sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Plantatorzy dostali część swoich pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2009, 09:21

Część pieniędzy już wpłynęła, reszta ma być sukcesywnie przelewana na konta plantatorów. Tak zapewnia opolska firma, która w ubiegłym roku skupowała w gminie Telatyn kalafiory i brokuły.

- Jeżeli nie dotrzymają słowa, pójdziemy do sądu - zapowiadają rolnicy.

O ich kłopotach pisaliśmy miesiąc temu. Przypomnijmy. Na początku listopada ub. roku plantatorzy przekazali ostatnią dostawę warzyw. Firma Frigoopol z Opola miała w ciągu trzech miesięcy przelać pieniądze na ich konta. Ale tego nie zrobiła.

Kilkunastu rolników z Dutrowa, Żulic oraz Wasylowa Małego zaczęło się niecierpliwić. Bo każdemu odbiorca winien był od kilku do 30 tys. złotych. - Musieliśmy się zadłużyć, by kupić paliwo nasiona nawozy i opryski - poskarżyli się nam.

Nie chcą podawać nazwisk. - Frigoopol nie dał nam w ramach kontraktacji nasion kalafiora, dlatego musiałem wziąć je na kredyt - opowiada jeden z plantatorów. - Teraz mnie będą ścigać, bo do tej pory nie zapłaciłem za nasiona. Gdybym dostał pieniądze za kalafior, uregulowałbym dług i byłoby po sprawie.

Po artykule, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, plantatorzy otrzymali część pieniędzy.

- Dostałem 25 proc. należności - mówi rolnik z Dutrowa, któremu firma winna jest 11 tys. złotych. - To kropla w morzu potrzeb, dlatego muszę jechać za granicę zarobić na paliwo i nawozy.

- Na moje konto wpłynęło nieco ponad 7 tys. złotych - mówi inny plantator (odbiorca winien jest mu 30 tys. złotych). - Obiecali, że resztę przeleją pod koniec kwietnia. Jeżeli nie dotrzymają słowa, pójdziemy do sądu.

W międzyczasie otrzymali aneksy do zawartych umów. Frigoopol chce, by zrzekli się dochodzenia roszczeń związanych z odsetkami wynikającymi z niedotrzymania terminu płatności. Nie podpisali ich.

- Wiem, że w celu polubownego zakończenia sporu nie będą dochodzić wypłaty ustawowych odsetek pod warunkiem, że otrzymają całkowitą zapłatę należności - powiedział nam Paweł Kościołko, powiatowy rzecznik konsumentów w Tomaszowie Lubelskim, do którego plantatorzy zwrócili się o pomoc.

Frigoopol zapewnia, że rozliczy się z rolnikami co do złotówki. - Pod koniec marca duża transza pieniędzy przekazana została na konta plantatorów, do końca kwietnia przelana zostanie kolejna - mówi Wioletta Ralko, dyrektor ds. finansowych Frigoopol S.A. w Opolu. - Przykro nam, że to się przeciąga, ale głową muru nie przebijemy.

Poodnosi, że kryzys gospodarczy i im dał się we znaki: zmniejszył się popyt na warzywa przechowywane w chłodni. - Liczymy, że uda się nam je sprzedać, a otrzymane pieniądze przekażemy na konta rolników - zapewnia Ralko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!