czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Zamość

Nagroda dla sołtysa Brodzicy. Za SMS-y do mieszkańców


Ze stolicy przywiózł dyplom i megafon. Mowa o sołtysie podhrubieszowskiej Brodzicy, który w ogólnopolskim konkursie "Wyważanie otwartych drzwi” zdobył drugą nagrodę. Wszystko za sprawą SMS-ów, dzięki którym mieszkańcy wioski dowiadują się o zebraniach i ważnych wydarzeniach.

– Nagroda dopinguje i zobowiązuje do dalszego działania – nie kryje Piotr Sendecki, który pierwszą kadencję sołtysuje wioską. – O naszej małej Brodzicy głośno jest teraz w całej Polsce. I bardzo dobrze.

Sendecki został nagrodzony przez internautów za wysyłanie do mieszkańców informacji na temat zebrań wiejskich przez SMS-y. Skąd ten pomysł? Część mieszkańców czuła się niedoinformowana, niezależnie od tego, gdzie były umieszczane informacje o miejscu i czasie zebrania.

Teraz SMS-y wysyłane są do osób, które zgłosiły chęć ich otrzymywania, zawsze kilka dni przed planowanym zebraniem. – Bo telefon komórkowy jest teraz prawie w każdym domu – mówi sołtys.

Na otrzymywanie od niego wiadomości tekstowych zgodziło się około 40 osób, które od prawie dwóch lat systematycznie otrzymują SMS-y o zebraniach, spotkaniach KGW czy innych ważnych wydarzeniach.

– Nic za to nie płacą – zapewnia Sendecki, który z własnej kieszeni wykłada rocznie za rozsyłane do ziomków informacje około 50 złotych.

Sołtys informuje krajan o ważnych wydarzeniach również na inne sposoby – na tablicach informacyjnych oraz na internetowej stronie sołectwa.

Organizatorzy konkursu byli pod Hrubieszowem: przyglądali się prowadzeniu przez młodego sołtysa zebrania wiejskiego poświęconego funduszowi sołeckiemu. Dlatego jako inspirację do dalszej pracy i rozwoju Sendecki otrzymał również megafon – aby być jeszcze lepiej słyszalnym.

Brodzica skończyła w ub. roku 600 lat. Wioska jest tylko kilka lat młodsza od Hrubieszowa. Obok świetlicy wiejskiej odsłonięto z okazji jubileuszu pomnik 600-lecia, którym jest zegar słoneczny. – Sołtys jest młody, lubi pracować społecznie, powinien dalej sołtysować – uważa pani Maria z Brodzicy.

Listę urzędów oraz instytucji publicznych nominowanych do nagrody i antynagrody ogłosiło Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. O tym, która z praktyk udostępniania informacji publicznej zostanie uznana za najcenniejszą, a która za naganną decydowali internauci. Sołtysa Brodzicy w głosowaniu internautów wyprzedził tylko burmistrz śląskich Rydułtowów.

Więcej na temat konkursu "Wyważanie Otwartych Drzwi”: www.informacjapubliczna.org.pl.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!