poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Podziel się czasem

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Mazur

Coraz więcej młodych zamościan decyduje się na wolontariat. Za darmo pomagają potrzebującym. Ale czerpią z tego korzyści. Jakie? Przede wszystkim satysfakcję.

Sławomir Kurzak, 30-latek z Podkrasnego, skończył ekonomię, ale nie mógł znaleźć pracy w zawodzie. Nadmiar wolnego czasu mu ciążył, więc postanowił go zagospodarować. Dlatego zgłosił się do Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Teraz kilka razy w tygodniu odwiedza pacjentów oddziału opieki długoterminowej i paliatywnej, w szpitalu miejskim. Na czym jego praca polega? - Rozmawiam z chorymi, czytam im książki, czasem pomagam przy rehabilitacji. Czuję się potrzebny i spełniony. Naprawdę to lubię - zapewnia nas wolontariusz.
- To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu - mówi Ewa Szczepańska, szefowa ZCW. - Na pracę na tych właśnie oddziałach zdecydował się sam. A to nie jest łatwe, bo obcuje się z ludźmi bardzo chorymi. Wielu z nich nigdy nie wraca do zdrowia, wielu umiera.
Sławek jest jednym z wielu młodych zamościan współpracujących z centrum. Nie jedynym, który pracuje z najciężej chorymi. Podobne doświadczenia mają za sobą również Dorota Mołdoch, Martyna Mochnaczewska i Aneta Czuchaj, uczennice zamojskiego "ekonomika”. Teraz dziewczyny pomagają sędziwym, samotnym mieszkańcom miasta. - Lekcje zaczynamy popołudniami, więc rano mamy czas. Czemu go nie wykorzystać z pożytkiem dla tych, którzy tego potrzebują - tłumaczą swoją działalność. Niemal codziennie odwiedzają swoich podopiecznych. Robią dla nich zakupy, czasem po prostu są z nimi. To bardzo wiele.
ZCW otrzymało właśnie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 20 tys. zł na realizację projektu "Pomagasz innym - pomagasz i sobie”.
- Chcemy poprzez ten program pokazać inny aspekt wolontariatu, który w naszym rozumieniu jest szkołą nie tylko umiejętności społecznych, ale również zawodowych, co jest bardzo cenione przez pracodawców - tłumaczy Szczepańska.
W ramach programu odbędzie się szereg szkoleń dla wolontariuszy, m.in. trening umiejętności interpersonalnych czy nauka organizowania czasu podopiecznym. Prowadzone ma być również doradztwo psychologiczne. Chętni do wzięcia udziału w projekcie mogą zgłaszać się do ZCW przy ul. Kolegiackiej 16. Bliższe informacje uzyskać można pod numerem telefonu (084) 639 28 63.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Fanka
jojo72
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Fanka
Fanka (3 czerwca 2013 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale przystojniak z pana Sławka :D

Rozwiń
jojo72
jojo72 (13 października 2007 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W ekonomikuo ile mi wiadomo to w wolontariacie działa około 40 osób i to jest bodajże pierwza organizacja wolontariacka jaka powstała w Zamościu. Jeśli ktoś ma więcej informacji to chętnie skorzystam.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!