglądały dwa lata temu (fot. Obiektywem amatora)

Akcja „głogi”

- My się nie upieramy przy wszystkich drzewach. Są dwa buki, jeden w lepszej kondycji, drugi w słabszej, to oczywiście, można zostawić tylko tego zdrowego. Faktycznie gawrony mają gniazda nad ulicą, część drzew jest w złym stanie. Ale dlaczego one są w złym stanie? Bo o nie nikt nie dba. Dlaczego w takiej fatalnej kondycji są głogi na ul. Św. Piątka i nagle trzeba tyle ich usunąć. A kiedy ktoś się tymi głogami zajmował? – zauważa radny Kupczyk.

Głogi z ul. Św. Piątka to kolejna budząca kontrowersje sprawa w Zamościu. Drzewa mają już kilkadziesiąt lat i gdy kwitną, zamieniają ulicę w efektowny, różowy tunel.

- Wyładowania atmosferyczne czy silne wiatry powodują łamanie się gałęzi i upadanie ich na jezdnie czy chodnik. To dało nam podstawę do tego, żebyśmy opracowali ekspertyzę, w której ekspert określił  liczbę drzew, które są niezbędne aby je wyciąć i zastąpić nowymi. Nasze działania polegają poniekąd na rewitalizacji zadrzewień na ulicy Św. Piątka w związku z tym, że jest ona wizytówką Nowego Miasta. Nadal ulica Św. Piątka będzie ulicą głogów, będzie ulicą różową na wiosnę – zapewnia Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, który razem z prezydentem Andrzejem Wnukiem dementowali informacje, że miasto wycina wszystkie drzewa z ul. Św. Piątka.

Władze tłumaczą, że zamiast 39 starych głogów pojawią się młode, 2-metrowe. I ma być ich więcej niż wyciętych, bo 68 sztuk.

Murem za drzewami

- Wierzymy, że prezydent dostrzeże problem i stanie po stronie mieszkańców, dla których ważne są „zielone płuca miasta”, a także walory estetyczne starych drzew, których tak niewiele pozostało przy ulicy Piłsudskiego – piszą autorzy petycji, którą w sobotę będzie można poprzeć w czasie planowanego happeningu. Wskazują w niej, że zieleń w mieście nie jest traktowana z należytą uwagą i szacunkiem; że w budżecie Zamościa brakuje projektów i faktycznego powiększania terenów zielonych, bo jeden park i planty, gdzie brak jest wysokiej zieleni, to za mało.

- Chcemy się spotkać na ul. Piłsudskiego, koło drzew, które próbujemy ocalić. Porozmawiać, pokazać dawne zdjęcia ulicy, przywołać wspomnienia związane z tymi drzewami – zapowiada Agnieszka Klimczuk. Szczegółowy program "Godziny dla zamojskich drzew" zaplanowanej na 15 maja, między godz. 9 a 10 pojawi się niebawem.

Do poniedziałkowego południa petycję podpisało 220 osób. Wersję papierową – pół setki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium