wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Niepełnosprawni w Zwierzyńcu nie czują się dyskryminowani

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2009, 13:30
Autor: Bogdan Nowak

Dzień protestu przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych przeszedł w Zwierzyńcu bez echa. To efekt mrówczej, prowadzonej latami pracy

Mariusz był zamknięty w sobie i zagubiony, a teraz koncertuje i gra na gitarze, głównie szlagiery Seweryna Krajewskiego. Usamodzielnił się i sam pojechał na wycieczkę do Holandii.

Pomaga mu śpiewać Mateusz, który lubi "Białego Misia” i piosenki Grechuty. Łukasz, Piotruś i Iwona zaczęli malować. Ich prace zostały wystawione. I przestali bać się dyskryminacji.

- To co robię wszystkim się podoba - raduje się 21-letni Łukasz Surma ze Szczebrzeszyna. - Ludzie docenili moje kompozycje, bo ja ich zaprosiłem do swojego świata. Zdobyłem kilka wyróżnień i pokazałem się na dużej wystawie. Super!

Łukasz ma wielu przyjaciół. Bez nich nie wyobraża sobie życia. Oni go motywują i inspirują. Spotyka się z uczestnikami i instruktorami WTZ niemal codziennie, na kilkugodzinnych zajęciach.

Ośrodek działa od 2003 r. i wypełnił olbrzymią lukę. Opieką rehabilitacyjną objętych jest tutaj 30 osób, z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Pochodzą głównie ze Zwierzyńca, Szczebrzeszyna i Radecznicy. W WTZ pracuje 14 osób, w tym 6 instruktorów. Dbają oni o ogólne "usprawnienie” uczestników m.in. przez rehabilitację psychiczną, społeczną i muzykoterapię.

- Jestem tutaj od początku - mówi 24-letni Mariusz. - Kiedyś nie miałem wielu przyjaciół, a teraz mam. Nauczyłem się grać na gitarze i sobie występuję. - A my mu pomagamy! - wykrzyknęli chórem inni uczestnicy WTZ. - Nie tylko. Czasem gotujemy, malujemy i wiercimy. Fajnie! - Poruszam się na wózku, ale byłem już na piaskowej górze, koło Zwierzyńca! - dodaje Łukasz. - Wepchał mnie tam jeden z instruktorów… Jak tego nie malować? U nas każdy robi co najlepiej umie. Zdrowsi ludzie nas przez to zobaczyli!

Uczestnicy zwierzynieckich WTZ zaprezentowali w miejscowym domu kultury swoje prace na wystawie pt. "Przedsionek”. Dzieła wykonano w różnych technikach. To m.in. obrazy olejne, rzeźby, gobeliny, hafty i tzw. papieroplastyka.

- Sporo prac sprzedano - mówi Monika Pawluk, p.o. kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zwierzyńcu. - To uczestników podbudowało i napawa dumą. Od razu zabrali się już do robienia nowych prac. Wiele z nich nadal można w WTZ nabyć.

- Nasi artyści wkładają we wszystko mnóstwo serca - dodaje Łukasz Maziarczyk, instruktor WTZ. - Wiele zależy także od ich inwencji i możliwości. Niektórzy mają różne dysfunkcje i poważne upośledzenia. Jednak ich proste postrzeganie świata jest bezcenne. Są też zawsze szczerzy i potrafią odwdzięczyć się za wszystko. Ludzie zdrowi mogą się od nich wiele nauczyć.

We wtorek obchodzony był europejski dzień protestu przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. W Zamościu odbył się marsz organizowany przez ośrodek "Krok za krokiem”. Był też festyn na Rynku Wielkim. Uczestnicy WTZ w Zwierzyńcu na marsz nie pojechali. Dlaczego?

- Na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mnie nikt nie dyskryminuje - tłumaczy Łukasz Surma. - Zawsze mi inni pomagają. Nasz ośrodek jest od kilku lat i może inni ludzie się do nas tolerancji nauczyli…
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
misiek
Rodzic
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2009 o 00:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sąsiad napisał:
Parę lat temu na niepelnoprawnych ludzi patrzono w Zwierzyńcu jak na kosmitów. Ludzie chowali się przed nimi, bo nie wiedzieli jak się zachować. Teraz widok człowieka na wózku czy niepełnosprawnego intelektualnie nie szokuje. Taka praca zasługuję na pochwałę. To lepsze niż marsze i krzyki. Pozdrowienia dla całej załogi warsztów. Trzymajcie tak dalej!

Dzięki wielkie za słowa otuchy i pozdrowienia! Dobrze mieć takich sąsiadów co rozumieją cel naszej pracy. Pozdrowienia dla wszystkich rozumiejących! Pracownik.
Rozwiń
misiek
misiek (5 maja 2009 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie o czymś ciepło napisaliście. Pozdrawiam Zwierzyniec.
Rozwiń
Rodzic
Rodzic (5 maja 2009 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki za wtz w zwierzyńcu.
Rozwiń
sąsiad
sąsiad (5 maja 2009 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parę lat temu na niepelnoprawnych ludzi patrzono w Zwierzyńcu jak na kosmitów. Ludzie chowali się przed nimi, bo nie wiedzieli jak się zachować. Teraz widok człowieka na wózku czy niepełnosprawnego intelektualnie nie szokuje. Taka praca zasługuję na pochwałę. To lepsze niż marsze i krzyki. Pozdrowienia dla całej załogi warsztów. Trzymajcie tak dalej!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!