niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Radni zaniepokojeni planami zmian w ordynacji wyborczej. Piszą list

Dodano: 5 grudnia 2017, 12:17
Autor: ask

Radni gminy Zamość, sołtysi oraz angażujący się w politykę mieszkańcy napisali list do prezydenta, premier oraz posłów i senatorów PiS, w którym opowiedzieli się przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej.

Protest w Zamościu przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej i sądach
Protest w Zamościu przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej i sądach (fot. Kazimierz Chmiel)

Zmiany, które być może już niedługo wejdą w życie oznaczają m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. W przypadku gminy Zamość może to skutkować zastąpienie dzisiejszych 21 jednomandatowych okręgów wyborczych 3–7 okręgami, w których wybieranych będzie od 3 do 7 radnych.

Samorządowcy obawiają się, że skutkami zmian będzie m.in. pozbawienie mieszkańców prawa do zakładania Komitetów Wyborczych Wyborców; ograniczenie prawa do podejmowania decyzji o tym, kto będzie rządził; pozbawienie mieszkańców małych sołectw swoich przedstawicieli w radach gmin.

– Zmieniona ordynacja upolityczni też wybory na szczeblu samorządów gminnych, gdyż kandydaci na radnych rady gminy zmuszeni będą starać się o miejsce na listach komitetów wyborczych partii politycznych i organizacji, z późniejszymi tego konsekwencjami – czytamy w stanowisku.

Sygnatariusze pisma podkreślają też, że wprowadzenie okręgów wielomandatowych nie będzie dobrze służyło rozwojowi idei samorządowej oraz zaangażowania obywatelskiego.

– Mieszkańcy Polski lokalnej zasługują za szacunek – podkreślają. – Wierzymy, że polski parlament szanował będzie prawo mieszkańców gmin do stanowienia o swoich lokalnych sprawach.

Zobacz także: Protest przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej i sądach

Czytaj więcej o: polityka PiS ordynacja wyborcza
Użytkownik niezarejestrowany
tellchar
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 10:01) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
tak, tak trzeba bronić koryta , bo jak zmienia to bedzie pa pa, całymi rodzinami trzeba będzie sięzając parca u podstaw
Rozwiń
tellchar
tellchar (5 grudnia 2017 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ekspertem to Ty jesteś. Wystarczy kupić 2.000 głosów by zostać wójtem/burmistrzem? A teraz w małych gminach będzie wystarczyło kupić głosy 8 radnych. Rzeczywiście postęp i demokracja
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 16:17) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Za dużo tu ekspertów od bolszewizmu, czyżby ich tata i dziadek o tym nauczał jak wracał z SB po robocie? PiS wypełnia kolejną obietnicę wyborczą. Głosowałem za tym, tak jak i inni. Wreszcie Wójt będzie musiał zdobyć sympatię ludzi, a nie wygrywać za kupione głosy. Ile to było doniesień, że wystarczyło 2tys. głosów, by objąć stołek. Nie słyszeliście o wódzie za głos we Wałbrzyskim? Teraz ta impreza będzie kosztowniejsza, bo i okręg większy, i urna nie tylko przy rodzinie. Co do niezależności kandydatów. W Chełmie jest niezależna prezydent. Prawda, że dobry żart? I tyle w temacie niezależności. Teraz nikt nie będzie mydlił oczu, po której stronie stoi. Obecnie też mamy niezależne sądy, ale wiemy czyich interesów bronią. Mam pytanie, czy sędzia ma prawo głosować? To gdzie jest jego niezależność? Ja poszedłbym jeszcze dalej. Radny, czy wójt wybrany w określonych barwach, gdy tylko opuści swe szeregi traci natychmiast mandat do sprawowania władzy. I powinno to samo dotyczyć posłów. Z tą uwagą, gdy opuszcza partię, bo nie są wypełniane obietnice wyborcze. Czyli Tusk gwarantuje... bierze pełną odpowiedzialność... że obniży podatki, a po wyborach podwyższa. Wszyscy posłowie, którzy tę zmianę poparli, straciliby natychmiast mandaty. A ich miejsca obsadzonoby na podstawie nowych dodatkowych wyborów. Procedura jest znana.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 15:23) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
JOW to najlepszy wybór swojego przedstawiciel, pierwsze w małym okręgu wybieramy osobie która wywodzi się z danej społeczności i ona jest przedstawicielem nas w radzie. Teraz propozycja przywożenia osoby w teczce to powrót do głębokiej komuny gdy ubyły listy z których wiadomo kto wchodził do rady. Jeśli rada miała by wybierać burmistrza, wójta czy prezydenta, to ta osoba nie będzie rządzić tylko będzie dbała o to by jak najdłużej na stołku, bo jak rada powołuje to i rada odwołuje.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2017 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu wolne Wybory? Zaraz partia wam wskaże kogo trzeba. A komu się nie podoba - wypier**ać!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!