piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Ruski we wsi narozrabiał

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2007, 13:47
Autor: Bogdan Nowak

Mieszkańców Horyszowa oburza zmiana nazwy ich miejscowości. Są przekonani, że to "prezent” władz gminy i radnych obecnej lub poprzedniej kadencji.

Uważają, że mają do czynienia z "dziką, bezmyślną dekomunizacją”. Sekretarz UG zapewnia "ruski” zniknął z nazwy wsi w... latach 70.
- Gdy dowiedziałem się niedawno, że miejscowość, w której mieszkam, nie nazywa się już Horyszowem Ruskim, byłem wstrząśnięty - złości się Bartłomiej Sęczawa, artysta-plastyk mieszkaniec Horyszowa. - To nazwa historyczna, pochodząca z XIV wieku! Nie ma nic wspólnego z sowiecką Rosją. Tymczasem nasze władze, próbują bez powodu prostować historię.
Innym mieszkańcom wioski także taka "dzika dekomunizacja” nie przypadła do gustu. - Zmiana dowodów osobistych, paszportów, przeróżnych wpisów w dokumentach czy nawet tabliczek na do domach to koszt przynajmniej kilkuset złotych - mówi Ewa Buchajczyk. - Będziemy musieli za to zapłacić z własnej kieszeni. To oburzające. Wiele, głównie starszych osób, nadal uważa, że żyje w Horyszowie Ruskim... Listy, nawet z urzędów adresowane są na taką miejscowość.
Kilku mieszkańców wioski chce nawet wybrać się z tą sprawą do sądu. - Zbieramy na to niezbędne dokumenty - tłumaczy jeden z nich. - Oburza nas to, że tak ważne zmiany dla są załatwiane po cichu, bez żadnych konsultacji społecznych.
Horyszów jest niewielką miejscowością położoną na trasie z Hrubieszowa do Zamościa. Jest tam m.in. kościół, szkoła, parę sklepów oraz kilkadziesiąt, rozrzuconych na dużej przestrzeni gospodarstw. Na tablicy ustawionej (dwa lata temu) przez drogowców, przy drodze krajowej, jest napis informujący, że to Horyszów Ruski. Podobne są na miejscowej szkole i wielu domach.
Stanisław Kapica, mieszkający w Horyszowie sekretarz Urzędu Gminy Miączyn zdaje sobie sprawę, że to informacje błędne. - Przymiotnik: Ruski usunięto z nazwy tej wioski w latach...70. - zapewnia. - Pogrzebiemy w aktach, żeby doszukać się dlaczego... tak się stało.
Kapica przyznaje, że wielu horyszowian nie ma o tym pojęcia. Twierdzi, że gmina chciała sytuację uporządkować. - Było nawet zebranie, na którym przekonywaliśmy miejscowych do powrotu do dawnej nazwy, czyli Horyszowa Ruskiego. Bez skutku - opowiada. - Byliśmy przekonani, że władze chcą zmienić nazwę na Horyszów, a nie Horyszów Ruski Dlatego mało kto poszedł na zebranie - odpowiada 40-letni rolnik. - Komunikacja u nas szwankuje. Co ciekawe, tylko czasami. Jak gmina ściąga podatki, wie jak do wszystkich dotrzeć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!