sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Nici z gazu łupkowego? Amerykanie rezygnują z wydobycia w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lutego 2015, 14:30

Chevron kończy poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Koncern doszedł do wniosku, że to zbyt kosztowna i mało opłacalna inwestycja

Chevron to jedna z największych firm naftowych na świecie. W Polsce amerykański koncern szukał gazu łupkowego od 6 lat. Ale kolejnych wierceń nie będzie. Firma poinformowała o tym w oświadczeniu przesłanym amerykańskim mediom. Chevron "nie będzie kontynuować operacji związanych z gazem z łupków w Polsce (…) Szanse tutaj nie są konkurencyjne w stosunku do innych szans w globalnym portfelu koncernu” - czytamy. Rzecznik koncernu powiedział agencji informacyjnej Bloomberg, że skały łupkowe w Polsce nie są odpowiednie do komercyjnego wydobycia gazu.

Nie opłaca się?

W 2009 roku Chevron uzyskał cztery koncesje, pozwalające na badanie łupków we wschodniej Polsce. Ważność koncesji Kraśnik i Frampol wygasła w grudnia. Koncesje Zwierzyniec i Grabowiec są ważne do końca roku. Amerykański koncern wykonał u nas cztery odwierty. Tylko w jednym przeprowadzono pełne szczelinowanie hydrauliczne. To zabieg pozwalający na uwolnienie gazu ze skał. Pozwala również ocenić, czy stała eksploatacja złoża będzie opłacalna. Najwyraźniej w tym przypadku nie było na to szans.

Amerykański koncern współpracował ze spółką PGNiG. Firmy wspólnie szukały gazu na Roztoczu, gdzie wykonały odwiert w gminie Susiec. O dalszych pracach w tym miejscu zdecydują Polscy. Chevron zapewne zakończy kooperację, choć jasnych deklaracji na razie brakuje. Rzecznik polskiego oddziału koncernu nie odbiera telefonu i nie komentuje sprawy.

Specjaliści z branży przyznają, że "łupki” nie budzą już takich nadziei, jak kiedyś. Badania znacznie zwolniły, a ich wyniki nie przekładają się na inwestycje.

- Formalnie firmy prowadzą poszukiwania w naszym regionie, ale nikt nie robi odwiertów - mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. - Chevron zrobił jeden odwiert wspólnie z PGNiG i na tym koniec. Pozostał tylko Orlen, który obecnie jest najbardziej aktywny w poszukiwaniach.

18 odwiertów

Jak wynika z danych OUG, do tej pory w naszym województwie wykonano 18 odwiertów. W trzech przeprowadzono szczelinowania. Kolejny odwiert ma powstać wiosną. Uzyskane do tej pory próbki trafiły do laboratoriów, ale wyniki badań pozostają tajemnicą.

Lubelskie okazało się dla amerykańskiego koncernu wyjątkowo trudnym poligonem. Działania firmy często trafiały na opór lokalnych społeczności. W miejscowości Żurawlów, niedaleko Grabowca mieszkańcy ponad rok protestowali przeciwko planowanym odwiertom.

Chevron nie jest pierwszą firmą, która rezygnuje z polskich łupków. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Exxon Mobil i Marathon Oil.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: biznes Gaz łupkowy
Adolf
mama
mk
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Adolf
Adolf (8 lutego 2015 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ruscy sie przyjebali to sie wycofali

Rozwiń
mama
mama (6 lutego 2015 o 23:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Protesty były jak najbardziej uzasadnione. Niedawno stan Nowy York ogłosił, po dwóch latach moratorium ostateczny zakaz szczelinowania hydraulicznego na ich terytorium, ze względu na zagrożenia dla zdrowia publicznego (była tam ogromna mobilizacja społeczna, bardzo dużo samorządów wprowadziło lokalne zakazy, a zorganizowani mieszkańcy współpracowali z naukowcami i wysyłali decydentom badania naukowe nad skutkami dla zdrowia wydobycia gazu łupkowego (jest już ok 400 raportów badawczych stawiających w wątpliwość możliwość bezpiecznego dla zdrowia stosowania tej technologii). Rolnicy z Żurawlowa są niezwykle świadomymi, mądrymi ludźmi o bardzo wysokim poziomie wiedzy i świadomości - na temat łupków, energii odnawialnych, zmian klimatu, demokracji obywatelskiej, prawa i innych kwestii. Brawo Żurawlów, wyjście Chevronu z Polski to bardzo dobra nowina dla przyszłych pokoleń Polaków. 

Rozwiń
mk
mk (5 lutego 2015 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co mieli powiedzieć? Powiezieli, że się nie opłaca, bo skoro odezwali się wiejscy "ekolodzy" od siedmiu boleści, ze sie nie zgadzają, że nie chcą, to sobie Chevron opuścił, z ciemnogrodem nie ma sensu walczyc

Rozwiń
ANTYPOLLL
ANTYPOLLL (5 lutego 2015 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JUŻ ZNOWU WYCHODZĄ POSLKIE KONCERNY, CHEVRON, TO GÓWNO WG MENÓW Z PGNiG!!CO ONI TAM WIEDZĄ O ŁUKACH, PEWNIE Z ROSJĄ SIĘ DOGADALI, BY MÓWIĆ,ZE GAZU NIET, TAK BĘDĄ PIER.....NASI "WSPANIALI"POLITYCY I MEDIA!!OJ POLAKU CZEMU TY ZAWSZE BYŁEŚ I JESTEŚ GŁUPI????!

Rozwiń
mosquito
mosquito (5 lutego 2015 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

konie jednego z "sukcesów" Tuska ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!