Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

29 września 2013 r.
20:26
Edytuj ten wpis

Rośnie ciśnienie wokół gazu. Nie widać końca konfliktu w Żurawlowie

18 6 A A
 (Jacek Szydłowski)
(Jacek Szydłowski)

Amerykańska firma uważa, że ma prawo szukać gazu łupkowego na Zamojszczyźnie i budować drogę w Ministrówce i Żurawlowie. Koncern odpiera zarzuty protestujących mieszkańców i nie przyznaje się do nielegalnej wycinki drzew w ich okolicy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Protest zaczął się od pola wydzierżawionego przez Chevron w Żurawlowie i ciągnie się od miesięcy. Mieszkańcy zablokowali firmie dostęp do działki. Nie zgodzili się na ogrodzenie terenu i rozpoczęcie prac. Obie strony okopały się na swoich pozycjach.

Teraz oliwy do ognia dolała wycinka drzew wzdłuż polnej drogi w pobliskiej Ministrówce. Chevron chce ją utwardzić i przystosować do ruchu ciężarówek. Firma wystąpiła w tej sprawie do wójta Miączyna.

– Gmina zwróciła się do starostwa w Zamościu o pozwolenie na wycięcie około 100 drzew – wyjaśnia Grażyna Bukowska, rzecznik firmy Chevron. – Wniosek jest rozpatrywany.

Tyle że drzew już nie ma. Kto je wyciął przed podjęciem decyzji przez urzędników? Bukowska zapewnia: To nie my.

– Prowadzimy w tej sprawie postępowanie wyjaśniające – mówi Joanna Kopeć, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Wbrew twierdzeniu rzeczniczki firmy Chevron, starosta wydał już decyzję w sprawie wycinki: nie zgodził się na nią.

Nie wiadomo, kiedy ruszą prace przy budowie drogi, która – zdaniem amerykańskiej firmy – byłaby sporym ułatwieniem dla mieszkańców. – Ludzie w czasie deszczu i w zimie nie mogli dojechać do domów przekonuje Bukowska.

Zdaniem protestujących nowa droga nie jest aż tak potrzebna, bo prowadzi tylko do trzech posesji. Ich właściciele od lat korzystają z innych dojazdów.

W sprawie Żurawlowa też nie ma zgody. – W Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie uzyskaliśmy zabezpieczenie powództwa, potwierdzające nasze prawo dostępu i użytkowania terenu, który tam dzierżawimy – dodaje Bukowska.

Nie oznacza to jednak, że blokada się zakończy. – Decyzja sądu nie jest prawomocna. Zaskarżyliśmy ją i czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Andrzej Bąk, jeden z uczestników protestu.

Mieszkańcy dodają, że poza badaniami Chevron nie ma prawa do wykonywania odwiertów na ich terenie. Argumenty protestujących potwierdził Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie. Tymczasem koncern przekonuje, że "wypełnił przewidziane w koncesji zobowiązania” i może szukać gazu.

Mimo zaognienia sporu, firma deklaruje gotowość do dialogu. – Chevron będzie kontynuował działania budujące pozytywne relacje ze społecznościami – zapewnia rzecznik Bukowska.

SONDAŻ

72 proc. mieszkańców gmin północnej Polski i woj. lubelskiego, które są objęte koncesjami poszukiwawczymi gazu z łupków, opowiada się za jego wydobywaniem – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie resortu środowiska.

Tylko 7 proc. respondentów było przeciwnego zdania. Pełne wyniki sondażu mają być przedstawione na początku października w trakcie organizowanych przez resort środowiska wysłuchań publicznych nt. gazu z łupków w Gdańsku (1 października) i Lublinie (8 października). (PAP)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kontrwywiad / 3 października 2013 o 09:10

kto antyłupkop płaci za to aby strajkowali?

PUTIN i nasze pachołki Moskwy !!! sprawa jest bardzo tajemnicza.

Avatar
Gość / 3 października 2013 o 07:49

kto antyłupkop płaci za to aby strajkowali?

Avatar
EWGY / 2 października 2013 o 20:25

Pani rzecznik kłamie , oszukuje , mija się z prawdą takie osoby powinno się omijać. Proponuję przyznać pani rzecznik tytuł SZULER ROKU 2013

Avatar
adwerso / 30 września 2013 o 21:11

Coś u pani niedoRzecznik Chevronu z rachunkami nie w porzadku :unsure: ; jeszcze kilka dni temu we wniosku do gminy było kilka drzew <_< , teraz jest już około 100, a w końcu dowiemy się kto i ile tych drzew wyciął ? zadanie dla Policji ? A co stało się z drewnem po wycieciu ? wyparowało ? B)

Avatar
TK / 30 września 2013 o 15:34

Głosy o Rosji wspierającej ekologów to kompletna bzdura! Rosja już od dawna jest jednym z właścicieli polskiego gazu w łupkach! M.in. Gazprom, poprzez swoje spółki-córki, przejął część koncesji i będzie wydobywał i sprzedawał nam nasz gaz. Do spółki z zachodnimi korporacjami. Pewnie za tą samą cenę, którą płacimy teraz. Bo niby czemu mieliby robić nam prezenty?

 
 

A co do sondaży na temat poparcia - powinny być prowadzone wśród ludności z okolic odwiertów, których to bezpośrednio dotyczy. To ich ziemie i nieruchomości stracą wartość, to ich zdrowie będzie narażone, w razie nieszczelności będą skazani na sprowadzanie wody pitnej na swój koszt, itd, itp. Wiele miejscowości w USA już to przerobiło.

Najwyraźniej sondaż był prowadzony w dużych miastach, wśród osób karmionych prołupkową propagandą z rządowych mediów. Gdyby odwierty były widoczne z miejskich blokowisk, jestem pewien że ludzie już dawno wyszliby na ulicę i byłoby po "gazie łapówkowym"!

Głosy o Rosji wspierającej ekologów to kompletna bzdura! Rosja już od dawna jest jednym z właścicieli polskiego gazu w łupkach! M.in. Gazprom, poprzez swoje spółki-córki, przejął część koncesji i będzie wydobywał i sprzedawał nam nasz gaz. Do spółki z zachodnimi korporacjami. Pewnie za tą samą cenę, którą płacimy teraz. Bo niby czemu mieliby robić nam prezenty?

 
 

A co do sondaży na temat poparcia - powinny być prowadzone wśród ludności z okolic odwiertów, których to bezpośrednio dotyczy. To ich zie... rozwiń

Avatar
EkoOszustomSTOP / 30 września 2013 o 13:28

Kilku rolników którzy zamiast pracować wolą siedzieć z kolegami w 'protestacyjnym namiocie' blokuje poszukiwania... Dobre:) 

Gazprom dzięki takim 'pożytecznym idiotom' którzy sami z własnej głupoty wspierają interesy rosyjskiego koncernu może więcej kasy przeznaczyć na lobbing w UE. 

Nie musi tyle wydawać na 'ekologów' :)

http://www.facebook.com/Eko.Oszustom.STOP

Kilku rolników którzy zamiast pracować wolą siedzieć z kolegami w 'protestacyjnym namiocie' blokuje poszukiwania... Dobre:) 

Gazprom dzięki takim 'pożytecznym idiotom' którzy sami z własnej głupoty wspierają interesy rosyjskiego koncernu może więcej kasy przeznaczyć na lobbing w UE. 

Nie musi tyle wydawać na 'ekologów' :)

http://www.facebook.com/Eko.... rozwiń

Avatar
kontrwywiad / 3 października 2013 o 09:10

kto antyłupkop płaci za to aby strajkowali?

PUTIN i nasze pachołki Moskwy !!! sprawa jest bardzo tajemnicza.

Avatar
Gość / 3 października 2013 o 07:49

kto antyłupkop płaci za to aby strajkowali?

Avatar
EWGY / 2 października 2013 o 20:25

Pani rzecznik kłamie , oszukuje , mija się z prawdą takie osoby powinno się omijać. Proponuję przyznać pani rzecznik tytuł SZULER ROKU 2013

Avatar
adwerso / 30 września 2013 o 21:11

Coś u pani niedoRzecznik Chevronu z rachunkami nie w porzadku :unsure: ; jeszcze kilka dni temu we wniosku do gminy było kilka drzew <_< , teraz jest już około 100, a w końcu dowiemy się kto i ile tych drzew wyciął ? zadanie dla Policji ? A co stało się z drewnem po wycieciu ? wyparowało ? B)

Avatar
TK / 30 września 2013 o 15:34

Głosy o Rosji wspierającej ekologów to kompletna bzdura! Rosja już od dawna jest jednym z właścicieli polskiego gazu w łupkach! M.in. Gazprom, poprzez swoje spółki-córki, przejął część koncesji i będzie wydobywał i sprzedawał nam nasz gaz. Do spółki z zachodnimi korporacjami. Pewnie za tą samą cenę, którą płacimy teraz. Bo niby czemu mieliby robić nam prezenty?

 
 

A co do sondaży na temat poparcia - powinny być prowadzone wśród ludności z okolic odwiertów, których to bezpośrednio dotyczy. To ich ziemie i nieruchomości stracą wartość, to ich zdrowie będzie narażone, w razie nieszczelności będą skazani na sprowadzanie wody pitnej na swój koszt, itd, itp. Wiele miejscowości w USA już to przerobiło.

Najwyraźniej sondaż był prowadzony w dużych miastach, wśród osób karmionych prołupkową propagandą z rządowych mediów. Gdyby odwierty były widoczne z miejskich blokowisk, jestem pewien że ludzie już dawno wyszliby na ulicę i byłoby po "gazie łapówkowym"!

Głosy o Rosji wspierającej ekologów to kompletna bzdura! Rosja już od dawna jest jednym z właścicieli polskiego gazu w łupkach! M.in. Gazprom, poprzez swoje spółki-córki, przejął część koncesji i będzie wydobywał i sprzedawał nam nasz gaz. Do spółki z zachodnimi korporacjami. Pewnie za tą samą cenę, którą płacimy teraz. Bo niby czemu mieliby robić nam prezenty?

 
 

A co do sondaży na temat poparcia - powinny być prowadzone wśród ludności z okolic odwiertów, których to bezpośrednio dotyczy. To ich zie... rozwiń

Avatar
EkoOszustomSTOP / 30 września 2013 o 13:28

Kilku rolników którzy zamiast pracować wolą siedzieć z kolegami w 'protestacyjnym namiocie' blokuje poszukiwania... Dobre:) 

Gazprom dzięki takim 'pożytecznym idiotom' którzy sami z własnej głupoty wspierają interesy rosyjskiego koncernu może więcej kasy przeznaczyć na lobbing w UE. 

Nie musi tyle wydawać na 'ekologów' :)

http://www.facebook.com/Eko.Oszustom.STOP

Kilku rolników którzy zamiast pracować wolą siedzieć z kolegami w 'protestacyjnym namiocie' blokuje poszukiwania... Dobre:) 

Gazprom dzięki takim 'pożytecznym idiotom' którzy sami z własnej głupoty wspierają interesy rosyjskiego koncernu może więcej kasy przeznaczyć na lobbing w UE. 

Nie musi tyle wydawać na 'ekologów' :)

http://www.facebook.com/Eko.... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 0 0

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 0 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 24 12

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 11

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 1

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!