sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Nagroda dla sołtysa Brodzicy. Za SMS-y do mieszkańców

  Edytuj ten wpis

Ze stolicy przywiózł dyplom i megafon. Mowa o sołtysie podhrubieszowskiej Brodzicy, który w ogólnopolskim konkursie "Wyważanie otwartych drzwi” zdobył drugą nagrodę. Wszystko za sprawą SMS-ów, dzięki którym mieszkańcy wioski dowiadują się o zebraniach i ważnych wydarzeniach.

– Nagroda dopinguje i zobowiązuje do dalszego działania – nie kryje Piotr Sendecki, który pierwszą kadencję sołtysuje wioską. – O naszej małej Brodzicy głośno jest teraz w całej Polsce. I bardzo dobrze.

Sendecki został nagrodzony przez internautów za wysyłanie do mieszkańców informacji na temat zebrań wiejskich przez SMS-y. Skąd ten pomysł? Część mieszkańców czuła się niedoinformowana, niezależnie od tego, gdzie były umieszczane informacje o miejscu i czasie zebrania.

Teraz SMS-y wysyłane są do osób, które zgłosiły chęć ich otrzymywania, zawsze kilka dni przed planowanym zebraniem. – Bo telefon komórkowy jest teraz prawie w każdym domu – mówi sołtys.

Na otrzymywanie od niego wiadomości tekstowych zgodziło się około 40 osób, które od prawie dwóch lat systematycznie otrzymują SMS-y o zebraniach, spotkaniach KGW czy innych ważnych wydarzeniach.

– Nic za to nie płacą – zapewnia Sendecki, który z własnej kieszeni wykłada rocznie za rozsyłane do ziomków informacje około 50 złotych.

Sołtys informuje krajan o ważnych wydarzeniach również na inne sposoby – na tablicach informacyjnych oraz na internetowej stronie sołectwa.

Organizatorzy konkursu byli pod Hrubieszowem: przyglądali się prowadzeniu przez młodego sołtysa zebrania wiejskiego poświęconego funduszowi sołeckiemu. Dlatego jako inspirację do dalszej pracy i rozwoju Sendecki otrzymał również megafon – aby być jeszcze lepiej słyszalnym.

Brodzica skończyła w ub. roku 600 lat. Wioska jest tylko kilka lat młodsza od Hrubieszowa. Obok świetlicy wiejskiej odsłonięto z okazji jubileuszu pomnik 600-lecia, którym jest zegar słoneczny. – Sołtys jest młody, lubi pracować społecznie, powinien dalej sołtysować – uważa pani Maria z Brodzicy.

Listę urzędów oraz instytucji publicznych nominowanych do nagrody i antynagrody ogłosiło Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej. O tym, która z praktyk udostępniania informacji publicznej zostanie uznana za najcenniejszą, a która za naganną decydowali internauci. Sołtysa Brodzicy w głosowaniu internautów wyprzedził tylko burmistrz śląskich Rydułtowów.

Więcej na temat konkursu "Wyważanie Otwartych Drzwi”: www.informacjapubliczna.org.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!