Zamość

Po XVIII Turnieju Młodych Mistrzów Techniki w Zwierzyńcu

Dodano: 1 maja 2003, 14:32
Autor: (EMA)

Mówiący termometr, suknia inspirowana żywiołem, multimedialna prezentacja Roztoczańskiego Parku Narodowego - to tytuły tylko niektórych prac, nagrodzonych w ramach XVIII Turnieju Młodych Mistrzów Techniki. W konkursie, którego finał odbył się we wtorek w Zwierzyńcu, uczestniczyło łącznie 88 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych z terenu Zamojszczyzny.

- Celem turnieju jest włączenie młodzieży do prac badawczych związanych z ochroną przyrody, zapobieganiem degradacji środowiska naturalnego, jak również pobudzeniem twórczego myślenia i ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań technicznych - mówi Zdzisław Staszczuk, prezes Wschodniego Klubu Techniki i Racjonalizacji.
Sąd konkursowy ocenił we wtorek 48 prac, przyznając w czterech kategoriach 16 nagród i 9 wyróżnień. W kategorii pomysł techniczny pierwsze miejsce zajęli Tomasz Chmielewski i Norbert Podbiegły z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie za projekt i wykonanie systemu rozgłoszeniowego. Mówiący termometr, praca Grzegorza Tryki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu, wygrał w kategorii użyteczna praca dyplomowa. Teresa Mróz z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju wykonała najlepszą pomoc dydaktyczną, czyli stroje malowane na szkle. "Występowanie oraz ochrona wilków oraz wyrządzane przez nie szkody ze szczególnym uwzględnieniem Puszczy Sandomierskiej” - to tytuł pracy, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii badania na rzecz środowiska. Jej autorem jest Jacek Sagan, uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.
Prace, które zdobyły pierwsze miejsca wezmą udział w eliminacjach centralnych, które odbędą się w Warszawie na początku czerwca. Laureaci i finaliści eliminacji centralnych otrzymują indeksy na wyższą uczelnię bez postępowania kwalifikacyjnego.