czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Mokre: Dziki handel kwitnie na największej giełdzie w regionie

  Edytuj ten wpis

Na cotygodniowej giełdzie w Mokrem kupić można wszystko, czego dusza zapragnie. Często dużo taniej,
Na cotygodniowej giełdzie w Mokrem kupić można wszystko, czego dusza zapragnie. Często dużo taniej,

Na działalność giełdy w Mokrem skarżą się zamojscy handlowcy. Bo lwia część konkurencji nie płaci podatków, nie w głowie im kasy fiskalne. – Wszystkich powinny obowiązywać te same zasady – przekonują zamojscy samorządowcy.

Giełda na lotnisku w Mokrem ściąga w każdą niedzielę tysiące klientów. Wśród sprzedających nietrudno znaleźć przedstawicieli nowych państwa Unii Europejskich, ale także Afryki i Azji.

– Coraz bardziej odczuwalny jest kryzys w branży handlowej – mówi zamojski przedsiębiorca Janusz Kitka. – Jeżeli ktoś pokątnie sprowadza tani towar bez faktur, nie płaci podatku VAT albo czynszu za dzierżawę lokalu, to sprzeda go taniej. Tracą na tym handlowcy prowadzący legalną działalność, ale też klienci, którzy mają tańszy towar, ale często gorszej jakości.

Problem podjął na ostatniej sesji Jerzy Nizioł (Lewica), wiceszef zamojskiej Rady Miasta. – Nasi przedsiębiorcy skarżą się, że handel prowadzony na giełdzie bez kontroli i ewidencji powoduje duże zagrożenie i jest przyczyną likwidacji wielu działalności – powiedział Nizioł.

Zaznaczył, że wolny rynek rządzi się swoimi prawami, kupujący ma prawo wyboru. – Ale prowadzenie handlu w Mokrem przez osoby, które nie posiadają na to pozwoleń i nie odprowadzają podatków, jest działaniem na szkodę lokalnych przedsiębiorców – powiedział radny. – Chodzi o uporządkowanie handlu: wszyscy powinni prowadzić go na równych warunkach.

Wcześniej ta sprawa stanęła na wspólnym – dla miasta i powiatu – posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku RM Zamościa. Oprócz samorządowców i szefostwa Aeroklubu Ziemi Zamojskiej pojawili się na nim m.in. przedstawiciele urzędów – skarbowego i celnego oraz sanepidu.

– Przedstawiciele służb kontroli stwierdzili, że zdarzały się sytuacje, że podczas prowadzonej kontroli nikt się nie przyznawał do pozostawionego towaru – informuje Karol Garbula, sekretarz miasta Zamość.

Dodał, że w związku z tym zaproponowano spotkanie przedstawicieli Urzędu Kontroli Skarbowej i policji ze starostą zamojskim w celu wyznaczenia miejsca do przechowywania zarekwirowanego towaru.

– Jeżeli wpłynie do nas oficjalny wniosek w tej sprawie, to bez problemu znajdziemy takie miejsce – mówi Henryk Matej, starosta zamojski.

Właścicielem lotniska w Mokrem jest Skarb Państwa, którego reprezentantem jest właśnie Starostwo Powiatowe w Zamościu, natomiast gospodarzem Aeroklub Ziemi Zamojskiej, który dzierżawi grunty.

Zdaniem samorządowców, szefostwo aeroklubu powinno ucywilizować handel na giełdzie.

– My udostępniamy teren i pobieramy za to opłaty, natomiast od kontrolowania legalności prowadzonego handlu są inne instytucje – twierdza Jacek Tryniecki, nowy dyrektor AZZ.

W Zamościu coraz częściej mówi się o tym, że bazar w Mokrem w ogóle powinien przestać funkcjonować.

Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
JAMES
Bamborombulgaro
gwidon
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

JAMES
JAMES (17 lutego 2012 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZAWSZE JEST GALERIA MODY NA SPADKU JAK ZAMKNĄ GIEŁDE SERDECZNIE POZDRAWIAM WŁADZE ZAMOSCIA NIECH SIE DOBRZE ZASTANOWIĄ CZY ZAMKNIECIE GIEŁDY SPOWODUJE TO CZY LUDZIE BEDĄ KUPOWAC W SKLEPACH TAK JAK TO KIEDYS BYŁO ZYCZE WŁADZOM POWODZENIA
Rozwiń
Bamborombulgaro
Bamborombulgaro (15 lutego 2012 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gwidon' timestamp='1326566582' post='583662']
"Mokrzaki" to naród leniwy, po podwórkach im będą jeździć, a oni palcem w bucie nie ruszą. Czekają, aż samo się zrobi.
[/quote]
Można posłużyć się słowami Jana Kochanowskiego:… Polak przed szkodą i po szkodzie głupi ! ……….Tak się dzieje w całej Polsce - obcokrajowcy działający w przemieszczających się inwazjach handlarzy ,łupią Skarb Państwa i kieszenie Polaków ,ale Urzędy się tym nie zajmują!?,łatwiej sprawdzać uczciwość resztek Polskich przedsiębiorców tych co jeszcze całkiem nie poplajtowali a oszuści-przybysze z innych stron Europy a nawet i innych kontynentów dalej czują się w Polsce jak w raju ,niech dalej się dorabiają ,my obcokrajowców lubimy bo mają trochę inny odcień koloru skóry? i dlatego obcokrajowcy w Polsce mogą spokojnie kieszenie napychać? bez żadnego nadzoru Urzędów !. często się widzi że Polak od Polaka nie kupuje ,nawet jeżeli ma ten sam towar i w takiej samej cenie ,to podejdzie do obcokrajowca i u niego kupi… przez jakąś głupią przekorność?... Z takiego procederu Skarb Państwa w SKALI CAŁEGO KRAJU MA KOLOSALNE STRATY i nic się nie robi aby natychmiast to ukrócić , a Budżet Państwa i Polskich Rodzin Pustoszeje – ,Kraj w Potrzebie ! a Urzędy mają to gdzieś !/
Rozwiń
gwidon
gwidon (14 stycznia 2012 o 19:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Mokrzaki" to naród leniwy, po podwórkach im będą jeździć, a oni palcem w bucie nie ruszą. Czekają, aż samo się zrobi.
Rozwiń
domniemanyszpionsoviecki
domniemanyszpionsoviecki (10 stycznia 2012 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Siano jest. Obawiam się jednak, że jak dalej pójdzie, towarzyszka S. spędzi zimę na gołych deskach.
Rozwiń
Tubrąz
Tubrąz (10 stycznia 2012 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
He, he, jasnowidz ty jakiś, czy co? Z tym wiaduktem to niezły pomysł, trzeba zebrać podpisy i bedzi.A siano u was jest? Jak sypnie sniegiem i ściśnie mrozem , to w psiu budu by wsadził.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!