niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Zamość

Pątnicy znowu przekroczą polsko-ukraińską granicę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2010, 13:34

W sobotę rano po raz szósty wyruszy z Dynisk do Uhnowa na Ukrainie piesza pielgrzymka na uroczystość odpustową ku czci św. Antoniego. Można się jeszcze zapisać. Warunkiem przekroczenia granicy jest posiadanie paszportu.

– Do 1951 roku Dyniska należały do parafii w Uhnowie, dlatego w sposób szczególny zapraszamy na pielgrzymkę wysiedlonych w czasie akcji H-T (więcej w ramce – red.) oraz ich rodziny – zachęca ks. Wiesław Mokrzycki, proboszcz parafii św. Antoniego w Dyniskach.

Pielgrzymka wyruszy spod kościoła parafialnego w Dyniskach o godz. 6 rano. Dwie godziny później w Ulikowie, gdzie zostanie zorganizowany tymczasowy punkt odprawy, pątnicy zaczną przekraczać granicę (odprawy będą prowadzone do godz. 18).

Uroczysta suma odpustowa z udziałem pielgrzymów i mieszkańców Uhnowa rozpocznie się o godz. 10. Po jej zakończeniu przewidziano nabożeństwo ekumeniczne za zmarłych na uhnowskim cmentarzu.

– Co roku zbierają się tam katolicy, prawosławni i grekokatolicy – zauważa ks. Mokrzycki.

Do Uhnowa wybiera się wójt Ulhówka. – To będzie moja czwarta pielgrzymka – mówi Łukasz Kłębek. – Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w uroczystościach, bo naprawdę warto.

Wśród pątników znajdzie się też b. starosta tomaszowski, a obecnie radny powiatowy.

– Bo moja rodzina do 1951 roku mieszkała w Uhnowie – wyjaśnia Edward Żuk. – Tam chodziłem do przedszkola, a później do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dom, w którym mieszkaliśmy stoi tam do tej pory. W 1951 roku trafiliśmy do gminy Ulhówek, a część rodziny pojechała z Uhnowa na ziemie odzyskane i osiadła w Miliczu.

W tej chwili Uhnów liczy nieco ponad tysiąc mieszkańców i jest najmniejszym miastem na Ukrainie.


Do wczoraj chęć udziału w pielgrzymce zadeklarowało 300 osób. Zapisy prowadzone są w parafii w Dyniskach, tel. 84 661 66 16 oraz Urzędzie Gminy Ulhówek, tel. 84 661 60 05.

W niedzielę parafianie z Dynisk czekać będą na rewizytę w swojej świątyni, gdzie zaplanowano uroczystości odpustowe.

O akcji H-T

Akcję H-T przeprowadzono w 1951 roku. Stalin zmusił wtedy Polskę do oddania kolana Bugu, czyli terenów znajdujących się w powiatach hrubieszowskim i tomaszowskim (stąd kryptonim akcji H-T).

Całkowicie do ZSRR przeszły wówczas gminy: Krystynopol, Chorobrów i Uhnów, a częściowo Waręż, Bełz, Dołhobyczów i Tarnoszyn.

ZSRR przejął ważną strategicznie linię kolejową przebiegającą nad Bugiem, doskonałe pszenno-buraczane tereny uprawne oraz bogate i łatwo dostępne złoża węgla kamiennego, gdzie po ośmiu latach zbudowano cztery wielkie kopalnie.

Polskę zapewniano, że przekazuje się jej tereny ze złożami ropy naftowej. Chodziło o Ustrzyki Dolne i ziemie w Bieszczadach, które uzyskaliśmy w zamian za sokalszczyznę.

To był obszar podgórski, o słabych glebach i – jak się szybko okazało – wyczerpanych złożach ropy naftowej.

Wołyniacy pamiętają

W tym roku mija 67 rocznica mordów na Wołyniu. Z tej okazji w niedzielę o godz. 12 w kościele św. Jana Bożego w Zamościu przy ul. Wojska Polskiego odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji pomordowanych Polaków przez nacjonalistów ukraińskich. Po nabożeństwie uczestnicy udadzą się na Rotundę, by pomodlić się w Krypcie Wołyńskiej, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Organizatorem uroczystości jest zamojskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!