poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Rocznica wybuchu wojny. Obchody w Zamościu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 15:26
Autor: (lew) (bn)

Dziś i w piątek 17 września odbywać się będą w Zamościu obchody rocznic wrześniowych. Podobne uroczystości odbędą się także w innych miejscowościach regionu, m.in. w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim.

Uroczystości na zamojskiej Rotundzie rozpoczną się o godz. 19.

Zaplanowano m.in. wystąpienie prezydenta Marcina Zamoyskiego. Potem odbędzie się modlitwa, w której uczestniczyć będzie ks. bp. Mariusz Leszczyński.

Na koniec zaplanowano apel poległych, salwę honorową oraz złożenie wieńców i kwiatów.

17 września przypada rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Z tej okazji (godz. 15.30) w Katedrze rozpocznie się msza, a potem (ok. godz. 17) na Rotundzie zaplanowano manifestację patriotyczną.

Dzisiaj obchody odbędą się także w Biłgoraju. O godz. 16 w kościele p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny rozpocznie się msza w intencji ofiar wojny.

Potem zaplanowano liczne wystąpienia okolicznościowe (m.in. kpt. Stanisława Mazura), a następnie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca hitlerowski obóz przejściowy, który podczas okupacji istniał w Biłgoraju. Przetrzymywano w nim partyzantów i ludność cywilną.

Wyjątkową oprawę będą miały obchody rocznicy w Tomaszowie Lubelskim.

Już o godz. 4.45 strzelcy zaciągną wartę honorową pod pomnikiem Żołnierzy Września i będą trzymać ją przez cały dzień.

– Uroczystość rozpoczniemy od rozpalenia "Ognia Pamięci”, czyli specjalnego znicza będącego częścią pomnika oraz złożenia wiązanki kwiatów – poinformował nas Jarosław Antoszewski, zastępca dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2019 im. gen. Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim.

– Chcemy pokazać wszystkim, jak ważnym dla Polaków jest ten dzień – dodaje.

Jednostka Strzelecka 2019 otrzymała prawo kontynuowania tradycji 2 Pułku Strzelców Konnych, który 1 września 1939 r. brał udział w bitwie pod Mokrą.

– Rozpalenie "Ognia Pamięci” ma na celu przypomnienie, że silnie związany z Hrubieszowem i ziemią zamojską pułk już od pierwszych minut II wojny światowej brał udział w zmaganiach z hitlerowskim najeźdźcą – wskazuje Antoszewski. – Nasi żołnierze wykazali się wielką odwagą.

Obecność pod pomnikiem zapowiedział burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Ryszard Sobczuk. Zaproszono również m.in. posła Wojciecha Żukowskiego z PiS.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!