środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Piknik historyczny w Tomaszowie Lubelskim. Wojowie stoczą bitwę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 września 2010, 15:13

Drewniany gród, o który w sobotę zostanie stoczona zaciekła bitwa, jest w trakcie budowy. Organizatorzy Pikniku Historycznego dopinają wszystko na ostatni guzik i liczą na łaskawą aurę. Bo publiczność na pewno dopisze.

W tomaszowskiej Siwej Dolinie powstaje jedynie front budowli.

– Gród będzie miał 5 m wysokości i 12 m szerokości – informuje Mateusz Iwanicki ze Stowarzyszenia "Czajnia” w Tomaszowie Lubelskim, które wspólnie z Urzędem Gminy Tomaszów Lubelski organizuje w sobotę Piknik Historyczny na Siwej Dolinie.

Przypomina, że to na niedalekiej Białej Górze odkryto pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. – Będziemy chcieli go zrekonstruować – zdradza Iwanicki.

Wojowie stoczą bitwę wieczorem w pięknej scenerii. Wiadomo, że wokół grodu palić się będą pochodnie. Podczas sobotniego festynu nie zabraknie innych atrakcji – w Siwej Dolinie pojawi się m.in. garncarz, który zachęcać będzie wszystkich do lepienia garnków, nie zabraknie stoisk innych rzemieślników.

– Czynna będzie także mennica, gdzie bite będą dawne monety, wystawę zorganizuje nasze Muzeum Regionalne – opowiada pan Mateusz.

Impreza rozpocznie przemarsz o godz. 11. W programie znajdą się ponadto turnieje mistrza oręża, łuczniczy oraz pachołków na... kije.

W planach są zapasy, narada wojenna, zabawy plebejskie, bieg po sukno, turniej walk pokazowych i tańca. O godz. 20 rozpocznie się Fire Show, czyli taniec z ogniem.

– Na imprezę przyjedzie kilka ciekawych drużyn z całej Polski – mówi Leszek Lichołat, szef tomaszowskiej drużyny "Algiz”, który wraz z kolegami gościł w weekend w Białymstoku. To będzie impreza multihistoryczna, czyli taka wędrówka przez różne epoki.

Tomaszowska Drużyna Wojów "Algiz” działa od czterech lat. W sobotę jej członkowie wcielą się w role odważnych Słowian.

Bardzo ciekawie zapowiada się pokaz musztry w wykonaniu lubelskich Rzymian. Na Siwej Dolinie pojawią się także m.in. drużyny Wikingów, Gotów oraz wspomniany Legion Rzymian.

Zabawę umilać będzie zespół folkowy JAR. Dla uczestników przygotowano konkursy z nagrodami.

– Chcielibyśmy, aby piknik historyczny stał się imprezą cykliczną – mówi Iwanicki. – Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Urzędem Gminy, który wspiera nas organizacyjnie, technicznie i finansowo. Oby tylko pogoda dopisała.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!