niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Rzeźba Dawida Psalmisty w Zamościu zaczyna się sypać

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2010, 14:47
Autor: Bogdan Nowak

Pogromca Goliata wygląda obskurnie. Z cokołu odpadły właśnie okładziny z piaskowca. Unikatowa rzeźba warta 176 tys. zł to dar Fundacji "Karta z Dziejów”. Prezent nie jest jednak w Zamościu "hołubiony”.

– Wygląda to bardzo źle – martwi się 60-letni zamościanin, który dzisiaj przyglądał się pomnikowi ustawionemu na tzw. Rawelinie, obok zamojskiej Nowej Bramy. – Zima była ostra i te płytki z piaskowca tego nie wytrzymały. Teraz będą odpadać jedna po drugiej.

– Lepiej byłoby, gdyby pomnik stanął na jednej bryle z kamienia – uważa Bartłomiej Sęczawa, zamojski rzeźbiarz. – Jego lokalizacja też nie jest najszczęśliwsza. Warto pomyśleć o innym miejscu dla tej rzeźby. To zadanie dla miejskich architektów i konserwatorów.

Rzeźbę Dawida wykonał prof. Gustaw Zemła, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Została ofiarowana przez Fundację "Karta z Dziejów”, której członkowie upamiętniają uczestnictwo Żydów w polskiej historii i kulturze.

Pogromcę Goliata odsłonięto 3 lata temu. Dlaczego wybrano taką akurat lokalizację?

– Chcemy w miejscu amfiteatru wybudować salę koncertową – tłumaczył wówczas prezydent Marcin Zamoyski. – Jeśli się uda, taka lokalizacja będzie idealna.

Kłopot w tym, że na budowę sali koncertowej nie zgodzili się konserwatorzy (działka znajduje się w obrębie dawnych fortyfikacji). W planach jest wyburzenie amfiteatru, a na jego miejscu powstaną "łagodne pagórki”. Dawid został osamotniony.

Cokół już niszczyli wandale. Pojawiły się na nim bazgroły, a pod głównym napisem wybito w piaskowcu dziurę. Później to naprawiono, ale teraz zaczęła odpadać okładzina.

Kilka dużych płytek leży obok pomnika. – Od początku wiedziałem, że tak będzie – martwi się prof. Gustaw Zemła. – Cokół wykonało miasto. Jest za wysoki. Całość ma przez to niewłaściwe proporcje. Miasto powinno znaleźć lepszą lokalizację dla Dawida… Trzeba coś z tym zrobić.

Profesor zapewnia, że będzie interweniować. – Rzeźba jest przecież darem – mówi. I dodaje. – Jestem bardzo zawiedziony.

O niefortunnej lokalizacji Dawida już pisaliśmy. Zamojscy urzędnicy jakoś się tym nie przejęli. Pomnik nie jest nawet objęty monitoringiem.

– Mamy kamerę w sąsiedztwie, przy Nadszańcu, ale… Dawida zasłania drzewo – mówi Wiesław Gramatyka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu. – Nie można go wyciąć. Dlaczego? Bo nie pozwala na to stosowny wydział.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Marysia
marek
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 sierpnia 2010 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dawida i Leśmiana na placu ZDK.
Rozwiń
Marysia
Marysia (6 sierpnia 2010 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rzeźba jest piękna i powinna być jedną z atrakcji Zamościa. Nie jest, bo jej po prostu nie widać. Szkoda że nie potrafimy tego wykorzystać.
A co do komentarzy antysemickich... ech szkoda gadać. Ich autorów należałoby zamknąć w Zoo.
Rozwiń
marek
marek (6 sierpnia 2010 o 08:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
do ZOO z nim
Rozwiń
Gość
Gość (6 sierpnia 2010 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przykro czytać większość tych wpisów. Rzeczywiście Zamość chyba nie zasługuje na taki dar, na żaden dar.
Rozwiń
Wujek zza miedzy
Wujek zza miedzy (6 sierpnia 2010 o 01:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
IMO w podziękowaniu Żydom za współpracę przy staraniach o dotację na modernizacje Zamojskiego Domu Kultury wspomniana rzeźba powinna zostać odesłana do Izraela.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!