piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

NFZ zamknął Poradnię Opieki Paliatywnej w Hrubieszowie

Dodano: 12 stycznia 2010, 10:01

Zgłaszający się do lekarza pacjenci z chorobą nowotworową z powiatu hrubieszowskiego odchodzą z kwitkiem, bo Poradnia Opieki Paliatywnej przestała działać. Taką decyzję podjął NFZ, który domagał się zatrudnienia specjalisty.

Teraz chorzy będą musieli jeździć po poradę do Chełma albo Zamościa, a to ponad 50 kilometrów w jedną stronę.

– Setki chorych i ich rodzin w powiecie hrubieszowskim zostały pozostawione bez opieki i leczenia! – zaalarmował nas jeden z Czytelników, obarczając winą dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie. – Jak mam wytłumaczyć mamie, że musi ją boleć, bo lekarz rodzinny odmówił mi wypisania recepty na leki przeciwbólowe twierdząc, że nie ma uprawnień.

Poradnia w przychodni przy ul. Mickiewicza funkcjonowała od 1995 roku. Na pacjentów czekała codziennie Maria Dyndor, która jest lekarzem chorób wewnętrznych. Pomagała jej pielęgniarka.

Miesięcznie udzielano około 130 porad. – To panie niezastąpione, z ogromną wiedzą medyczną i doświadczeniem – twierdzi nasz Czytelnik.

Ich pracę wszyscy doceniają. – Obie panie wykonywały swoją pracę z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem – mówi Teresa Futyma, rzecznik prasowy SP ZPZ w Hrubieszowie.

Dlaczego trzeba było jednak zamknąć poradnię? – Bo takie były wytyczne NFZ – tłumaczy Futyma, powołując się na zarządzenie prezesa NFZ, w myśl którego udzielaniem świadczeń w takiej poradni może zajmować się lekarz posiadający specjalizację z zakresu medycyny paliatywnej lub będący w jej trakcie.

– W latach poprzednich to wymaganie było złagodzone, ale od nowego roku jest bezwzględnie wymagane. Na chwilę obecną wymaganych przez NFZ kwalifikacji nie posiada żaden z zatrudnionych u nas lekarzy – mówi pani rzecznik.

A że próby ściągnięcia takiego specjalisty do Hrubieszowa spaliły na panewce, trzeba było zamknąć poradnię. – Jeżeli jednak znajdzie się specjalista, będzie można ją na nowo odtworzyć – zapewnia Futyma.

Ale z tym może być kłopot. Hrubieszowski szpital św. Jadwigi od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuje m.in. kardiologa, chirurga, pulmunologa i urologa.

Część zadań zamkniętej poradni przejęła podstawowa opieka zdrowotna. Pacjenci SP ZOZ w Hrubieszowie mogą liczyć m.in. na wizyty domowe.

Najbliższe poradnie paliatywne znajdują się w oddalonych od Hrubieszowa o ponad 50 km Chełmie i Zamościu.
Czytaj więcej o:
~gość~
Gość
qq
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gość~
~gość~ (31 stycznia 2010 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Garaj wracaj i zrób wreszcie porządek z ta sprawą.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2010 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zrobienie specjalizacjii trwa 5 lat.Szkolenie tu nic nie da.Ma być specjalista a nie osoba z doświadczeniem ale bez wymaganego papieru.W rok nie zrobicie 5-letniej specjalizacjii.
Rozwiń
qq
qq (12 stycznia 2010 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak pisałem na lubiehrubie.pl
Skoro wiedzieli o tym, bo rozporządzenie nie weszło z dnia na dzień, to mogli wyslać na jakieś szkolenia, a panie przechodziły szkolenia, nie jednokrotnie
takze
wogle dziwie się takiej decyzji..
smiem juz twierdzić ze nie NFZ tylko poprostu ktoś zapomniał podpisać papiereczka...
Skandal..
Tyle ludzi...
Chorych cierpiących....
W bólu..
a teraz ich rodziny załamane..
TRAGEDIA !
Rozwiń
lo
lo (12 stycznia 2010 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
władza dla zaoszczedzenia paru złotych zrobi kazde swiństwo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!