piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Na Plantach w Zamościu wycinają drzewa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2011, 10:04

Wycinka drzew na osiedlu Planty (Leszek Wójtowicz)
Wycinka drzew na osiedlu Planty (Leszek Wójtowicz)

W ramach potężnego projektu "Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki” prowadzona jest wycinka drzew. Nie wszystkim mieszkańcom Zamościa to się podoba.

– Pamiętam, jak 40 lat temu na Plantach nasadzano drzewa – mówi pan Mirosław. – Rozumiem, że stare i zniszczone trzeba wyciąć, ale komu przeszkadzał srebrny, wysoki świerk, który stał z samego brzegu przy wejściu na Planty od strony Starówki. Nie można na bezdurno przeprowadzać wycinki.

Maria Krzyżanowska, inżynier kontraktu z Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji, podkreśla, że drzewa są wycinane zgodnie z potrzebami projektu.

Drzewa na osiedlu Planty idą pod topór

– Mamy na to pozwolenie konserwatorskie i opinię dendrologiczną – mówi Krzyżanowska. – Dopiero, gdy potomstwo ptaków gniazdujących mogło opuścić swoje gniazda i dziuple, przystąpiliśmy do wycinki. Nie działamy więc jak dzikusy.

W ramach prowadzonego projektu ma być wyciętych w sumie ok. 2 tys. drzew. O tym, że będą wycinane, wiadomo było od dawna. Głównym celem realizowanego projektu jest odnowa fortyfikacji dawnej twierdzy, a dokładnie rewaloryzacja pierścienia dzieł obronnych wraz z rekonstrukcją bastionów.

Koncepcja oraz studium zieleni dla tych terenów została opracowana przez Wydział Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Zakłada m.in. likwidację popularnego do niedawna zwłaszcza dla amatorów spożywania alkoholu w plenerze Małpiego Gaju przy ul. Okopowej, lasków przy ul. Zamkowej i Szczebrzeskiej oraz uporządkowanie roślinności na osiedlu Planty.

– Chodzi o to, by można było bez przeszkód oglądać odnowione fortyfikacje – wyjaśnia Maria Krzyżanowska.

Co na to mieszkańcy? – Jeżeli są to stare drzewa albo samosiejki, które przesłaniają widok na twierdzę, to nie ma czego żałować – uważa mieszkająca na Plantach pani Maria.

Ale niektórzy zwracają uwagę na inny problem. – Srebrne świerki na skwerku były do tej pory okazami zdrowia, ale ostatnio zauważyliśmy, że gałęzie mają opuszczone do dołu – opowiada Wiesława Dubienka, przewodnicząca zarządu osiedla Planty. – Wyglądają na chore, a więc z czasem one też pójdą pod topór.


Pani Wiesława podejrzewa, że ktoś mógł oblać drzewa silną substancją do zwalczania chwastów. Sprawą powinna zająć się policja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gerwazy
Gość
jan lopata
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gerwazy
gerwazy (7 sierpnia 2011 o 23:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miejmy nadzieję, że na wycinkę wszystkich drzew uzyskano stosowne pozwolenie.
Dotyczy to wszystkich drzew w również tych które rosły na obszarze graniczącym z terenami SM Łukasińskiego od strony bloków 78, 80b
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2011 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech za to posadza nowe jakies ladnie wygladajace i dlugowieczne, moze jakies takie malo spotykane typu miłorząb albo jakies inne pieknie kwitnace aby tylko sie przyjely w naszym klimacie
Rozwiń
jan lopata
jan lopata (3 sierpnia 2011 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wycinajcie drzewa, kladzcie kostke a potem narzekajcie ze wam domy zalewa
Rozwiń
x
x (3 sierpnia 2011 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lepiej przez kamboże w centrum miasta chodzić i tylko czekc na kose w plecy .... dobre robią !
Rozwiń
jon
jon (3 sierpnia 2011 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jasne, kostka jest łądniejsza !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!