sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Niedziele ze sztuką w kościele

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2007, 16:39

Mieszkańcy Dynisk w powiecie tomaszowskim pod wodzą swojego proboszcza przygotowują się do obchodów Roku Grottgerowskiego.

Przez kilka kolejnych niedziel w kościele i świetlicy wiejskiej odbywać się będą koncerty, wystawy oraz przedstawienia.
- Chcemy w ten sposób uczcić dwie rocznice: 170 urodzin i 140 śmierci Artura Grottgera, przypomnieć jego twórczość i związki z naszą wioską - mówi ks. Wiesław Mokrzycki, proboszcz liczącej 800 wiernych parafii św. Antoniego w Dyniskach.
Ten wybitny polski malarz przyjechał do Dynisk w połowie 1866 r. W majątku Izydory i Juliana Skolimowskich kończył cykl "Lituania”, a przede wszystkim spotkał tam ukochaną Wandę Monné. W Dyniskach spędzili razem niecałe dwa tygodnie. Spotykali się m.in. pod rosnącą do tej pory, ale usychającą sosną.
W niedzielę o godz. 18 w świetlicy wiejskiej Teatr Amatorski z Igołomi k. Krakowa wystawi sztukę "Wieczór” o losach Grottgera, generała Langiewicza i św. Brata Alberta Chmielowskiego. - Wybieram się na to przedstawienie - mówi Waldemar Strumidło, sołtys Dynisk. - To dla nas duże wydarzenie. Większość mieszkańców nigdy nie była w teatrze, bo do najbliższego w Lublinie mamy ponad 160 kilometrów. Jesteśmy podbudowani, że nasza wioska ma tak bogatą historię i jest o niej głośno.
Tydzień później będzie można obejrzeć spektakl "Wieczernik” Teatru Arka Lwowska z Lubaczowa, a na kolejne niedziele lipca w kościele zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej pobyt Franciszka Liszta w Dyniskach w 1850 r., recital fortepianowy, otwarcie wystaw fotograficznych, koncert kwartetu smyczkowego i zespołu muzyki sakralnej "Lumen” z Poznania.
Obchody potrwają do końca września. Na sierpień przygotowano m.in. sympozjum popularno-naukowe poświęcone twórczości Artura Grottgera i jego związkom z Dyniskami, a na zakończenie zostanie otwarta ścieżka dydaktyczno-historyczna im. Artura Grottgera. - Na realizację tego zadania pozyskaliśmy z funduszy unijnych około 37 tys. zł, z budżetu gminy dołożyliśmy ponad 9 tys. zł - mówi Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek. - Planujemy wykonanie ścieżek do miejsc upamiętniających pobyt Grottgera w Dyniskach, ustawienie tablic informacyjnych, ogrodzenie sosny oraz remont dwóch kapliczek: św. Marii Magdaleny i św. Jana Nepomucena.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!