niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Mircze: Gmina bierze się za śmieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2012, 11:18

 (Leszek Wójtowicz)
(Leszek Wójtowicz)

Na terenie składowiska odpadów w Łaskowie powstanie nowoczesny zakład zagospodarowania. Inwestycja ma kosztować ponad 20 mln zł, z czego 15 mln zł gmina otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Rada Gminy Mircze jednogłośnie przyjęła budżet na ten rok. Plan finansowy zakłada ponad 22,5 mln zł dochodów i prawie 26,4 mln zł wydatków.

Na inwestycje samorząd chce w tym roku wydać 10,5 mln zł. – Najważniejszą będzie budowa zakładu zagospodarowania odpadów w miejscowości Łasków – informuje wójt Mircza Lech Szopiński. – Realizacja wartej ponad 20 mln zł inwestycji została rozłożona na dwa lata.

W tym roku gmina wyda na ten cel niecałe 4 mln zł. Składowisko w Łaskowie znajduje się na terenie po wyrobiskach cegielnianych, wyłączonych z użytkowania rolnego i nieuciążliwych ani dla mieszkańców. I to tam powstanie właśnie nowoczesny zakład. – Będzie tam sortownia oraz miejsce do gromadzenia odpadów organicznych – opowiada Szopiński.

Gmina ma już zaklepane na ten cel ponad 15 mln zł dofinansowania.

Wśród inwestycji, które mają być zakończone w tym roku, znalazły się m.in. dokończenie budowy oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej oraz modernizację ujęcia wody w Mirczu. Rozpoczęte w 2010 r. prace mają się zakończyć do końca czerwca, a w tegorocznym budżecie na ich sfinansowanie przeznaczono około 3 mln zł.

Kolejna inwestycja to budowa kanalizacji sanitarnej w Mirczu oraz sieci wodociągowej w Mirczu, Marysinie i Ameryce. Wartość tej inwestycji to ponad 3,2 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł samorząd pozyskał z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ponadto w budżecie na 2012 rok są zapisane środki m.in. na budowę oświetlenia ulicznego w Kryłowie, remonty świetlic wiejskich oraz przygotowanie dokumentacji termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Szacunkowa wartość tych zadań to ponad 800 tys. zł.

Podczas ostatniej sesji radni przyjęli ponadto uchwałę o zamiarze utworzenia Samorządowego Zespołu Szkół, w którego skład mają wchodzić Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Mirczu. Propozycja będzie teraz konsultowana z radami pedagogicznymi, rodzicami i kuratorium oświaty.

Jeśli samorząd przeprowadzi cała procedurę pomyślnie, placówki w nowej strukturze będą funkcjonować od września.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gittite, ansfthy
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gittite, ansfthy
Gittite, ansfthy (3 lutego 2012 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#000080"][size="3"]Jak czytam o tym, że ośmiotysięczna gmina wiejska buduje zakład dla odpadów za 20 mln - to zastanawiam się kto pozwala w tym kraju na takie marnotrawne "Misie"[/size][/color] - [url="http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=redakcyjne.srodowisko&dep=102080&data=&_CheckSum=-2023285786"][color="#FF0000"][size="3"]czytaj tutaj kliknąć[/size][/color][/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!