poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Przejście graniczne w Zosinie czeka rozbudowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2011, 09:18

Przejście graniczne w Zosinie zmieni się nie do poznania (Leszek Wójtowicz)
Przejście graniczne w Zosinie zmieni się nie do poznania (Leszek Wójtowicz)

Prace rozpoczną się na jesieni. Przejście graniczne w Zosinie ma być znacznie większe, a przede wszystkim będą mogły je przekraczać samochody ciężarowe o masie do 3,5 t. Całość zmieni się nie do poznania.

Przejście graniczne w Zosinie, które należy do najmniejszych na granicy z Ukrainą, będzie rozbudowywane w ramach "Programu rozwoju infrastruktury granicznej na polsko-ukraińskiej granicy państwowej w latach 2010–2013”. W grudniu ub. roku zlecono wykonanie projektu, który miał być gotowy na koniec maja.

Wykonanie projektu kosztowało 697 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszu Granic Zewnętrznych.

Na modernizację przejścia zabezpieczono w budżecie państwa 76 mln złotych, na ten rok zarezerwowano 12 mln złotych. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Polko-Ukraińskiej Granicy Państwowej.

Inwestycja ruszy na jesieni i będzie realizowana do 2013 roku. Co się zmieni? Przede wszystkim po modernizacji będą mogły je przekraczać samochody ciężarowe do 3,5 t. W tej chwili są 4 pasy odpraw w obu kierunkach, kontrola graniczna przeprowadzana jest przez służby obu państwa na stronie wjazdowej do Polski.

– Po modernizacji wspólna kontrola dalej będzie prowadzona po polskiej stronie, ale zwiększy się ilość pasów ruchu do 12– mówi Ryszard Rachoń, zastępca dyrektora Lubelskiego Zarządu Przejść Granicznych w Chełmie.

Dla samochodów osobowych przewidziano po 4 pasy w obu kierunkach, a dla autobusów i małych samochodów ciężarowych po jednym. Przewidywana wydajność przejścia to 4 tys. samochodów osobowych na dobę w obu kierunkach, 30-50 autobusów i 1000 samochodów ciężarowych.

– Do końca lipca powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę, w sierpniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie robót ziemnych, które powinny się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku– mówi Rachoń.

W planach jest budowa nowego, trzykondygnacyjnego budynku głównego, 9 pawilonów kontrolerskich (3 przy wyjeździe i 6 przy wjeździe do Polski), powstaną też budynki kontrolne dla pasażerów autobusów, a także budynek kontroli szczegółowej przy wjeździe do naszego kraju. Zainstalowane zostaną ponadto systemy monitoringu, regulacji ruchu itp.

Modernizacja zakończy się rok po Euro 2012. Ciężarówki będą omijały Hrubieszów, bo jak już informowaliśmy w połowie 2013 roku powinna zostać oddana do użytku obwodnica miasta. Dodajmy, że również za dwa lata planowane jest także otwarcie przejścia granicznego Dołhobyczów–Uhrynów.

W tej chwili przejście graniczne w Zosinie przekracza miesięcznie w obu kierunkach średnio 100 tys. podróżnych i 45 tys. pojazdów.

– Podczas modernizacji na pewno będą utrudnienia, ale będziemy się starli tak zorganizować odprawę, aby podróżni odczuli je jak najmniej – powiedział nam Dariusz Sienicki, p.o. rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mirek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mirek
Mirek (1 czerwca 2011 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie 1000 ciężarowych, jakie 4 tys. osobówki? Chyba autor artykułu ma niesprawdzone informacje. Jaa zwykle
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!