niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Policjanci kontrolowali pieszych na drogach


„Bezpieczny pieszy” to działania, które prowadzili w piątek zamojscy policjanci. Akcja skierowana była do tej grupy uczestników ruchu drogowego, która szczególnie jesienią narażona jest na niebezpieczeństwo

Policyjne statystyki wskazują, że w okresie jesienno-zimowym, częściej niż zwykle dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają i ograniczają widoczność. Dla pieszego, zderzenie z samochodem może mieć tragiczne skutki, nawet przy małych prędkościach pojazdu. Dlatego też zamojscy policjanci sprawdzali, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dbają o swoje bezpieczeństwo. Po zmroku kontrolowali czy piesi używają elementów odblaskowych. To niezwykle ważny aspekt bezpieczeństwa. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 140 metrów. Ten czas pozwala mu na prawidłową reakcję.

Podczas prowadzonej w piątek akcji policjanci ujawnili 26 pieszych przechodzących przed drogę w miejscu niedozwolonym, 2 pieszych niestosowało się do sygnalizacji świetlnej a 8 naruszyło obowiązek stosowania elementów odblaskowych. W trakcie działań mundurowi ujawnili też po kilka przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu i nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych.

W czasie działań policjanci wręczali również odblaski osobom poruszającym się po zmroku. Przypominali także, jak piesi powinni poruszać się po drodze. Zwracali też uwagę na pogarszające się warunki drogowe oraz zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Znowelizowane dwa lata temu prawo o ruchu drogowym wprowadziło zmiany, polegające na tym, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Obowiązujące przepisy nie nakładają wprawdzie konieczności używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże pamiętajmy, że odblaski w znacznym stopniu poprawiają widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie odpowiedniej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

 

Czytaj więcej o: policja
Użytkownik niezarejestrowany
Henio
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 października 2016 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i tak wiadomo, że wszystkiemu winny jest kierowca tylko dlaczego samochód przez całą dobę musi jeździć z zapalonymi światłami a pieszy po zmroku i to poza terenem zabudowanym ma nosić odblaski. Powinni nosić nie tylko odblaski (nie zawsze są widoczne) a kamizelki odblaskowe i to nie tylko poza ale tez w terenie zabudowanym, nie wszędzie są chodniki i oświetlone ulice.
Rozwiń
Henio
Henio (9 października 2016 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Karać to raz, a dwa, to przy takiej pogodzie kierowca powinien jechać wolniej niż przy dobrej pogodzie. 
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2016 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy osoby bez odblasków dostały mandat? Przy takiej pogodzie kierowca widzi pieszego bez odblasków w ostatniej chwili a potem tragedia. Karać karać może się nauczą nosić.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!