sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Rekonstrukcja bitew wrześniowych pod Tomaszowem Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2010, 14:50
Autor: Bogdan Nowak

Zapowiada się niezwykłe widowisko. W niedzielę odbędzie się rekonstrukcja wrześniowych bitew, które w 1939 r. odbyły się pod Tomaszowem Lub. Wystąpi kilkadziesiąt grup rekonstrukcji historycznych. Przybędą tłumy miłośników historii.

Uroczystości rozpoczną się już w czwartek.

O godz. 14 rozpocznie się bieg uliczny upamiętniający wrześniowe wydarzenia. Potem otwarta zostanie w muzeum wystawa pt. "Batalion Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 2 w Tomaszowie Lubelskim”

Następnego dnia zaplanowano sesję naukowo-historyczną. Rozpocznie się o godz. 10 w budynku KUL przy ul. Lwowskiej 80. Zaplanowano m.in. projekcję filmów dokumentalnych (jeden z nich poświęcony będzie generałowi "Nilowi”).

W sobotę w kościele NSPJ odbędzie się msza w intencji poległych obrońców Ojczyzny (godz. 15).

Potem odbędzie się przemarsz uczestników pod pomnik Żołnierzy Września na cmentarzu wojennym z 1939 r. Tam złożone zostaną wieńce.

O godz. 17 w Tomaszowskim Domu Kultury odbędzie się przedstawienie teatralne. Będzie w nim można obejrzeć kilka epizodów z życia miasta podczas pierwszych dni wojennych.

Potem na pobliskim parkingu odbędzie się prezentacja pojazdów, które używane były podczas kampanii wrześniowej.

Najwięcej będzie działo się w niedzielę. Na polach stadniny koni w Dąbrowie Tomaszowskiej rozpocznie się w samo południe wielka rekonstrukcja bitew tomaszowskich.

Zapowiada się niezwykłe widowisko. Zaplanowano też m.in. defiladę uczestników oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego.

– To ważne święto nie tylko dla regionu, ale też w skali kraju – mówi Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – Świadczy o tym m.in. liczba grup rekonstrukcji historycznych, które do nas zjadą. Będzie ich naprawdę bardzo dużo.

Uroczystość organizowana jest przez tomaszowski magistrat oraz m.in. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pod wspólnym tytułem "Ocalić od zapomnienia”.
– Udało nam się wydać monografię z sesji naukowej, która odbyła się podczas świętowania w ub. roku – podkreśla burmistrz. – Cieszy nas to. Książkę będzie można nabyć na uroczystościach.

Dwie bohaterskie bitwy

W połowie września na Zamojszczyznę dotarła wycofująca się Armia "Kraków” i Armii "Lublin” (przebijały się do Rumunii). Roztocze zamieniło się w wielkie pole bitwy, a polscy żołnierze wdarli się m.in. do Tomaszowa Lub. Zabrakło jednak amunicji... Do niewoli dostało się ok. 20 tys. Polaków. Tymczasem pod Tomaszów Lub. parły wojska Frontu Północnego dowodzone przez gen. Stefana Dąb-Biernackiego. 22 września rozpoczęła się druga bitwa tomaszowska. Szans na zwycięstwo także nie było...
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 września 2017 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś tj. sobota o godzinie 14 miał być pokaz sprzętu wojskowego przy szkole nr 1. Poszedłem z żoną i na miejscu okazało się że dosłownie nic się nie dzieje!!!! Obeszliśmy szkołę dookoła i nic ! Patrze idzie ojciec z dzieckiem i pytam go i był tak samo zdziwiony jak ja. Pojechaliśmy na zakupy i ok 15 przejechaliśmy obok szkoły i co ? i nic !!!! Szkoda mi było jedynie tych dzieci z rodzicami co czekali przed szkołą !!! ORGANIZATOR a raczej PSEUDO organizator powinien za to beknąć !! tym bardziej że widziałem tablice rejestracyjne nie z Tomaszowa. Teraz powinien każdemu z własnej ręki zwracać za paliwo !!!! WSTYD !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!