piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Policjanci punktują przechodniów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 grudnia 2004, 21:44

Czy hrubieszowscy policjanci uwzięli się na przechodniów i wlepiają im na każdym kroku mandaty? – Robimy tylko to, co do nas należy – odpowiadają funkcjonariusze.

Temat pojawił się na ostatniej sesji Rady Miasta. Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Handlu poruszył go – jak podkreślał – w nawiązaniu do sygnałów, jakie napływają do niego od mieszkańców Hrubieszowa. – Skargi dotyczą nadmiernego karania mandatami ludzi za byle co – wyjaśnił Zdzisław Szczęk, który do Rady Miasta wszedł z listy Hrubieszowskiego Porozumienia Samorządowego.
Radny podał kilka przykładów, m.in. z ulic Wesołej i Żeromskiego oraz osiedla Sławęcin, gdzie karano pieszych, którzy nie mogli poruszać się chodnikami, bo zalegał na nich śnieg. – Czy policja w pierwszej kolejności nie powinna ukarać właścicieli nieodśnieżonego chodnika, burmistrza i starostę? W naszym mieście jest wielu ubogich i nie stać ich przy 18-złotowym zasiłku (socjalnym – red.) płacić 50-złotowe mandaty. Czy nie jest to nadgorliwość policji? – dopytywał się radny Szczęk.
– Na pewno nie jest to nadgorliwość – przekonuje podinspektor Adam Gronkiewicz, zastępca komendanta powiatowego policji w Hrubieszowie. – Karzemy mandatami tylko tych pieszych, którzy stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Pouczenia niczym nie skutkują.
Przed złożeniem interpretacji w tej sprawie radny Szczęk zwrócił uwagę na jeszcze jedną sprawę. – Dowiedziałem się, iż na policji została wprowadzona taka zasada, że każdy policjant za wykrycie przestępstwa otrzymuje 9 punktów, a za ukaranie przechodnia 3 punkty. Zwykle lepiej jest złapać 3 przechodniów i mieć 9 punktów, niż łapać przestępcę – przekonywał.
Co na ten temat mają do powiedzenia stróże porządku? – Faktem jest, że podobnie jak w wielu innych komendach funkcjonuje u nas system oceny punktowej pracy, ale karanie pieszych za wykroczenia ma marginalny wpływ na ogólną ocenę pracy policjanta – informuje komisarz Tomasz Martyniuk, rzecznik prasowy hrubieszowskiej policji. – Chodzi tylko i wyłącznie o zachowanie bezpieczeństwa na drodze.
Na pewno nie pomogą w tym piesi, którzy poruszają się prawą stroną jezdni czy jej środkiem, leżą na drodze, czy przebiegają przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. – Piesi stanowią bardzo duże zagrożenie – uważa nadkomisarz Krzysztof Miller, naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. – W tym roku odnotowaliśmy wzrost wypadków z ich udziałem o ponad 30 proc.
Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło od początku roku do 64 wypadków drogowych, w tym 28 z udziałem pieszych. Ci ostatni byli sprawcami 21 wypadków. Ośmiu pieszych było pod wpływem alkoholu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!