niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Przy drugim podejściu radni Józefowa zgodzili się na budowę "Orlika"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2010, 12:59

Wielka radość w Józefowie. Radni zgodzili się w końcu na budowę kompleksu boisk wielofunkcyjnych. A to oznacza, że w gminie powstanie pierwszy "Orlik”. – Zgoda buduje! – cieszą się władze miasteczka.

– Jesteśmy wdzięczni radnym. Duże słowa uznania należą się nauczycielom, rodzicom i mieszkańcom całej gminy, którzy gorąco popierali inicjatywę – powiedział nam dzisiaj Ireneusz Wilczyński, wiceburmistrz Józefowa.

Bardzo zadowolony z decyzji radnych jest burmistrz Roman Dziura, bo to on zwrócił się do przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie na środowy wieczór nadzwyczajnej sesji w sprawie "Orlika”.

Jego zdaniem budowa nowych boisk na pewno ucieszy dzieci i młodzież z miejscowego liceum, gimnazjum, szkoły podstawowej, a także przedszkola, bo to przy tych placówkach powstanie "Orlik”.

Zdaniem burmistrza powody do zadowolenia są tym większe, że ostateczna wersja inwestycji została poszerzona o boisko do piłki ręcznej.

Podczas nadzwyczajnej sesji żaden z 14 obecnych radnych nie sprzeciwił się tej propozycji: 13 ją poparło, a tylko jeden wstrzymał się od głosu. A jeszcze dwa tygodnie temu większość była przeciw.

– I ten galimatias nikomu nie był potrzebny – auważa radny Jan Łepik z Długiego Kąta, który za każdym razem był "za”. – Jestem za każdą inwestycją w gminie, która jest dofinansowana ze środków unijnych. Dobrze, że się dogadaliśmy.

Budowę boisk wielofunkcyjnych zaplanowano przy ul. Broniewskiego w Józefowie w sąsiedztwie trzech szkół: LO, gimnazjum i podstawówki. Wartość kosztorysowa wynosi 1,6 mln złotych.

Jednak w przetargach organizowanych na takie zadania w województwie lubelskim kwota nie przekraczała 1,2 mln złotych brutto w wersji rozszerzonej o boisko do piłki ręcznej.

– Średnio w ub. roku budowa "Orlika” kosztowała nieco ponad 1 mln 143 tys. złotych – precyzuje wiceburmistrz.

Gminy na ogół dokładają do budowy od 400 do 600 tys. złotych. W związku z tym, że Józefów miał otrzymać na tę inwestycję 666 tys. złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu, we własnym budżecie RM musiała zabezpieczyć całą wartość kosztorysową.

Ale podczas marcowej sesji radni się na to nie zgodzili. Na 14 obecnych tylko dwóch z nich – Jan Łepik oraz Władysław Swacha – poparli budowę. 6 było przeciw, a reszta wstrzymała się od głosu.

Jednym z argumentów przeciwko "Orlikowi” było to, że gmina musiałaby zaciągnąć na inwestycję kredyt. A to, zdaniem przeciwników pomysłu, zbyt obciążyłoby samorząd, który i tak zamierza w tym roku zrealizować kilka innych ważnych przedsięwzięć.

Za drugim razem diametralnie zmienili swoje stanowisko.

– I chwała im za to, bo dzieci będą miały, gdzie ćwiczyć – mówi pani Teresa, matka dwójki dzieci w wieku szkolnym.

Teraz gmina wystąpi o pozwolenie na budowę a potem ogłosi przetarg, który powinien być rozstrzygnięty do końca czerwca. Zgodnie z zasadami dofinansowania "Orlik” musi powstać do końca roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!