poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Prokuratura wyjaśni, czy osiemnastolatek ze Szczebrzeszyna rozpijał nieletnich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2004, 15:40

Zamojska prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego wobec 18-letniego bezrobotnego mieszkańca Szczebrzeszyna, który miał rozpijać czterech młodszych kolegów.

Prokuratura zajęła się tą sprawą na wniosek rodziców 15-latka, który wrócił do domu pijany. Gdy rodzice zaczęli go wypytywać o to, gdzie i z kim spożywał alkohol, chłopiec wskazał na swojego pełnoletniego znajomego. Powiedział też, że w towarzystwie 18-latka, dwóch rówieśników i 13-letniego kolegi popijali od maja do listopada ub. r.
Czy podejrzewany chłopak rzeczywiście rozpijał nieletnich? - To trzeba będzie udowodnić przed sądem - mówi Józef Pokarowski, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. - Taki czyn zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
Według wielu mieszkańców Hetmańskiego Grogu, nieletnich wcale nie trzeba rozpijać, bo bez niczyjej namowy sami wyciągają rękę po alkohol. -W bramach na Starówce nie piją tylko pospolici pijacy, ale też młodzieżówka ze starszych klas podstawówki czy gimnazjum - mówi Grzegorz (nazwisko do wiadomości redakcji).
Potwierdzają to statystyki zamojskiej izby wytrzeźwień. - W zeszłym roku nocowało u nas dokładnie 95 nieletnich chłopców i 15 dziewcząt w wieku 15-17 lat - poinformował nas Andrzej Kargol, dyrektor Izby Wytrzeźwień w Zamościu.
Skąd wzięli alkohol? Albo zaopatrzyli się w sklepie, albo kupili na targu od handlujących tam Ukraińców. Kilka miesięcy temu zamojska Straż Miejska w Zamościu wydała wojnę sklepikarzom sprzedającym nieletnim alkohol i papierosy. Strażnicy nie prowadzili kontroli w mundurach, ale po cywilnemu. Zasada była prosta: jeżeli funkcjonariusz zauważy nieletnią osobę kupującą alkohol albo papierosy, to wróci z nią do sklepu, spisze protokół i sprawa trafi do sądu.
Co z tego wyszło? - Sklepikarze trochę się przestraszyli, ale sama akcja nie sprawdziła się tak do końca - mówi Wiesław Gramatyka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu. - Pod sklepikami osiedlowymi trzeba było czasami godzinami czekać, by ktokolwiek tam zajrzał. Poza tym nieletni też się wycwanili. Jeżeli sprzedawca odmówi takiemu sprzedaży piwa, to wychodzi pod sklep i pierwszemu spotkanemu dorosłemu daje pieniądze, a ten bez skrupułów kupuje mu alkohol.

Najlepiej nie pić

Realizacja zadań w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi powinna przebiegać przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, a więc m.in. działalność wychowawczą i informacyjną, ograniczenie dostępności alkoholu oraz zapobieganie negatywnym następstwom nadużywania alkoholu i ich usuwanie. Reguluje to Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!