niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Nie zabierajcie nam karetek. Zamość i Krasnobród protestują

Dodano: 23 lutego 2016, 16:47

Od 1 lipca mogą się zmienić miejsca stacjonowania karetek pogotowia w naszym regionie. Propozycje zmian wzbudzają ogromne emocje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubelskiego” właśnie powstaje. Różne warianty zmian systemu sprawdzane są w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wszystko po to, żeby go „zoptymalizować”. Gdy propozycje zmian będą gotowe, poddane zostaną konsultacjom społecznym, a potem przedstawione do zatwierdzenia ministerstwu zdrowia. Jeśli resort się na nie zgodzi, to będą one mogły wejść w życie na początku wakacji. Już teraz jednak wzbudzają ogromne emocje.

Głos w sprawie zabrał m.in. poseł Sławomir Zawiślak, który właśnie wysłał do wojewody pismo w tej sprawie.

– Nowa koncepcja przewiduje m.in. dyslokację ambulansów, spadek liczby zespołów ratownictwa typu „S” o cztery, przy jednoczesnym zwiększeniu zespołów ratownictwa typu „P” oraz wprowadzenie sezonowych miejsc stacjonowania ambulansów – pisze Zawiślak. – Nowa koncepcja, zwłaszcza w aspekcie „utraty” ZRM (zespół ratownictwa medycznego – red.) na terenie Zamościa budzi poważne wątpliwości zarówno wśród mieszkańców Zamościa i okolic, jak również samych pracowników. Z informacji przekazanych mi przez tych drugich wynika, że zmniejszenie ilości ZRM w Zamościu na rzecz sporo mniejszego Chełma uniemożliwi prawidłowe zabezpieczenie świadczeń dla jego mieszkańców.

Zawiślak argumentuje, że pozostawienie w Zamościu tylko jednego zespołu ratownictwa typu „S” (tzw. specjalistycznego, w składzie którego jest lekarz) jest ogromnym błędem w sytuacji, gdy w Zamościu nie ma centrum urazowego dla najmniejszych pacjentów. Konieczne jest więc transportowanie dzieci do Lublina. Zmniejszona liczba karetek znacznie zwiększy czas dojazdu do specjalisty.

– Pracownicy zamojskiej stacji pogotowia podnoszą też, że wskutek planowanych zmian dobrze funkcjonujący zamojski rejon pogotowia ratunkowego nie będzie w stanie podtrzymać dotychczas wypracowanych wysokich standardów świadczonych usług – podkreśla poseł. – Mieszkańcy zostaną narażeni na wydłużony czas oczekiwania na pomoc medyczną ratującą przecież zdrowie i życie.

Larum podnoszą także władze Krasnobrodu sprzeciwiające się planom przeniesienia stacjonującej u nich karetki pogotowia do Józefowa. Radni miejscy apelują do wojewody o zaniechanie zmian i utrzymanie punktu stacjonowania karetek pogotowia w ich miejscowości. Tłumaczą, że likwidacja pogotowia ratunkowego w tej miejscowości zagrozi bezpieczeństwu mieszkańców i turystów.

Gość
mat
Gość
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 lutego 2016 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dla mnie Zamośc jest super nigdzie w Polsce nie ma tylu szlabanów na parkingach :):) A ilości tabliczek z zakazem wyprowadzania psów i innych zwierząt biją na głowę nawet kilka innych miast razem wziętych :):) Tak trzymać !
Rozwiń
mat
mat (24 lutego 2016 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oj dajcie spokój tym ludziom z Chełma. Widać jak im  gul skacze z zawiści. Miasta pod względem liczby ludności prawie takie same, powierzchniowo też nie ma jakiejś dużej różnicy, ale tak naprawdę to w tym Chełmie w stosunku do Zamościa to nic nie ma.

Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2016 o 16:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamość ma może i więcej, bo policzono razem z krowami i kozami vide grunty orne
Rozwiń
Typ
Typ (24 lutego 2016 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten Guest to jakiś kut....z Chełma,siedzi i pisze po nocy.Pewnie ma w tym niezły interes.Tak naprawdę to zmianach /które mam nadzieję nie wejdą/na Zamość i okolice//gmina/3 karetki będą obsługiwać ok108 tys ludzi.łatwo policzyć 36tys na jeden zespół.gratuluje temu panu co wymyślił to.pozdrawiam i Proszę o wypowiedzi zainteresowanych,ćhełm niech zamilknie.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2016 o 15:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Chełm ponad 85 tys. mieszkańców, Zamość niecałe 50 tys. Bez komentarza...

Bzdura kompletna!!! Zobacz dane GUS.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!