wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Rozmowa ze Zdzisławem Staszczukiem, prezesem Wschodniego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Zamościu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2003, 09:23

• Spore zainteresowanie wzbudził projekt budowy elektrowni biometanowej. Zdaje się, że ma ona powstać w Łaszczowie?

- Koncepcja opiera się na zgłoszeniu patentowym zamojskich wynalazców: Adama Kryłowicza, Janusza Usidusa i Kazimierza Chrzanowskiego. Polega na wykorzystaniu masy roślin do produkcji biogazu, przetwarzanego następnie na energię cieplną i elektryczną. Wójt Łaszczowa bardzo się zaangażował w ten projekt, gmina zaproponowała działkę pod budowę bioelektrowni pilotażowej, której moc ma wynieść 360 kW energii elektrycznej oraz 550 kW cieplnej.

• Jakie szanse powodzenia ma to przedsięwzięcie?

- Koszt budowy to ok. 3 mln zł. Jej powstanie jest konieczne dla sprawdzenie technologii w praktyce. Zorganizowaliśmy dwie konferencje naukowe, które potwierdziły zasadność przyjętych założeń i trafność koncepcji. Mamy przygotowany operat oddziaływania inwestycji na środowisko, biznesplan, dokumentację technologiczną i budowlaną.

• Nie wspomina pan o pieniądzach.

- Do słuszności naszych zamierzeń przekonaliśmy kierownictwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasz wniosek został przyjęty z obietnicą 1 mln zł dotacji. Wojewódzki FOŚiGW zaoferował 600 tys. zł pożyczki. Brakuje nam jeszcze ok. 1,3 mln.

• Co dalej?

- Po jednostce pilotażowej mogłyby powstawać typowe bioelektrownie produkcyjne. Na początek w województwie trzeba by ich ok. 50. Po urynkowieniu energii, powiat mógłby stać się samowystarczalny pod względem energetycznym. Wiele osób znalazłoby zatrudnienie. Zyskaliby rolnicy, bo dla jednej bioelektrowni trzeba przeznaczyć 1-1,5 tys. ha upraw.

• Czyli nie tylko Łaszczów?

- Sprawa z Łaszczowem komplikuje się, bo właściciele działek zażądali wygórowanych cen. Wójt proponuje inną lokalizację, ale nie gwarantującą odbioru powstałego w bioelektrowni ciepła. Kto wie, czy nie będziemy zmuszeni skorzystać z wariantu alternatywnego i zlokalizować elektrownię w innej gminie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!