czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Przejście graniczne otwarte na czas EURO 2012: Do Lwowa przez Dołhobyczów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2012, 08:09

Jednym z pierwszych, który wczoraj przekroczył granicę w Dołhobyczowie, był starosta hrubieszowski.
Jednym z pierwszych, który wczoraj przekroczył granicę w Dołhobyczowie, był starosta hrubieszowski.

Nie tylko w Dorohusku, Hrebennem i Zosinie kibice będą mogli przekraczać polsko-ukraińską granicę. Wczoraj na czas EURO 2012 otwarto przejście Dołhobyczów–Uhrynów.

Podróżni udający się na mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej będą mogli przekraczać tutaj granicę do 4 lipca. To tymczasowe rozwiązanie, bo oficjalne otwarcie nowoczesnego przejścia planowane jest na przyszły rok.

Jednym z pierwszych, który wczoraj przekroczył granicę w Dołhobyczowie, był starosta hrubieszowski.

– Cieszę się bardzo, że wiele lat starań o to przejście przyniosło rezultaty – mówi Józef Kuropatwa. – Strona ukraińska wywiązała się z zdania i wybudowała drogę do Uhrynowa. To drugie, po rozbudowywanym obecnie Zosinie, przejście graniczne w naszym powiecie. Wszyscy na tym skorzystamy, warto było koło tej inwestycji chodzić, opłacił się upór.

Z przejścia będą mogły korzystać nie tylko samochody osobowe, ale i autokary.

– To alternatywa dla podróżnych udających się na Ukrainę – wyjaśnia Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. – Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można rozładować ruch graniczny na naszych pozostałych przejściach.

Funkcjonariusze pracują w oparciu o terminale mobilne, które do tej pory były wykorzystywane m.in. do obsługi pielgrzymek podążających na przykład z Dynisk do Uhnowa albo podczas uroczystości rocznicowych w Worochcie k. Machnówka w powiecie tomaszowskim.

Pogranicznicy zapowiadają kontrole podczas odpraw. Warto przypomnieć, że podróżni oraz ich niepełnoletnie dzieci powinni mieć przy sobie paszporty. Obsługą przejścia zajmują się funkcjonariusze placówki SG w Dołhobyczowie, oddelegowano tam również pograniczników z placówki SG w Hrubieszowie.

Pierwsze prace budowlano-montażowe w Dołhobyczowie rozpoczęto w połowie 2009 r. Obejmowały budowę głównego budynku wraz z wiatą, 10 małych obiektów kubaturowych oraz części sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej.

Kolejne obiekty były realizowane w 2010 i 2011 r. W tym roku na budowę 3 pawilonów kontroli paszportowo-celnej ruchu osobowego, budynku kontroli szczegółowej oraz budynku psów służbowych na płycie wjazdowej, uzbrojenie terenu, wykonanie robót ziemnych i nawierzchniowych oraz kontynuację robót wykończeniowych zabezpieczono 25 mln zł.

Pierwszy etap budowy ma zakończyć się w 2013 r. i kosztować łącznie 150 mln zł. Dopiero wtedy podróżni będą mogli przekraczać granicę z Ukrainą. W drugim etapie wykonane będą elementy związane z częścią towarową ruchu granicznego.

Decyzję o obsłudze podróżnych na czas rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypomnijmy, że finał EURO 2012 odbędzie się 1 lipca w Kijowie, natomiast podróżni będą mogli przekraczać granicę w Dołhobyczowie do 4 lipca. Po tym terminie przejście znowu zostanie zamknięte w celu kontynuacji budowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!