sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Po kontroli przewodów wentylacyjnych w kamienicy Zakładu Gospodarki Lokalowej przy ul. Piłsudskiego w Zamościu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 stycznia 2004, 08:41

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Piłsudskiego 13 w Zamościu twierdzą, że stan budynku zagraża ich bezpieczeństwu. Złożyli więc wniosek o kontrolę przewodów wentylacyjnych w swoich mieszkaniach. Okazało się, że wentylacji nie ma tam wcale.

Co więcej, przewodów wentylacyjnych w kamienicy nie było nigdy... - Nie było, ponieważ jest to budynek wybudowany jeszcze przed wojną. A wtedy wszędzie były węglowe piece i nie było kratek wentylacyjnych w kuchniach - wyjaśnia Bolesław Pić, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Zamościu.
Wszystko zaczęło się na jesieni tego roku, kiedy w budynku zaczęła się wymiana węglowych pieców na centralne ogrzewanie. Przy okazji zlikwidowano też węglowe kuchnie, a na ich miejsce niektórzy lokatorzy zakupili sobie kuchnie gazowe. I na tym polega problem. - Zgodnie z przepisami w pomieszczeniu w którym jest kuchenka gazowa powinna być kratka wentylacyjna. W kamienicy przy Piłsudskiego są tylko stare przewody kominowe zasuwane przez tak zwane szybry. Jeżeli ktoś zostawi szyber zasunięty i włączy kuchenkę, powstaje zagrożenie - mówi B. Pić.
Tego właśnie obawiali się mieszkańcy budynku. - Jak nie ma dobrego wietrzenia, to prędzej czy później ktoś się zatruje. Może nawet dojść do wybuchu - uważa Kazimierz Synal, który złożył wniosek o przeprowadzenie kontroli instalacji wentylacyjnej w budynku.
Zdaniem administratora kamienicy obawy jej mieszkańców są przesadzone. - Przecież specjalnie wymieniamy piece węglowe na ogrzewanie centralne, aby ograniczyć ryzyko zatrucia czadem. A w kuchniach zamiast kuchenek gazowych można przecież zainstalować sobie elektryczne - uważa Stanisław Koziej, prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej w Zamościu.
Tak czy inaczej inspektor budowlany zapowiada, że wkrótce zostanie ustalony termin na instalację nowych przewodów wentylacyjnych. Jednak problem nie ogranicza się tylko do budynku przy ul. Piłsudskiego. - ZGL ma jeszcze kilka innych przedwojennych budynków, gdzie także było ogrzewanie na węgiel i gdzie prawdopodobnie też nie ma odpowiedniej wentylacji. Niewykluczone, że wkrótce i tam przeprowadzimy kontrolę - zapowiada B. Pić.
Przedwojennych kamienic zarządzanych przez ZGL jest cztery: trzy na ul. Piłsudskiego i jedna na Nowym Mieście. Czy jest szansa na rychły remont instalacji wentylacyjnych? - Raczej nie. Po pierwsze, dlatego że mieszkańcy tych budynków nie zgłaszają takich problemów. Po drugie, nie mamy środków na większe inwestycje remontowe. W pierwszej kolejności remontujemy to, co na zewnątrz: dachy, balkony i drzwi. Do mieszkań wchodzimy na końcu - odpowiada S. Koziej.

Wyczyść swój komin

Według obowiązujących przepisów, przewody wentylacyjne w budynkach powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku. Dwa razy w roku powinny być czyszczone kominy od kuchni gazowych, a raz na kwartał od pieców i kuchni węglowych. Odpowiada za to administrator danego budynku lub jego właściciel. W przypadku, gdy zaniedbania doprowadzą do wypadku, administrator podlega odpowiedzialności z kodeksu karnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!