piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Nowi mieszkańcy zoo w Zamościu: krokodyle, żółwie i małpa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2010, 13:11

Do zamojskiego zoo powinny we wtorek trafić nowe gatunki zwierząt. Chodzi o krokodyle kameruńskie, żółwie lamparcie oraz małpę tamarynę cesarską, które przyjadą z ogrodu zoologicznego w czeskim Pilźnie.

– To dobra wiadomość, bo zoo jest wizytówką naszego miasta – twierdzi Tomasz Kaziszyn z Zamościa.

Dyrektor zamojskiego zoo pojechał do Czech w ub. tygodniu po nowe zwierzęta, które przekaże mu ogród zoologiczny w Pilznie.

Chodzi o cztery krokodyle kameruńskie, sześć żółwi lamparcich oraz najprawdopodobniej samicę tamaryny cesarskiej.

Ta ostatnia jest małą małpką szerokonosą z podrodziny pozaurkowcowatych. Ma zaledwie 25 cm długości, przy czym ogon jest o 10 cm dłuższy. Charakteryzują ją długie, białe wąsy.

Krokodyle tymczasowo zamieszkają w zimowisku dla ptaków, żółwie – podobnie jak pazurkowce – wprowadzą się do pomieszczenia przy wejściu do ogrodu.

Bo na terenie zoo przy ul. Szczebrzeskiej dalej uwijają się budowlańcy. Wykańczany jest budynek dydaktyczny, gdzie w przyszłości szkolić się będą celnicy, policjanci i pogranicznicy.

Prace wykończeniowe trwają też w lecznicy dla zwierząt. Budowlańców można spotkać w innych częściach ogrodu, m.in. przy przebudowywanym pawilonie wielkich drapieżników. Zwierzęta na nowych wybiegach będzie można oglądać zza szklanych witryn. W tym samym obiekcie znajdzie się 26 akwariów 22 terraria.

Zwiedzających witać będą jednak małpy tropikalne. Przy wejściu na teren ogrodu, w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach budynku edukacyjnego, zamieszkają w sumie trzy gatunki pazurkowców, w tym wspomniana tamaryna cesarska.

Na zewnątrz zostanie przygotowane oczko wodne, a na nim trzy wysepki, gdzie latem hasać będą sympatyczne małpki wielkości świnki morskiej.

Realizowany przez miasto projekt "Budowa przygranicznego ośrodka kwarantannowania i przetrzymywania zwierząt nielegalnie wwiezionych do strefy Schengen oraz centrum edukacyjno-szkoleniowego na bazie zamojskiego ogrodu zoologicznego” pochłonie ponad 9 mln złotych, z czego niecałe 1,6 mln euro to dofinansowanie z funduszu norweskiego.

Prace zakończą się w listopadzie.

Ale to nie koniec, bo samorząd otrzymał kolejną dotację na realizację projektu "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację i unowocześnienie jedynego w województwie lubelskim ogrodu zoologicznego w Zamościu”.

Całość ma kosztować 20 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 14 mln złotych.

– Po modernizacji ogród zoologiczny będzie jednym z najnowocześniejszych obiektem tego typu w Polsce i naszą kolejną atrakcją turystyczną – mówi Karol Garbula, podinspektor ds. komunikacji społecznej Urzędu Miasta Zamość.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!