wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Poszukiwaczom łupków grożą blokadą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2013, 14:44

Według spółki koncesja na poszukiwania jest ważna. (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
Według spółki koncesja na poszukiwania jest ważna. (Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Chevron nie ma prawa szukać u nas gazu – przekonują mieszkańcy gminy Miączyn za Zamojszczyźnie. Po protestem podpisało się 600 osób. Grożą blokadą wiertni

Chevron chce szukać gazu łupkowego w Ministrówce w gm. Miączyn. Sprawa od miesięcy dzieli lokalną społeczność. Przeciwnicy amerykańskiego koncernu twierdzą, że firma nie ma ważnej koncesji na poszukiwania.

– Z naszych dokumentów wynika, że została ona przedłużona do 6 grudnia tego roku, więc wszystko jest w porządku – zapewnia Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie.

– Mamy dokumenty potwierdzające, że jest inaczej – ripostuje Andrzej Bąk, jeden z inicjatorów protestu. – By koncesja była ważna, potrzebna jest decyzja środowiskowa. Wydano taką w ub. roku, ale została unieważniona. Inwestor złożył nowy wniosek i postępowanie ciągle trwa. Do czasu wyjaśnienia sprawy Chevron nie może prowadzić żadnych prac.

Według spółki koncesja na poszukiwania jest ważna. Natomiast decyzja środowiskowa dotyczy tylko konkretnego odwiertu i powinien ją wydać wójt, w tym przypadku gminy Miączyn. Firma zapewnia też, że wcześniej nie rozpocznie żadnych prac.

Mieszkańcy gminy nie rezygnują. Poprosili o pomoc posła Sławomira Zawiślaka (PiS), który zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do ministra środowiska.

– Trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości – mówi poseł Zawiślak. – Firmy, które chcą u nas szukać gazu, powinny rozmawiać z ludźmi i odpowiadać na wszelkie pytania. Mieszkańcy mają prawo do obaw.

Sam Chevron podkreśla, że przedstawiciele firmy spotykali się z mieszkańcami gminy.

– Zaprosiliśmy też na wiertnię w Zawadzie mieszkańców wsi Ministrówka, żeby mogli przekonać się na własne oczy, że prace prowadzone są odpowiedzialnie i bezpiecznie – mówi Grażyna Bukowska, rzecznik Chevron Polska. – Podczas tego spotkania mieszkańcy wyrazili swoje poparcie dla planowanych przez nas działań.

– Nie podważam tych deklaracji. Jednak w tym przypadku praktyka pokazuje, że ludzie się organizują twierdząc, że nie są poważnie traktowani – dodaje Zawiślak. – Czekamy na wyjaśnienia ministerstwa.
Protestujący obawiają się nie tylko zatrucia wód gruntowych, ale i wywłaszczeń pod przyszłe odwierty.

– To umożliwiają już obowiązujące przepisy – dodaje Bąk. – Groźba zatrucia wody również istnieje. By wydobycie gazu się opłacało, potrzeba bowiem setek, a w skali kraju tysięcy odwiertów. Im większa skala prac, tym większe ryzyko błędu.

Pod petycją przeciwko wierceniom podpisało się ok. 600 mieszkańców gminy. Zapowiadają, że jeśli Chevron zechce rozpocząć prace bez ważnej koncesji, zablokują teren wiertni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomasz
Tomasz
Joanna
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomasz
Tomasz (16 maja 2013 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jeszcze coś w kwestii porównywania USA i PL - kolejny dowód jak bardzo nasz wspaniałomyśny rząd idzie na rękę zachodnim inwestorom:

Procent od produkcji dla Państwa:
w USA 18-25%
w PL 1-2.5% !!!

Podatek płacony przez wydobywców:
w USA 35-40%
w PL 19% !!!

Ceny dzierżawy gruntów:
w USA 100-200$ za akr (0.4ha) (wysokiej jakości grunty nawet 30.000$ za akr!)
w PL 3-25 centów za akr - nie dolarów jak powyżej, tylko centów!!!

Doliczmy do tego inne ulgi i dotacje od chojnej Polski, dla tych miłych, bezinteresownych ludzi z korporacji... Nic tylko brać i wiercić, nawet jeśli nic tam nie ma :/

[url="http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nxO8lfWerU0#t=376s"]http://www.youtube.c...8lfWerU0#t=376s[/url]
Rozwiń
Tomasz
Tomasz (16 maja 2013 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='oberv.' timestamp='1365549530' post='756896']
Jasne... Po co nam tani gaz z łupków? Zawsze możemy popatrzeć na USA gdzie jest masowo wydobywany i ceny są kilka razy niższe niż kilka lat temu"
[/quote]

"Tani gaz z łupków" to sprzeczność Ten gaz nie będzie tańszy niż mamy w tej chwili! Ekonomicznie też nic nam nie da, bo już dofinansowaliśmy korporacje poszukujące łupków taką kasą (a to nie koniec!), że nie ma mowy aby to się nam zwróciło. Na łupkach zarobią tylko korporacje, którym ten gaz już oddaliśmy i banda lobbystów w sejmie. Dlaczego wydobywca gazu miałby robić nam prezent i sprzedawać gaz taniej? Nie regulują tego żadne umowy, wiec nie liczmy na świętego Mikołaja! Czy od Chevronu, czy od Gazmpromu - bulić będziemy tak samo. Tyle, że łupki rozwalą nam środowisko, zatrują wody gruntowe i narażą na poważne schorzenia conajmniej kilka pokoleń - czy na to nas stać? Tylko po to, aby przez 20-30 lat mieć gaz z innego źródła niż dotychczas? (bo na tyle czasu mamy gazu w łupkach, w najlepszym razie!!!).

USA to bardzo kiepski przykład, bo po pierwsze od kilku lat ceny gazu tam ROSNĄ! Po drugie, na skutek ogromnych protestów społecznych stopniowo odchodzi się tam łupków, ostatnio zablokowano koncesje w całym stanie Nowy York. Po trzecie ceną za ten "dobrobyt" jest ogromna liczba społeczności (głównie wiejskich), których grunty stały się bezwartościowe, a wodę muszą sobie kupować i dowozić z odległych źródeł, bo z własnej studni jest toksyczna.

Z tego też powodu korporacje uciekają z USA i szukają naiwnych. Np w Polsce. Tu garść faktów dla zainteresowanych tematem, a nie tylko tym co donoszą media opłacane przed korporacje: [media]http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrATAk[/media]

Brawo dla gminy Miączyn! Macie prawo decydować co się dzieje na Waszym podwórku!!! Wy, a nie prezesina zamknięty w biurze, albo "ekspert", któremu tylko na papierze ma się zgadzać! To Wasza ziemia, woda i zdrowie.
Rozwiń
Joanna
Joanna (12 kwietnia 2013 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pan Andrzej B. to być wielki znawca, on sie na tym dobrze znać, on umieć robić zdjęcia ....., ale co on szukać w Miaczyn, ....???
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2013 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='tomasz' timestamp='1365582852' post='757010']
Po czym głupek poznaje ,,głupka?
[/quote]
Jak sam uchodzi za głupka.
Rozwiń
ewa
ewa (10 kwietnia 2013 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no cóż, w broń atomową w iraku wielu uwierzyło, teraz wielu wierzy że gaz łupkowy ich ozłoci. niech każdy ma prawo do swojego zdania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!