sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Nie chce, ale musi więcej zarabiać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2003, 21:09

Na nic się zdały wysiłki prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego. Chciał mniej zarabiać, a właśnie dostał przymusową podwyżkę. Dlaczego? Regionalna Izba Obrachunkowa twierdzi, że prezydent musi pobierać dodatek specjalny

Jeżeli RIO stwierdziła, że nie wszystko jest zgodne z prawem i że moje zarobki są niższe niż powinny, to po prostu trzeba było zrobić tak, żeby nie łamać przepisów – powiedział nam Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.
Od przyszłego miesiąca wynagrodzenie prezydenta Zamościa wzrośnie więc o 1253 zł i będzie wynosiło 7725 zł (brutto). Tak w poniedziałek wieczorem zdecydowali jednogłośnie zamojscy radni, przyznając prezydentowi dodatek specjalny i podnosząc dodatek funkcyjny.
Do tej pory prezydent zarabiał 6472 zł. Na początku kadencji, zresztą zgodnie z przedwyborczymi obietnicami, obniżył swoje wynagrodzenie do takiej właśnie kwoty. Jego poprzednik dostawał 8742 zł. Obniżenie prezydenckich poborów polegało na zmniejszeniu dodatku funkcyjnego i rezygnacji z dodatku specjalnego. Przeprowadził też szereg innych oszczędności w miejskim budżecie np. zatrudnił tańszych od poczty gońców. Dzięki temu udało się m.in. wypłacić wszystkie dodatki mieszkaniowe, a przyszły rok ma być w Zamościu rokiem inwestycji.
Skoro prezydent sam chciał mniej zarabiać, to po co radni uchwalili mu wyższe pobory? Takie było zalecenie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zgodnie z przepisami, prezydent musi otrzymywać dodatek specjalny.
Prezydentowi przyznano więc 1160 zł (brutto) dodatku. Jest najniższy z możliwych. – Dodatek specjalny może wynosić od 20 do 40 proc. zasadniczego wynagrodzenia i dodatku funkcyjnego. W przypadku prezydenta Zamościa to 20 proc. – informuje Otylia Młynarska-Chojnowska, dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego w zamojskim Urzędzie Miasta.
To nie wszystko. Prezydentowi zwiększono też dodatek funkcyjny o 93 zł, do 1300 zł. Okazało się bowiem, że jego dodatek był niższy od najniższego w tabeli wynagrodzeń i trzeba było to zmienić.
– To nie pierwsza sytuacja, gdy po kontroli RIO przyznawano pracownikom to, co im się należy – mówi Barbara Kozyra, z-ca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. – Mieliśmy już kilka podobnych przypadków i zazwyczaj chodziło właśnie o dodatek specjalny.

Ile zarabiają prezydenci

Lublin – 11 027 zł
Biała Podlaska – 10 163 zł
Chełm – 9265 zł
Puławy – 9265 zł
Kwoty brutto
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!