środa, 24 maja 2017 r.

Zamość

Obrażeni pośrednicy

Dodano: 8 maja 2002, 21:35
Autor: Zofia Sawecka

Sąd Okręgowy w Zamościu zawiesił wczoraj postępowanie w sprawie odszkodowania dla Mariana W. z Biłgoraja, który chce odszkodowania za niesłuszne jego zdaniem aresztowanie w głośnej sprawie handlu dziećmi z początku lat 90.

Marianowi W. prokuratura zarzuciła handel dziećmi i nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań. Spędził w areszcie 7 miesięcy. Sprawa handlu dziećmi została jednak po siedmiu latach umorzona. Ale przed warszawskim sądem toczy się nadal postępowanie dotyczące matactwa. Tymczasem Marian W. domaga się 150 tys. zł odszkodowania i 400 tys. zł zadośćuczynienia od skarbu państwa za niesłuszne aresztowanie. Sprawa z Zamościu ruszy znowu po zakończeniu postępowania w Warszawie.
Teraz sprawa znowu stała się głośna. Do sądu wpłynął wniosek adwokata – oskarżanego o handel dziećmi razem z Marianem W. i również starającego się teraz o odszkodowanie – o odroczenie i zawieszenie postępowania. Teraz reprezentuje
w sądzie Mariana W. i chce ustalić poprzez prokuraturę, który sędzia pomówił przed prasą jego klienta, twierdząc, że ten brał pieniądze za handel dziećmi. Taką wypowiedź sędziego zacytowała jedna z gazet. Adwokat grozi procesem cywilnym sędziom, prokuratorom i dziennikarzom. Nie stawił się wczoraj przed sądem i nie usprawiedliwił swojej nieobecności.
W sądowych kuluarach Marian W. po raz pierwszy od 1993 r. rozmawiał wczoraj z dziennikarzami. Stwierdził, że żałuje tylko tego, że tak mało dzieci wyjechało z Polski za jego pośrednictwem. Ubolewał, że płaci podatki na „taką” prokuraturę, która nie potrafiła znaleźć wszystkich dzieci, które wyjechały za granicę. Twierdził, że zajmował się ado­pcjami legalnie, przez dwa, czy trzy lata. I że nie robił tego za darmo. Przestępstwa jednak nie popełnił, bo – jak uważa, nie było na taką działalność żadnego paragrafu. Zapewniał polskim dzieciom lepszą przyszłość, niż miałyby w Polsce, ale zamojscy prawnicy, niedouczeni – jak to określił – w prawie, nie mogli tego pojąć.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24