czwartek, 25 maja 2017 r.

Zamość

Rozmowa ze Zdzisławem Staszczukiem, prezesem Wschodniego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Zamościu

Dodano: 25 kwietnia 2003, 09:23

• Spore zainteresowanie wzbudził projekt budowy elektrowni biometanowej. Zdaje się, że ma ona powstać w Łaszczowie?

- Koncepcja opiera się na zgłoszeniu patentowym zamojskich wynalazców: Adama Kryłowicza, Janusza Usidusa i Kazimierza Chrzanowskiego. Polega na wykorzystaniu masy roślin do produkcji biogazu, przetwarzanego następnie na energię cieplną i elektryczną. Wójt Łaszczowa bardzo się zaangażował w ten projekt, gmina zaproponowała działkę pod budowę bioelektrowni pilotażowej, której moc ma wynieść 360 kW energii elektrycznej oraz 550 kW cieplnej.

• Jakie szanse powodzenia ma to przedsięwzięcie?

- Koszt budowy to ok. 3 mln zł. Jej powstanie jest konieczne dla sprawdzenie technologii w praktyce. Zorganizowaliśmy dwie konferencje naukowe, które potwierdziły zasadność przyjętych założeń i trafność koncepcji. Mamy przygotowany operat oddziaływania inwestycji na środowisko, biznesplan, dokumentację technologiczną i budowlaną.

• Nie wspomina pan o pieniądzach.

- Do słuszności naszych zamierzeń przekonaliśmy kierownictwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasz wniosek został przyjęty z obietnicą 1 mln zł dotacji. Wojewódzki FOŚiGW zaoferował 600 tys. zł pożyczki. Brakuje nam jeszcze ok. 1,3 mln.

• Co dalej?

- Po jednostce pilotażowej mogłyby powstawać typowe bioelektrownie produkcyjne. Na początek w województwie trzeba by ich ok. 50. Po urynkowieniu energii, powiat mógłby stać się samowystarczalny pod względem energetycznym. Wiele osób znalazłoby zatrudnienie. Zyskaliby rolnicy, bo dla jednej bioelektrowni trzeba przeznaczyć 1-1,5 tys. ha upraw.

• Czyli nie tylko Łaszczów?

- Sprawa z Łaszczowem komplikuje się, bo właściciele działek zażądali wygórowanych cen. Wójt proponuje inną lokalizację, ale nie gwarantującą odbioru powstałego w bioelektrowni ciepła. Kto wie, czy nie będziemy zmuszeni skorzystać z wariantu alternatywnego i zlokalizować elektrownię w innej gminie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24