Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 grudnia 2017 r.
12:17

Radni zaniepokojeni planami zmian w ordynacji wyborczej. Piszą list

Autor: Zdjęcie autora ask
0 9 A A

Radni gminy Zamość, sołtysi oraz angażujący się w politykę mieszkańcy napisali list do prezydenta, premier oraz posłów i senatorów PiS, w którym opowiedzieli się przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany, które być może już niedługo wejdą w życie oznaczają m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. W przypadku gminy Zamość może to skutkować zastąpienie dzisiejszych 21 jednomandatowych okręgów wyborczych 3–7 okręgami, w których wybieranych będzie od 3 do 7 radnych.

Samorządowcy obawiają się, że skutkami zmian będzie m.in. pozbawienie mieszkańców prawa do zakładania Komitetów Wyborczych Wyborców; ograniczenie prawa do podejmowania decyzji o tym, kto będzie rządził; pozbawienie mieszkańców małych sołectw swoich przedstawicieli w radach gmin.

– Zmieniona ordynacja upolityczni też wybory na szczeblu samorządów gminnych, gdyż kandydaci na radnych rady gminy zmuszeni będą starać się o miejsce na listach komitetów wyborczych partii politycznych i organizacji, z późniejszymi tego konsekwencjami – czytamy w stanowisku.

Sygnatariusze pisma podkreślają też, że wprowadzenie okręgów wielomandatowych nie będzie dobrze służyło rozwojowi idei samorządowej oraz zaangażowania obywatelskiego.

– Mieszkańcy Polski lokalnej zasługują za szacunek – podkreślają. – Wierzymy, że polski parlament szanował będzie prawo mieszkańców gmin do stanowienia o swoich lokalnych sprawach.

Zobacz także: Protest przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej i sądach

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 15:23
+1
JOW to najlepszy wybór swojego przedstawiciel, pierwsze w małym okręgu wybieramy osobie która wywodzi się z danej społeczności i ona jest przedstawicielem nas w radzie. Teraz propozycja przywożenia osoby w teczce to powrót do głębokiej komuny gdy ubyły listy z których wiadomo kto wchodził do rady. Jeśli rada miała by wybierać burmistrza, wójta czy prezydenta, to ta osoba nie będzie rządzić tylko będzie dbała o to by jak najdłużej na stołku, bo jak rada powołuje to i rada odwołuje.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 14:30
+1
Po pierwsze dlaczego jakiś komisarz ma decydować o okręgach wyborczych, a nie przedstawiciele ludu, będący radnymi? Jak nazwać tego typu metodę? Czy to nie bolszewizm? Po drugie w Polsce partie polityczne to w większości organizacje tzw. kanapowe (członkowie mieszczą się na jednej większej kanapie - wyjaśnienie dla mniej zorientowanych). Dlaczego kandydatem na radnego może być jedynie osoba wystawiona przez partię polityczną. Czy ktoś z PiS-u zastanowił się dobitnie co znaczy słowo samorząd?
Avatar
tellchar / 5 grudnia 2017 o 23:32
Ekspertem to Ty jesteś. Wystarczy kupić 2.000 głosów by zostać wójtem/burmistrzem? A teraz w małych gminach będzie wystarczyło kupić głosy 8 radnych. Rzeczywiście postęp i demokracja
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 14:56
Po co komu wolne Wybory? Zaraz partia wam wskaże kogo trzeba. A komu się nie podoba - wypier**ać!
Avatar
tellchar / 5 grudnia 2017 o 13:03
Co ma Piłsudski do obecnej Konstytucji z 1997 roku? I dlaczego niezależni kandydaci na radnych są wyzywani od komuchów?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 10:01
-1
tak, tak trzeba bronić koryta , bo jak zmienia to bedzie pa pa, całymi rodzinami trzeba będzie sięzając parca u podstaw
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 16:17
-1
Za dużo tu ekspertów od bolszewizmu, czyżby ich tata i dziadek o tym nauczał jak wracał z SB po robocie? PiS wypełnia kolejną obietnicę wyborczą. Głosowałem za tym, tak jak i inni. Wreszcie Wójt będzie musiał zdobyć sympatię ludzi, a nie wygrywać za kupione głosy. Ile to było doniesień, że wystarczyło 2tys. głosów, by objąć stołek. Nie słyszeliście o wódzie za głos we Wałbrzyskim? Teraz ta impreza będzie kosztowniejsza, bo i okręg większy, i urna nie tylko przy rodzinie. Co do niezależności kandydatów. W Chełmie jest niezależna prezydent. Prawda, że dobry żart? I tyle w temacie niezależności. Teraz nikt nie będzie mydlił oczu, po której stronie stoi. Obecnie też mamy niezależne sądy, ale wiemy czyich interesów bronią. Mam pytanie, czy sędzia ma prawo głosować? To gdzie jest jego niezależność? Ja poszedłbym jeszcze dalej. Radny, czy wójt wybrany w określonych barwach, gdy tylko opuści swe szeregi traci natychmiast mandat do sprawowania władzy. I powinno to samo dotyczyć posłów. Z tą uwagą, gdy opuszcza partię, bo nie są wypełniane obietnice wyborcze. Czyli Tusk gwarantuje... bierze pełną odpowiedzialność... że obniży podatki, a po wyborach podwyższa. Wszyscy posłowie, którzy tę zmianę poparli, straciliby natychmiast mandaty. A ich miejsca obsadzonoby na podstawie nowych dodatkowych wyborów. Procedura jest znana.
Za dużo tu ekspertów od bolszewizmu, czyżby ich tata i dziadek o tym nauczał jak wracał z SB po robocie? PiS wypełnia kolejną obietnicę wyborczą. Głosowałem za tym, tak jak i inni. Wreszcie Wójt będzie musiał zdobyć sympatię ludzi, a nie wygrywać za kupione głosy. Ile to było doniesień, że wystarczyło 2tys. głosów, by objąć stołek. Nie słyszeliście o wódzie za głos we Wałbrzyskim? Teraz ta impreza będzie kosztowniejsza, bo i okręg większy, i urna nie tylko przy rodzinie. Co do niezależności kandydatów. W Chełmie jest niezależna prezydent. Pr... rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:49
-1
No i samorządowe komuszki maja pełne gacie.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:46
-1
PIŁUDSKI o konstytucji : pro sty tu ta !!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 10:01
-1
tak, tak trzeba bronić koryta , bo jak zmienia to bedzie pa pa, całymi rodzinami trzeba będzie sięzając parca u podstaw
Avatar
tellchar / 5 grudnia 2017 o 23:32
Ekspertem to Ty jesteś. Wystarczy kupić 2.000 głosów by zostać wójtem/burmistrzem? A teraz w małych gminach będzie wystarczyło kupić głosy 8 radnych. Rzeczywiście postęp i demokracja
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 16:17
-1
Za dużo tu ekspertów od bolszewizmu, czyżby ich tata i dziadek o tym nauczał jak wracał z SB po robocie? PiS wypełnia kolejną obietnicę wyborczą. Głosowałem za tym, tak jak i inni. Wreszcie Wójt będzie musiał zdobyć sympatię ludzi, a nie wygrywać za kupione głosy. Ile to było doniesień, że wystarczyło 2tys. głosów, by objąć stołek. Nie słyszeliście o wódzie za głos we Wałbrzyskim? Teraz ta impreza będzie kosztowniejsza, bo i okręg większy, i urna nie tylko przy rodzinie. Co do niezależności kandydatów. W Chełmie jest niezależna prezydent. Prawda, że dobry żart? I tyle w temacie niezależności. Teraz nikt nie będzie mydlił oczu, po której stronie stoi. Obecnie też mamy niezależne sądy, ale wiemy czyich interesów bronią. Mam pytanie, czy sędzia ma prawo głosować? To gdzie jest jego niezależność? Ja poszedłbym jeszcze dalej. Radny, czy wójt wybrany w określonych barwach, gdy tylko opuści swe szeregi traci natychmiast mandat do sprawowania władzy. I powinno to samo dotyczyć posłów. Z tą uwagą, gdy opuszcza partię, bo nie są wypełniane obietnice wyborcze. Czyli Tusk gwarantuje... bierze pełną odpowiedzialność... że obniży podatki, a po wyborach podwyższa. Wszyscy posłowie, którzy tę zmianę poparli, straciliby natychmiast mandaty. A ich miejsca obsadzonoby na podstawie nowych dodatkowych wyborów. Procedura jest znana.
Za dużo tu ekspertów od bolszewizmu, czyżby ich tata i dziadek o tym nauczał jak wracał z SB po robocie? PiS wypełnia kolejną obietnicę wyborczą. Głosowałem za tym, tak jak i inni. Wreszcie Wójt będzie musiał zdobyć sympatię ludzi, a nie wygrywać za kupione głosy. Ile to było doniesień, że wystarczyło 2tys. głosów, by objąć stołek. Nie słyszeliście o wódzie za głos we Wałbrzyskim? Teraz ta impreza będzie kosztowniejsza, bo i okręg większy, i urna nie tylko przy rodzinie. Co do niezależności kandydatów. W Chełmie jest niezależna prezydent. Pr... rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 15:23
+1
JOW to najlepszy wybór swojego przedstawiciel, pierwsze w małym okręgu wybieramy osobie która wywodzi się z danej społeczności i ona jest przedstawicielem nas w radzie. Teraz propozycja przywożenia osoby w teczce to powrót do głębokiej komuny gdy ubyły listy z których wiadomo kto wchodził do rady. Jeśli rada miała by wybierać burmistrza, wójta czy prezydenta, to ta osoba nie będzie rządzić tylko będzie dbała o to by jak najdłużej na stołku, bo jak rada powołuje to i rada odwołuje.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 14:56
Po co komu wolne Wybory? Zaraz partia wam wskaże kogo trzeba. A komu się nie podoba - wypier**ać!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 14:30
+1
Po pierwsze dlaczego jakiś komisarz ma decydować o okręgach wyborczych, a nie przedstawiciele ludu, będący radnymi? Jak nazwać tego typu metodę? Czy to nie bolszewizm? Po drugie w Polsce partie polityczne to w większości organizacje tzw. kanapowe (członkowie mieszczą się na jednej większej kanapie - wyjaśnienie dla mniej zorientowanych). Dlaczego kandydatem na radnego może być jedynie osoba wystawiona przez partię polityczną. Czy ktoś z PiS-u zastanowił się dobitnie co znaczy słowo samorząd?
Avatar
tellchar / 5 grudnia 2017 o 13:03
Co ma Piłsudski do obecnej Konstytucji z 1997 roku? I dlaczego niezależni kandydaci na radnych są wyzywani od komuchów?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:49
-1
No i samorządowe komuszki maja pełne gacie.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 12:46
-1
PIŁUDSKI o konstytucji : pro sty tu ta !!!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 4

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 1

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 61

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina