wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

NFZ zamknął Poradnię Opieki Paliatywnej w Hrubieszowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2010, 10:01

Zgłaszający się do lekarza pacjenci z chorobą nowotworową z powiatu hrubieszowskiego odchodzą z kwitkiem, bo Poradnia Opieki Paliatywnej przestała działać. Taką decyzję podjął NFZ, który domagał się zatrudnienia specjalisty.

Teraz chorzy będą musieli jeździć po poradę do Chełma albo Zamościa, a to ponad 50 kilometrów w jedną stronę.

– Setki chorych i ich rodzin w powiecie hrubieszowskim zostały pozostawione bez opieki i leczenia! – zaalarmował nas jeden z Czytelników, obarczając winą dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. – Jak mam wytłumaczyć mamie, że musi ją boleć, bo lekarz rodzinny odmówił mi wypisania recepty na leki przeciwbólowe twierdząc, że nie ma uprawnień.

Poradnia w przychodni przy ul. Mickiewicza funkcjonowała od 1995 roku. Na pacjentów czekała codziennie Maria Dyndor, która jest lekarzem chorób wewnętrznych. Pomagała jej pielęgniarka.

Miesięcznie udzielano około 130 porad. – To panie niezastąpione, z ogromną wiedzą medyczną i doświadczeniem – twierdzi nasz Czytelnik.

Ich pracę wszyscy doceniają. – Obie panie wykonywały swoją pracę z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem – mówi Teresa Futyma, rzecznik prasowy SP ZPZ w Hrubieszowie.

Dlaczego trzeba było jednak zamknąć poradnię? – Bo takie były wytyczne NFZ – tłumaczy Futyma, powołując się na zarządzenie prezesa NFZ, w myśl którego udzielaniem świadczeń w takiej poradni może zajmować się lekarz posiadający specjalizację z zakresu medycyny paliatywnej lub będący w jej trakcie.

– W latach poprzednich to wymaganie było złagodzone, ale od nowego roku jest bezwzględnie wymagane. Na chwilę obecną wymaganych przez NFZ kwalifikacji nie posiada żaden z zatrudnionych u nas lekarzy – mówi pani rzecznik.

A że próby ściągnięcia takiego specjalisty do Hrubieszowa spaliły na panewce, trzeba było zamknąć poradnię. – Jeżeli jednak znajdzie się specjalista, będzie można ją na nowo odtworzyć – zapewnia Futyma.

Ale z tym może być kłopot. Hrubieszowski szpital św. Jadwigi od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje m.in. kardiologa, chirurga, pulmunologa i urologa.

Część zadań zamkniętej poradni przejęła podstawowa opieka zdrowotna. Pacjenci SP ZOZ w Hrubieszowie mogą liczyć m.in. na wizyty domowe.

Najbliższe poradnie paliatywne znajdują się w oddalonych od Hrubieszowa o ponad 50 km Chełmie i Zamościu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gość~
Gość
qq
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (31 stycznia 2010 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Garaj wracaj i zrób wreszcie porządek z ta sprawą.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2010 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zrobienie specjalizacjii trwa 5 lat.Szkolenie tu nic nie da.Ma być specjalista a nie osoba z doświadczeniem ale bez wymaganego papieru.W rok nie zrobicie 5-letniej specjalizacjii.
Rozwiń
qq
qq (12 stycznia 2010 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak pisałem na lubiehrubie.pl
Skoro wiedzieli o tym, bo rozporządzenie nie weszło z dnia na dzień, to mogli wyslać na jakieś szkolenia, a panie przechodziły szkolenia, nie jednokrotnie
takze
wogle dziwie się takiej decyzji..
smiem juz twierdzić ze nie NFZ tylko poprostu ktoś zapomniał podpisać papiereczka...
Skandal..
Tyle ludzi...
Chorych cierpiących....
W bólu..
a teraz ich rodziny załamane..
TRAGEDIA !
Rozwiń
lo
lo (12 stycznia 2010 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
władza dla zaoszczedzenia paru złotych zrobi kazde swiństwo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!