wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Radni PiS "ścigają się" z prezydentem na pomysły o ulgowych przejazdach MZK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2009, 08:46
Autor: Bogdan Nowak

Uczniowie zamojskich szkół powinni jeździć autobusami MZK za darmo – wymyślili jakiś czas temu magistraccy urzędnicy. Radni PiS przygotowali na poniedziałkową sesję własny projekt uchwały w tej sprawie. Chcą pójść dalej i za darmo wozić również studentów.

– Prezydent Zamościa oraz m.in. pani skarbnik wielokrotnie zapewniali, że kondycja finansowa miasta jest dobra – mówi Dariusz Zagdański, szef klubu PiS w Radzie Miasta. – Warto, aby skorzystała z tego jak największa liczba mieszkańców miasta.

Magistrat opracował w październiku plan bezpłatnych przejazdów autobusami MZK dla uczniów wszystkich zamojskich szkół, także tych zameldowanych poza miastem. Do tej pory na jednorazowy przejazd musieli kupować bilet za 2 złote. Skąd ta radykalna zmiana?

– To odpowiedź na liczne apele mieszkańców miasta, które wpływały do nas w tej sprawie – tłumaczył dziennikarzom na konferencji prasowej Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.

Media pomysł obwieściły. Spodobał się. Już na ostatniej sesji kilku przewodniczących osiedli prosiło radnych o jego przeforsowanie. Jednak nie bez zastrzeżeń.

– Dziwię się, że ten pomysł jest forsowany akurat pod koniec kadencji pana prezydenta – żalił się jeden z przewodniczących. – Oczywiście popieramy projekt, ale należy pamiętać, że ma on przecież wielu ojców. I jesteśmy nimi wszyscy! Nie tylko prezydent!

Do "ojcostwa” poczuwają się również radni PiS. Napisali własny projekt uchwały "w sprawie ustalenia cen za przewóz środkami MZK”.

Zakłada on, że bezpłatne przejazdy powinny objąć dzieci do 6 roku życia (na podstawie dokumentu rodzica lub opiekuna, pozwalającego stwierdzić wiek dziecka), dzieci i młodzież od 7 do 20 roku życia (uczący się w zamojskich szkołach) oraz studentów wyższych, oczywiście zamojskich, uczelni do ukończenia 26 roku życia.

– Projekt trafił już do przewodniczącego RM – mówi Zagdański. – Mamy nadzieję, że zostanie przez innych radnych zaakceptowany.

Zamojski magistrat wydaje na dotacje dla MZK ok. 3,8 mln zł rocznie. Szacuje się, że dodatkowa refundacja za bezpłatną jazdę uczniów pochłonie kolejne 800 tys. zł.

Czy miasto stać na kolejne refundacje? O tym będą dyskutować na poniedziałkowej sesji radni Zamościa. Jednym z punktów jest podjęcie uchwały w sprawie ustalenia nowego cennika za przewóz autobusami MZK.

Co na to zamościanie? – I tak trzeba będzie za te darmowe biletu zapłacić – mówi 40-latek z os. Orzeszkowej. – Pieniądze w budżecie UM nie biorą się z sufitu. To będzie tylko ich przekładanie z jednej kieszeni do drugiej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~WYBORCA~
v
mceurytos
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~WYBORCA~
~WYBORCA~ (25 listopada 2009 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POPIERAM PROJEKT PIS !!!!!MZK JEŻDŻ BIEDNI, DZIECI BOGACZY SĄ WOŻONE AUTAMI BOGATYCH RODZICÓW !!!!
Rozwiń
v
v (25 listopada 2009 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak - najlepiej zabrać pieniądze z budżetu miasta. Niech tedy korzystają wszyscy. Niech przejeżdżą w autobusach ewentualne miejskie inwestycje. Prezent z 800 tys. zł przecież "niewiele" znaczy. Ale miasto zdobywa unijne pieniądze - nie godzę się na to by siegając po nie, przejadało jednocześnie własne dochody? Mieliśmy juz w Zamosciu bardzo długi okres marazmu. Oby nie wrócił.
Rozwiń
mceurytos
mceurytos (25 listopada 2009 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Darmowe bilety będą problematyczne jeżeli chodzi o naliczenie wysokości dotacji dla MZK. I już widzę, jak obie strony będą o to się sprzeczać. 800 tys złotych to kwota wyliczona na ok 750 uczniów korzystających w dni powszednie z przejazdów do szkoły, czyli jedna szkoła średnia. Rozumiem, nie każdy uczeń dojeżdża do szkoły, ale w liceach około 50% osób korzysta z MZK, więc liczba jak i kwota są mocno zaniżone.

Wprowadzić ulgę, ale nic darmowego!
Rozwiń
www
www (25 listopada 2009 o 10:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To niech ludzie ciężko pracujący też jeżdżą za darom. Przecierz oni pracują na tych darmozjadów studentów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!