niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Jeśli mężczyzna ma więcej niż 102 cm w obwodzie brzucha, a kobieta powyżej 88 cm, to dostateczny powód do wizyty u lekarza - twierdzi prof. dr hab. Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologiczno - Endokrynologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Zdaniem profesora Marczewskiego szkodliwa dla zdrowia jest nie tyle nadmierna masa ciała, co zawartość tłuszczu, prowadząca do zwiększenia ryzyka różnych powikłań, na przykład przemiany materii w postaci zaburzeń cukrowych i lipidowych.
Naukowcy przyznają, że nie wszyscy ludzie mają jednakowe skłonności do otyłości. Co czwarty z nas może jeść bez ograniczeń, ale też mniej więcej tyle samo osób musi już bardzo się pilnować, żeby nie przytyć. Na otyłość w wieku dojrzałym ogromny wpływa ma przekarmianie we wczesnym dzieciństwie. Jedno jest pewne, tycie jest niemal zawsze skutkiem nadmiaru pożywienia.
- Otyłość wywołuje wiele innych chorób, z których najważniejszą i najgroźniejszą jest choroba wieńcowa serca - uważa doktor n. med. Andrzej Kleinrok, ordynator Oddziału Kardiologii. - Około 70 procent pacjentów dotkniętych chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym ma nadwagę. U otyłych ryzyko zachorowania może być nawet czterokrotnie większe. Ponadto nasze działania są mało skuteczne.
Na Zamojszczyźnie dwie trzecie pacjentów leczonych z powodu zawału ma nadwagę. Częściej wśród nich są mieszkańcy miast, ludzie z wyższym i średnim wykształceniem, kobiety zwykle zamężne, a jeśli mężczyźni - to żonaci.
Nadwaga i otyłość są, niestety, często niedoceniane przez chorych. Większość z nich, mimo ewidentnych cech otyłości, uważa się po prostu za prawidłowo odżywionych. Co powinni zatem zrobić ? Według doktora Kleinroka, problem należy zrozumieć i zastosować odpowiednią dietę z ograniczeniem kalorii, ale nie głodówkę. Najważniejsza w utrzymaniu prawidłowej masy ciała jest motywacja.
Okazuje się, że nadwaga często bywa też niedocenia przez samych lekarzy. Stąd też dziś, z okazji 5-lecia istnienia Oddziału Wewnętrznego Nefrologiczno - Endokrynologicznego ze Stacją Dializ, w Zamościu rozpoczynają się I Zamojskie Spotkania "Pod koniec listopada”, do których zaproszono wielu lekarzy i zainteresowane pielęgniarki. Wiodącym tematem konferencji będzie otyłość i nadciśnienie. Sześciu najlepszych specjalistów wygłosi referaty, wśród nich i nasi rozmówcy. Od tej pory tego rodzaju spotkania mają być kontynuowane w latach następnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!