niedziela, 28 maja 2017 r.

Zamość

"Puszyste” choroby

Dodano: 26 listopada 2001, 14:51

Jeśli mężczyzna ma więcej niż 102 cm w obwodzie brzucha, a kobieta powyżej 88 cm, to dostateczny powód do wizyty u lekarza - twierdzi prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologiczno - Endokrynologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Zdaniem profesora Marczewskiego szkodliwa dla zdrowia jest nie tyle nadmierna masa ciała, co zawartość tłuszczu, prowadząca do zwiększenia ryzyka różnych powikłań, na przykład przemiany materii w postaci zaburzeń cukrowych i lipidowych.
Naukowcy przyznają, że nie wszyscy ludzie mają jednakowe skłonności do otyłości. Co czwarty z nas może jeść bez ograniczeń, ale też mniej więcej tyle samo osób musi już bardzo się pilnować, żeby nie przytyć. Na otyłość w wieku dojrzałym ogromny wpływa ma przekarmianie we wczesnym dzieciństwie. Jedno jest pewne, tycie jest niemal zawsze skutkiem nadmiaru pożywienia.
- Otyłość wywołuje wiele innych chorób, z których najważniejszą i najgroźniejszą jest choroba wieńcowa serca - uważa doktor n. med. Andrzej Kleinrok, ordynator Oddziału Kardiologii. - Około 70 procent pacjentów dotkniętych chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym ma nadwagę. U otyłych ryzyko zachorowania może być nawet czterokrotnie większe. Ponadto nasze działania są mało skuteczne.
Na Zamojszczyźnie dwie trzecie pacjentów leczonych z powodu zawału ma nadwagę. Częściej wśród nich są mieszkańcy miast, ludzie z wyższym i średnim wykształceniem, kobiety zwykle zamężne, a jeśli mężczyźni - to żonaci.
Nadwaga i otyłość są, niestety, często niedoceniane przez chorych. Większość z nich, mimo ewidentnych cech otyłości, uważa się po prostu za prawidłowo odżywionych. Co powinni zatem zrobić ? Według doktora Kleinroka, problem należy zrozumieć i zastosować odpowiednią dietę z ograniczeniem kalorii, ale nie głodówkę. Najważniejsza w utrzymaniu prawidłowej masy ciała jest motywacja.
Okazuje się, że nadwaga często bywa też niedocenia przez samych lekarzy. Stąd też dziś, z okazji 5-lecia istnienia Oddziału Wewnętrznego Nefrologiczno - Endokrynologicznego ze Stacją Dializ, w Zamościu rozpoczynają się I Zamojskie Spotkania "Pod koniec listopada”, do których zaproszono wielu lekarzy i zainteresowane pielęgniarki. Wiodącym tematem konferencji będzie otyłość i nadciśnienie. Sześciu najlepszych specjalistów wygłosi referaty, wśród nich i nasi rozmówcy. Od tej pory tego rodzaju spotkania mają być kontynuowane w latach następnych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!