sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Niepełnosprawni z Józefowa pracują na zdrowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2009, 11:16

Nie jest nastawiona na zysk, a jedynie na zwiększanie zatrudnienia. Koszty utrzymania są niskie, dlatego utworzona właśnie w Józefowie spółdzielnia socjalna dla osób niepełnosprawnych może odnieść sukces.

Na dzień dobry pracę w niej znalazło 9 niepełnosprawnych.

Adam Kusak z Majdanu Kasztelańskiego zatrudniony był wcześniej w Warsztacie Terapii Zajęciowej, a przez kilka miesięcy był pracownikiem gospodarczym w Urzędzie Gminy Józefów.

– Obecna praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bo sami musimy na siebie zarobić – mówi świeżo upieczony pracownik spółdzielni. Kusak nie kryje zadowolenia.

– To druga taka spółdzielnia w kraju – podnosi Roman Dziura, burmistrz Józefowa. – Dziewięć osób na starcie znalazło zatrudnienie, w tym 8 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Sądzę, że w ciągu roku ta liczba się podwoi.

W Józefowie działają WTZ i Środowiskowy Dom Samopomocy, które mają łącznie około 70 podopiecznych.

– Część uczestników jest na tyle zrehabilitowana, że może podjąć pracę – wskazuje burmistrz.

Samorząd znalazł pomysł na ich zatrudnienie. Józefowskie Centrum Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej, bo tak nazywa się spółdzielnia socjalna, daje szansę na start zawodowy tym, którym najtrudniej dziś znaleźć pracę.

– Zatrudnienie w spółdzielni zamykają cykl rehabilitacji – wskazuje Kazimierz Wancisiewicz, kierownik WTZ w Józefowie, gdzie szkoli się 30 osób z gminy Józefów i Aleksandrów. – Praca uczy niepełnosprawnych odpowiedzialności, wzrasta poczucie własnej wartości. Od nas trzy osoby znalazły już zatrudnienie.

Pierwsze zlecenia spółdzielnia otrzymała od Urzędu Gminy. Pracownicy opróżniają kosze stojące przy ulicach w całej gminie oraz obsługują józefowski szalet.

Pięć osób ze spółdzielni pracuje w nowo utworzonych oddziałach przedszkolnych w Stanisławowie, w Górecku Starym, Majdanie Nepryskim oraz Józefowie. Pomagają nauczycielkom przy dzieciach oraz sprzątają oddziały.

Spółdzielnia ma zajmować się ponadto zaopatrzeniem urzędu i podległych mu 18 jednostek w materiały biurowe oraz środki czystości, utrzymaniem zieleni, będzie również obsługiwać i sprzątać dworzec autobusowy.

– Warunek jest jeden: spółdzielnia musi być tańsza od podmiotów, które do tej pory nas obsługiwały – wskazuje Dziura.

Prawdopodobnie nie będzie z tym problemu, ponieważ spółdzielnia nie pracuje dla zysku i ma niższe koszty utrzymania.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami o zamówieniach publicznych, wychodzącym naprzeciw spółdzielniom socjalnym, zleceniodawca może w warunkach umowy zapisać konieczność zatrudnienia określonej liczby osób niepełnosprawnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!