czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Nexa z Zamościa kontra fiskus. Śledczy umorzyli sprawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2014, 12:47
Autor: (jsz)

Prokuratura umorzyła śledztwo, dotyczące kontroli skarbowych w zamojskiej firmie Nexa. Właściciel spółki, zarzucał urzędnikom, że celowo przedłużają formalności, by pogrążyć firmę. Śledczy nie dopatrzyli się jednak przestępstwa.

O kłopotach zamojskiej Nexy pisaliśmy kilkukrotnie. Firma jest obecna na rynku od początku lat 90, ubiegłego wieku. Zajmuje się handlem sprzętem RTV i AGD. W ostatnich latach spółka stanęła na krawędzi bankructwa. Właściciel musiał zwolnić niemal wszystkich z ponad 170 osobowej załogi. Wszystko przez kontrole fiskusa, który od 2011 roku sprawdza, czy firma powinna otrzymać zwrot 30 mln zł podatku VAT. W sprawie nie zapadły żadne rozstrzygnięcia. Jak dowodził, Stanisław Kujawa, właściciel Nexy, urzędnicy z premedytacją przedłużali postępowania. Przedsiębiorca skierował więc sprawę do prokuratury. Poskarżył się na kierownictwo UKS i Urzędu Skarbowego. Chodziło o przekraczanie uprawnień i wywieranie nacisków na podwładnych, bezzasadne przedłużanie postępowania i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Śledztwo dotyczyło działań urzędników z okresu od października 2012 roku do lutego 2013 roku. Kontrolerzy mieli blokować zwrot części VAT - blisko 16 mln zł. Śledczy uznali jednak, że nie doszło do złamania prawa. - Nie znaleziono dowodów, by ktokolwiek wpływał na działania urzędników - mówi Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Północ. - Sami świadkowie tego nie potwierdzili. Nie potwierdzono również, by ktoś z urzędników poświadczył nieprawdę do dokumentach. - A także, by przedłużanie kontroli było wynikiem czynników pozamerytorycznych - dodaje prokurator Nowak. - Firma miała kontrahentów zagranicznych. Chcąc ich sprawdzić, nasze służby musiały korzystać z pomocy organów z innych państw. Takie procedury trwają. Do podobnych wniosków doszli przedstawiciele resortu finansów, którzy badali działania fiskusa, dotyczące Nexy. Sprawę analizuje również Najwyższa Izba Kontroli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Zamość prokuratura Nexa
przedsiębiorca
ares1970
kobra
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

przedsiębiorca
przedsiębiorca (26 stycznia 2015 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ustawa z dnia 18 marca 1921 roku
o zwalczaniu przestępstw z chęci zysku, popełnionych przez urzędników. 
(Dz. U. Nr 30 poz. 177)


Art. 1. Urzędnik, winny popełnienia w związku z urzędowaniem i z pogwałceniem obowiązków urzędowych i służbowych:

kradzieży lub przywłaszczenia (sprzeniewierzenia), albo udziału w tychże (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli mienie skradzione lub przywłaszczone (sprzeniewierzone) było mu dostępne lub powierzone z powodu służby lub stanowiska służbowego; oszustwa lub udziału w niem (art. 51 k. k. ros. Z r. 1903, § 5 austr. u. k. z r. 1852, §§ 47 – 49 niem. k. k. z r. 1871), jeśli oszustwo popełniono w ten sposób, że winny w zamiarze osiągnięcia dla siebie lub osoby trzeciej nieprawnej korzyści majątkowej wyrządził innemu szkodę majątkową przez wprowadzenie w błąd lub utrzymywanie w błędzie za pomocą przedstawienia okoliczności fałszywych, albo przekręcania lub ukrywania prawdziwych - będzie karany śmiercią przez rozstrzelanie.
Rozwiń
ares1970
ares1970 (24 stycznia 2015 o 19:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest kraj złodziei i bantytów.!!!!!!!! Tą Skarbówkę powinni już dawno zamknąć, ale tego nie zrobią. Przecierz jest to czysty dochód dla tych co siedzą na Wiejskiej. Złodzeje pier....ni. A ych urzędasów powinna dotykać taka kara jak w USA za swoje niekompetencje !!!!!!!!!!!! Zwykły obywatel kraju

Rozwiń
kobra
kobra (24 stycznia 2015 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

celebrytom niech dadza wolna wole dawac a co im wolno, podatkow nie beda płacić beda sie szczerzyc do kamer a reszta zapłaci

Rozwiń
TomciuNS
TomciuNS (24 stycznia 2015 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Powiedzmy se szczerze. Zwracany jest VAT w momencie dużej inwestycji lub zakupu co w bieżącym okresie znacznie przekracza wpływy ze sprzedaży (dz. operacyjnej). Przed wypłatą takiej ilości pieniędzy Urząd musi sprawdzić czy nie ma machlojek i czy rzeczywiiście firma coś wybudowała/zainwestowała. Jeśli nie inwestuje a żąda zwrotu bo ma nadwyżkę zakupów np. na towarze - to jest sygnał, że za chwile upadnie i "nie będzie winnego" a VATu też do U.S. nie zwróci - jako że wymyśli np. "zniszczenie cz. towaru na skutek zalania, przeterminowania, zepsucia". Żeby wydawac wyrokui trzeba tez usłyszeć racje drugiej strony.

Rozwiń
Tomi
Tomi (23 stycznia 2015 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do ,,Klientka" - od kiedy to urząd skarbowy interweniuje w sprawie łamania praw konsumenta? Nie zna się Pani, to niech lepiej się nie odzywać. Do ,,Jaromir" - skoro już rzucasz oskarżenia to więcej szczegółów poproszę bo Pański skrótowy opis o tym, że robił interesy z Ukraincami, oni kupowali, towar wyjechał na ukraine a potem on kupował od nich?!? Jaki to ma sens? Nazwiska, funkcje pełnione w firmie rzekomych świadków i ewentualne podboje seksualne nic nie wnoszą do tematu. Pokazują tylko Pańską ,,Januszowatość" i cebuli smród. Sprawa interesująca, chętnie poczytam rzeczowe komentarze.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!