piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Parafie dostaną od miasta mniej, niż zakładano

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2009, 12:46
Autor: Bogdan Nowak

Trzy parafie ze Starego Miasta dostaną do podziału 370 tys. zł. Mają za te pieniądze odnawiać zabytkowe świątynie. Pieniędzy miało być więcej, ale ubyło ich z powodu kryzysu.

Dotacje na zabytki nienależące do miasta przyznawane są przez zamojską Radę Miejską od kilku lat. Jeszcze w ub. roku przeznaczono na ten cel 700 tys. zł. Wydano je głównie na remonty i konserwacje zabytkowych kościołów (m.in. unikatowych organów w Katedrze).

Na poniedziałkowej sesji radni zdecydowali, że do rozdysponowania będzie 370 tys. zł., a nie jak wcześniej zakładano pół miliona zł. Nie wszystkim się to spodobało.

- Potrzeby wnioskodawców są dużo wyższe - dziwił się Dariusz Zagdański, szef klubu radnych PiS. - W budżecie była na ten cel zarezerwowana kwota 500 tys. zł. Co się stało, że miasto chce wprowadzić takie zmiany? Mam nadzieję, że owe brakujące 130 tys. zł nie zniknie lub nie będzie przeznaczone na jakiś inny cel.

- Rzeczywiście dotacje będą mniejsze niż planowaliśmy - tłumaczył prezydent Marcin Zamoyski. - Dlaczego? Bo dochody miasta są niższe niż zakładano. Musimy tworzyć rezerwy. Zwracam jednak uwagę, że wcześniej te parafie dostały już znaczną finansową pomoc. Wspomaganie ich to dla nas zadanie dodatkowe.

Prezydent przekonywał radnych, że magistrat nie zrezygnuje jednak z dofinansowania kościelnych zabytków.

- W czerwcu przeanalizujemy budżet - zapewniał. - Zobaczymy, czy zostaną nam nadwyżki. Wówczas zdecydujemy co z nimi zrobić.

Póki co, stanęło jednak na 370 tys.

Nie obyło się bez komentarzy. - Mogliśmy ratować zabytki, ale budujemy kino za 14 mln zł - złościł się radny Marek Dziura (PiS). - Uważam, że jest jeszcze czas, aby tę budowę wstrzymać.

Prezydent zbył to milczeniem.

Dla św. Katarzyny

100 tys. zł otrzyma Rektorat Kościoła św. Katarzyny. W tym roku planowane jest tam m.in. wzmocnienie ścian piwnicznych i fundamentów świątyni. Chodzi o tzw. część prezbiterialną.

Dla św. Mikołaja

Ponadto 70 tys. zł dostaną też ojcowie Redemptoryści. Pieniądze pójdą na wykonanie projektu zagospodarowania terenu wraz z ogrodzeniem, przy kościele św. Mikołaja. Miasto pokryje pełny koszt tych prac.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
STYX
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

STYX
STYX (31 marca 2009 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wierzę !!!! I radni nie rzucili się z żalu pod pociąg ????????????
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!