środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Nie ma pracy dla belfra

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2007, 19:52

Prawa do przejścia w tym roku na wcześniejszą emeryturę ma ponad setka nauczycieli ze szkół w Zamościu. Nawet gdyby wszyscy z tego przywileju skorzystali, to o zajęciu zwolnionych przez nich etatów mogą marzyć nieliczni. Świeżo upieczonych pedagogów przybywa więc w gronie bezrobotnych.

Małgorzata Pawlik z Zamościa trzy lata temu skończyła filologię polską na KUL. Miała sporo szczęścia, bo zaraz po uzyskaniu tytułu magistra "załapała się” na posadę bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu. Później było jeszcze lepiej, bo przez ostatni rok szkolny pracowała na całym etacie jako polonistka, ale od września wraca do biblioteki.
- Na dodatek na półetat - mówi z żalem młoda nauczycielka, która może liczyć na zarobki nieprzekraczające 500 złotych netto. - Dlatego daję sobie pół roku na znalezienie jakiegoś dodatkowe źródła dochodu. Jeśli się nie uda, po prostu wyjadę za granicę.
W jeszcze gorszej sytuacji jest bardzo wielu świeżo upieczonych pedagogów.
- Na liście bezrobotnych mamy 90 nauczycieli oraz 45 osób z innym wykształceniem, ale prawem do nauczania. Jednocześnie dysponujemy zaledwie 21 ofertami zatrudnienia w szkołach - mówi Marian Hawrylak, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Podkreśla jednak, że oczekiwania pracodawców nijak się mają do wykształcenia tych, którzy pracy szukają. Na etaty mogłoby liczyć np. 7 nauczycieli zawodu i sześciu anglistów. A tymczasem wśród bezrobotnych dominują poloniści (23 osoby), matematycy (11), są także historycy, plastycy, chemicy i fizycy.
- Właściwie od zaraz zatrudniliśmy trzech oligofregopedagogów (osoby zajmujące się chorymi umysłowo - red.) w ośrodku szkolno-wychowawczym, ale nikt z takim wykształceniem się do pracy nie zgłosił. Natomiast nauczycieli innych specjalności ubiega się o pracę mnóstwo - informuje Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Zamość. I nie ma dla młodych nauczycieli dobrych wiadomości. - Nawet jeżeli jakaś część z ponad setki tych pedagogów, którzy mogą już przejść na emeryturę, z tej okazji skorzysta, szans na przejęcie po nich etatów nie będzie.
Po wakacjach do pracy w II LO w Zamościu na pewno nie wróci polonistka, matematyczka i germanistka. Nauczyciele tych przedmiotów są wśród ponad 200 osób, które złożyły w sekretariacie szkoły podania o pracę.
- O wakatach nie ma mowy - uprzedza dyrektor Ireneusz Hajduk, który również zdecydował się już przejść na emeryturę. - Po odejściu tych osób, sytuacja zmieni się o tyle, że prostu nie trzeba będzie tak kombinować, żeby nauczycielom już u nas zatrudnionym jakoś skompletować etaty. Jeżeli ktokolwiek zostanie zatrudniony, to najwyżej wuefista.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!