środa, 24 maja 2017 r.

Zamość

Niektóre punkty dystrybucji butli z gazem zagrażają zdrowiu i życiu. W Hrubieszowie cudem nie doszło do wybuchu

Dodano: 9 września 2002, 16:33

Stare i zużyte butle gazowe, brak danych o dystrybutorze gazu, zagrażające zdrowiu i życiu miejsca przechowywania butli gazowych u sprzedawców – to główne mankamenty kontroli przeprowadzonych w Zamościu. Szkoda, że tylko w tym mieście.

Przez ponad sześć godzin walczyli w minioną sobotę strażacy z ulatniającym się w Hrubieszowie gazem. W promieniu kilometra ewakuowano 38 osób. Do rozszczelnienia zbiornika doszło rano na stacji tankowania pojazdów przy ul. Kolejowej. Eksplozja wisiała w powietrzu. – W bardzo krótkim czasie nastąpiło duże stężenie gazu w powietrzu – powiedział nam kpt. Piotr Kierepka z Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie. – Wystarczyła iskra, aby doszło do wybuchu.

Gaz na ulicy

Strażacy podjęli próbę uszczelnienia zaworu głównego, ale nie przyniosło to efektu. Przystąpiono więc do opróżniania zbiornika. W sumie wypuszczono i zneutralizowano blisko cztery tysiące litrów gazu propan-butan. – W akcji wzięło udział dziewięć samochodów 27 strażaków, w tym grupa ratownictwa chemicznego z Zamościa. Lekkich poparzeń ręki doznał 35-letni pracownik stacji – powiedział nam mł. kapitan Ryszard Starko, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie. – Sprawę bada Komenda Powiatowa Policji w Hrubieszowie pod nadzorem prokuratury.

Butle pod lupą

Pod koniec czerwca pracownicy zamojskiej Inspekcji Handlowej skontrolowali cztery punkty sprzedaży gazu typu propan-butan. Dokonywane są w nich jest wymiana i napełnianie butli turystycznych oraz napełnianie zbiorników samochodowych. – Kontrolę przeprowadzaliśmy wspólnie ze strażą pożarną i urzędem dozoru technicznego – mówi Maria Starszuk z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.
Co ciekawe, nikt nie ma dokładnej ewidencji punktów sprzedaży gazu tak w naszym regionie, jak i w całym kraju. Zamojska Inspekcja Handlowa ma wyznaczony limit kontroli przez Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej, a miejsca które będą skontrolowane dobierane są przypadkowo i według uznania. We wszystkich skontrolowanych punktach stwierdzano nieprawidłowości odnośnie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Poza tym w dwóch miejscach prowadzone było napełnianie butli turystycznych bez wymaganych zezwoleń.

Mandatem w sprzedawcę

– W czasie kontroli ukaraliśmy mandatami cztery osoby, a straż pożarna zleciła usunięcie nieprawidłowości. Według naszych informacji wszystkie zalecenia zostały wykonane – mówi Kazimierz Cudo, dyrektor zamojskiej WIIH w Zamościu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24