poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Przedszkole w Zwierzyńcu świetuje 110-lecie. Wszyscy byliśmy przedszkolakami

Dodano: 16 czerwca 2016, 08:27

W archiwum przedszkola, które działa bez przerwy od 110 lat, zachowało się wiele pamiątek. Nawet przedwojennych
W archiwum przedszkola, które działa bez przerwy od 110 lat, zachowało się wiele pamiątek. Nawet przedwojennych

Dziś w Przedszkolu Samorządowym im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu ważny dzień. Placówka z ulicy Słowackiego 2 jest dostojnym jubilatem. Bardzo dostojnym. Została założona 110 lat temu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Z informacji, do których udało mi się dotrzeć wynika, że podobne przedszkola działają w Pawonkowie na Śląsku, w Radomsku i Nałęczowie, ale najstarsze z nich ma dzisiaj 109 lat. Nasza placówka oparła się zaborcom i przetrwała obydwie wojny światowe, mając jeszcze dłuższą historię – wyliczają pracownicy.

Jak wynika z dokumentów, ochronka w Zwierzyńcu została utworzona 21 sierpnia 1906 roku.
– Od chwili założenia przeszła różne koleje losu, nie tylko radosne, pełne gwaru i dziecięcego śmiechu, ale również smutne i tragiczne w czasie I i II wojny światowej. Okres hitlerowskiej okupacji zapisał się w szczególny sposób w dziejach ochronki, która pełniła wtedy funkcję opiekuńczą nie tylko dla miejscowych dzieci, ale także dla ogromnej liczby ich rówieśników z wysiedlonej Zamojszczyzny – dodają.

– Teraz mamy 74 dzieci, więcej nie możemy przyjmować, bo warunki lokalowe i kadrowe na to nie pozwalają. A zawsze jest więcej chętnych – mówi Irena Szymczuk, dyrektorka placówki, która sama jest wychowanką przedszkola-jubilata.

– Nie znosiłam ryżu z jabłkami, bo w ogóle nie lubiłam ryżu. Ale w tedy nikt się tym nie przejmował i trzeba było jeść. Do dziś pamiętam spódniczki z bibułki, jakie robiła mi mama na jakieś występy czy zabawę choinkową, a także dźwięk szklanych korali, jakie były przy stroju krakowskim. Wtedy chodziło się w strojach krakowskich, nie mam pojęcia, dlaczego – wspomina Edyta Wolanin, sekretarz miasta, przedszkolak z lat 80. ubiegłego wieku. – Chodziłam do przedszkola, gdy działało przy ul. Miodowej. Moja córka Kamila, która zaczęła być przedszkolakiem w 2000 roku, przeżyła przeprowadzkę do aktualnej siedziby. Ale za jej czasów było zupełnie inne przedszkole niż moje. Kolorowe, bardziej otwarte dla rodziców. Nie miała leżakowania. No i za jej czasów były jasełka. Szyłyśmy skrzydełka dla aniołków – dodaje pani sekretarz, która oczywiście dziś wybiera się na przedszkolne uroczystości. Podobnie jak pół Zwierzyńca, bo chyba nie ma rodziny, by przedstawiciel jakiegoś pokolenia nie był przedszkolakiem „u Wandy Cebrykow”.

O godz. 9.30 msza w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski (ul. Zamojska 31); o godz. 10.30 w placówce (ul. Słowackiego 2) zacznie się część oficjalna i artystyczna. Będą występować dzisiejsze przedszkolaki, a po nich Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”. Po okolicznościowych przemówieniach dawnych przedszkolaków goście zostaną zaproszeni na poczęstunek.

W piątkowym Magazynie Dziennika Wschodniego reportaż o przedszkolu w Zwierzyńcu

Czytaj więcej o: Zwierzyniec przedszkole
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!