środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Padł nasz ostatni tygrys

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2006, 21:05

Wnocy z soboty na niedzielę dokonał żywota Amba, 18-letni tygrys bengalski z zamojskiego zoo. Zostanie po nim pusta klatka, bo dyrekcja ogrodu nie przewiduje następcy. Los pozostałych dużych kotów też jest niepewny.


Zamieszkujące sąsiednie klatki lew i jaguar mają odpowiednio po 14 i 12 lat. Oznacza to, że są już w sędziwym wieku. Co się stanie, gdy podzielą los tygrysa? - W przypadku jaguara to chyba też ostatni taki kot w naszym ogrodzie. Jeżeli chodzi o lwa to wręcz przeciwnie, chcemy kilka sprowadzić - uspokaja Grzegorz Garbuz, dyrektor zoo.
Lwy mają tę przewagę nad tygrysami, że mogą żyć w stadzie. Dlatego dyrektor chce zbudować dla nich wybieg o powierzchni kilkunastu arów, ogrodzony plastikowymi szybami. - Klatki z kratami, gdzie trzymamy duże koty, to przeżytek - wyjaśnia Garbuz.
Jednak czy uda się ten przeżytek zastąpić nowoczesnym wybiegiem dla lwów, to już inna sprawa. Na razie jest koncepcja pod roboczą nazwą "Kompleksowa modernizacja Ogrodu Zoologicznego w Zamościu”. Jej realizacja miałaby kosztować około 2 milionów euro, z czego trzy czwarte to pieniądze z unii. To słaba strona koncepcji.
- Bo to niepewne pieniądze. A nabór wniosków zacznie się dopiero na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku - wyjaśnia Marcin Grabski z Biura Zarządzania Funduszami Zewnętrznymi Urzędu Miasta Zamość. Ale zamojskie zoo wymaga remontu już teraz. Choćby modernizacji ogrodzenia, przez które jesienią ubiegłego roku doszło do tragedii: na teren ogrodu przedostał się pies i zaatakował antylopy garny. Spłoszone zwierzęta (w sumie siedem) uległy wypadkowi i wszystkie trzeba była uśpić.
Oprócz remontu ogrodzenia w planach modernizacji znalazło się kilkanaście pozycji. Między innymi rozbudowa wybiegu dla niedźwiedzi, powiększenie wolier dla ptaków, remont małpiarni i budowa mostku na stawie.

ZOO W LICZBACH

Zamojskie zoo to jedyna tego typu placówka we wschodniej części Polski. Na ponad 14 hektarach powierzchni mieszka blisko 200 gatunków zwierząt. W ubiegłym roku Ogród Zoologiczny w Zamościu odwiedziły
ponad 82 tysiące osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!