niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Ratują nagrobki na cmentarzach przy granicy z Ukrainą


Wolontariusze wyremontowali już m.in. cmentarz w Kosmowie (Fot. Towarzystwo dla Natury i Człowieka)
Wolontariusze wyremontowali już m.in. cmentarz w Kosmowie (Fot. Towarzystwo dla Natury i Człowieka)

Ratują zdewastowane nagrobki na opuszczonych cmentarzach przy granicy z Ukrainą. Opowiadają miejscowym, jak przed latami żyły obok siebie różne społeczności. Żeby pokazywać, że dobre sąsiedztwo nie jest czymś trudnym.

– Nasze starania podejmujemy już od 10 lat. W tym czasie odrestaurowaliśmy wiele cmentarzy kiedyś leżących przy dużych wsiach czy miasteczkach. Teraz najczęściej zarośniętych i od siedemdziesięciu lat nie odwiedzanych przez ludzi. Albo nawiedzanych wyłącznie po to, żeby zdemolować nagrobki – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Nie mam pojęcia, po co je niszczono. Może był to rodzaj zemsty za wojnę?

Wolontariusze wyremontowali już m.in. cmentarz w Kosmowie. Teraz pracują w Czumowie nad Bugiem (gm. Hrubieszów). XIX-wieczna nekropolia, jak kilkadziesiąt innych w okolicy, popadła w zapomnienie po wysiedleniu ukraińskich mieszkańców wsi w latach powojennych.

– Połamane i zapadnięte w ziemię nagrobki to nie tylko pamiątka wielokulturowej przeszłości regionu, ale także zabytki ludowego rzemiosła kamieniarskiego z Roztocza – podkreśla Gorczyca. – W miarę dobrym stanie w Czumowie zachował się jednak tylko jeden nagrobek. Inne musimy składać z porozrzucanych elementów.

Remont cmentarzy przeprowadzany jest w ramach projektu „Zapomniani sąsiedzi. Pamięć i czynna ochrona wielokulturowego dziedzictwa”. Organizowane są także „Święta nieistniejących cerkwi”, które zburzono w 1938 r.

– Ostatnie takie święto odbyło się w Wereszynie. Prawdopodobnie po raz pierwszy od 70 lat zabrzmiał tam wtedy liturgiczny śpiew. Sprowadzamy w miejsca, na których stały cerkwie, duchownych prawosławnych. Osobom mieszkającym w okolicy pokazujemy film „Kopuły niepamięci” – o tym, jak przed wojną obok siebie żyli ludzie różnych narodowości i religii – opowiada Gorczyca. – Naszym celem jest przywrócenie pamięci o wieloetnicznej społeczności tych okolic oraz czynna ochrona pozostałego po tej społeczności materialnego dziedzictwa.
Jeszcze w tym roku wstępne prace remontowe członkowie Towarzystwa oraz wolontariusze przeprowadzą też na cmentarzu w Werbkowicach.

Czytaj więcej o: cmentarz
Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2015 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiem o cmentarzu w lesie w Ślipczu. Też bardzo zaniedbany.
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Werbkowicach cmentarz prawosławny znajduje się za wsią, od strony Wilkowa, za oczyszczalnią ścieków.
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 07:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie w Werbkowicach jest cmentarz prawosławny ?
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co ze znajdującą się tuż za Bugiem mogiłą polskich żołnierzy poległych w wojnie z 1920 roku, znajdującą się w Leżnicy k. Morozowicz na Ukrainie? Można o niej poczytać na stronie: http://www.krylow.info/zabugiem.html#leznica_mogila Myślę, że gdy w Polsce remontowane są prawosławne cmentarze, za Bugiem takie bilateralne działania też powinny być prowadzone. To, jak dba się o miejsca pochówku innych ludzi, świadczy o poziomie cywilizacyjnym danego narodu. Mogiła w Leżnicy mogłaby być symbolem jednoczącym Polaków i Ukraińców, symbolem pamięci o poległych w wojnie, w której nie staliśmy naprzeciw siebie, ale walczyliśmy ramię w ramię ze wspólnym wrogiem.
Rozwiń
SPQR
SPQR (1 października 2015 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

zasrana banderowska propaganda gnojków z warszafki

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!