Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 maja 2009 r.
14:44
Edytuj ten wpis

Sahryń: Korekty przy pomniku Ukraińców

0 45 A A

Na pomniku upamiętniającym śmierć Ukraińców w Sahryniu pojawiły się korekty. Nie wiadomo, czy strona ukraińska konsultowała zmiany z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszelkie odstępstwa od projektu powinny być uzgadniane pomiędzy obiema stronami - mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. - Jeżeli nanoszone poprawki odbiegają od projektu, wójt powinien nakazać przerwać prace.

Według tego ostatniego, wykonawca pomnika spod Olsztyna nie ingerował w treść napisów. - Skorygowano tylko błędy w pisowni imion i nazwisk - zapewnia Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

Ale oprócz poprawiania literówek, na krzyżu pojawiła się charakterystyczna dla prawosławia poprzeczka. Ne wiadomo, czy strona ukraińska uzgodniła to wcześniej z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem generalnym ROPWiM, nie udało się nam skontaktować.

- Nie mam pojęcia, czy poprawki były uzgadniane, mogę jedynie zapewnić, że treść napisów nie została zmieniona - powiedział nam Ryszard Pobłocki, dyrektor Gimnazjum w Sahryniu, który w niedzielę został odznaczony przez wojewodę srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Pomnik czeka na poświęcenie i odsłonięcie. Strona ukraińska chce, by w uroczystościach - podobnie jak w Hucie Pieniackiej koło Lwowa - wzięli udział prezydenci Polski i Ukrainy.

Wiktor Juszczenko na początku lipca ma przyjechać do Lublina, by w rocznicę Unii Lubelskiej razem z przedstawicielami państw, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, odebrać doktorat honoris causa (przeciwko jego kandydaturze protestują środowiska kresowe). Być może wtedy odbędą się uroczystości na cmentarzu w Sahryniu.

Zdarzyło się w Sahryniu

10 marca 1944 roku w Sahryniu oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi. Wioska pod Hrubieszowem stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. W walkach zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska dowodzi, że ofiar było znacznie więcej. Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Słavko / 28 lipca 2013 o 15:56

ale...

- a czy przypadkiem to nie z Sahrynia wychodziły wcześniej napady na polskie wsie w Hrubieszowskiem?
- a czy przypadkiem to nie zgrupowanie banderowskie w Sahryniu nie planowało ataku na polskie miasteczko Tyszowce, a atak AK i BCh uprzedził ten zamiar?
- a czy przypadkiem żołnierze polscy cżęściowo nie wywodzili sie ze zgładzonego ponad pół roku wcześniej polskiego Wołynia i wieloma z nich -niestety- kierowała żądza odwetu za wymordowane rodziny ?
- a czy przypadkiem dowodzący akcją "Wiktor" nie wydał kilka wyroków śmierci na swoich żołnierzy za mordy na cywilach ( co było nie do pomyslenia z przeciwnej strony)?
- a czy przypadkiem strona ukraińska dla zniwelowania znaczenia mordu w Hucie Pieniackiej specjalnie nie powiększa liczby swoich ofiar czterokrotnie z 300 do nawet 1200 osób?
- a czy przypadkiem to prezydent Kaczyński nie był już na podobnej uroczystości w Pawłokomie i teraz jego przybycie do Sahrynia spowoduje całkowitą asymetrię w uroczystym upamiętnieniu ofiar po obu stronach, w sytuacji gdy z drugiej strony podobna sytuacja miała miejsce tylko w Hucie Pieniackiej na Podolu ( a gdzie Wołyń ???) ?
- a czy przypadkiem nacjonaliści ukraińscy nie negują aktualną granicę polsko-ukraińską i określają wschodnie powiaty Podkarpacia i Lubelszczyzny jako tzw. "ukraińskie terytorium etniczne"?

Oczywiście każdy mord ludności cywilnej i także ten w Sahryniu - należy potępić, no ale te w/w przypadki ....

-----------------------------------
Dzisiaj Ukraińcy z Mazur, Pomorza Szczecińskiego czy Dolnego Śląska głośno krzyczą o krzywdzie, która ich spotkała, w wyniku przesiedleńczej akcji Wisła. Niestety ale bardzo duża cześc Polaków z Wołynia i Podola krzyczec nie może , ponieważ od 65 lat leżą zakopani głęboko w ziemi, bez nawet brzozowego krzyża, a nad nimi rosną krzewy lub srają krowy. I to jest właśnia ta symetria polsko-ukraińska !!!

Polska zawsze była " poszkodowana " i oczywiście za to co sie stało na kresach nie odpowiada - a może dla równowagi powiesz  jaka polityka wobec narodu Ukraińskiego była prowadzona przez II Rzeczpospolitą po decyzji Ligii Narodów ??? jaki był los żołnierzy UPA i ludności ukraińskiej i ilu zamęczonych było jeńców w Polskim Obozie Koncentracyjnym  w Jaworznie w latach 1945 do 1955r - pewnie o tym " historyku" to nie wiesz ?? a może raczej nie chcesz wiedzieć jak byli męczeni i mordowani, a i do dziś nawet rodziny nie wiedzą gdzie zostały pogrzebane ich ciała ?? tym ze zamordoano tam już przecież w wolnym kraju około 6tys. ludności to jakoś Polski Rząd nie ma ochoty się chwalić i nagłaśniać. Może właśnie dla tego ci co o tym wiedzą to nie krzyczą głośno bo zdają sobie sprawe ,że Rząd II RP i prowadzona polityka przyczyniła się do takiej historii. Dlatego nie można jednostronnie podchodzić do takich tematów. Zresztą kto zamieszkiwał te tereny - rusini 86% czyli Ukraińcy od 12 wieku a z kąd się wzieli tam Polacy ?? byli to" zasłużeni" wojskowi którzy za swoje zbrodnie dostawali ziemie odbierane Ukraińcom. Tak więc nie można patrzeć tylko na swoje krzywdy i pisać historii tylko i wyłącznie ze swojego punktu  widzenia.

rozwiń
Avatar
jaro / 21 października 2009 o 23:11
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszych zapomnianych lokalnych bohaterów. Bronił polskich wsi zarówno przed ukraińskimi nacjonalistami jak i oddziałami niemieckimi ! Cześc Jego pamięci !
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszyc... rozwiń
Avatar
~jarek~ / 20 października 2009 o 20:09
[quote name='ia' date='7.05.2009, 11:00:47' post='125191']
a atak na Kryłow band UP i uprowadzenie żołnierza BCH Basaja i okrutny mord na nim w Sahryniu , a może powiedzieli by gdzie w Sahryniu leży zamordowany Basaj
[/quote

skąd wiesz ze to było w sahryniu
Avatar
jaro / 16 października 2009 o 00:11
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w Kołkach koordynował rzeziami Polaków w tej części Wołynia ! Juszczenko po raz kolejny pokazał jakim jest naszym "przyjacielem". Ciekawi mnie tylko jak czuje się nasz prezydent Kaczyński w tej sytuacji ?!...
Jak długo będziemy udawac, że pada deszcz, w sytuacji gdy pluje się nam jawnie w twarz ?! Panie prezydencie co stało się z Pana hasłem z 2005 r. - PRAWDA HISTORYCZNA ?! Czy jest ono obowiązujące tylko w stosunku do Niemców i Rosjan, a co z ukraińskimi nacjonalistami ?... Czy im już wszystko wolno ? A co w takim wypadku z naszą polską godnością narodową i pamiecią o okrutnie pomordowanych 150 tys. Polaków przez nazistów z OUN-UPA ?
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w ... rozwiń
Avatar
Lach / 1 października 2009 o 18:54
Wieczna hańba faszystowskim mordercom z OUN-UPA !
Ci bydlacy wymordowali tysiące polskich dzieci dla tzw. "wolnej ukrainy". Obcinanie dzieciom główek, nabijanie na sztachety czy rozpruwanie brzuszków to była walka o ukrainę ?
Ci tzw. "partyzanci upa" to byli bydlacy i chorzy zboczeńcy ! Dla tego Juszczenki to bohaterowie! Jaki to musi byc człowiek, że usprawiedliwia czysto zbrodnicze czyny tych bydlaków! Tak odwdzięcza sie nam za pomoc w czasie pomarańczowej rewolucji !
Avatar
Gość / 30 września 2009 o 11:25
jaro napisał:
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej").
Inną przyczyną jest chłopskie pochodzenia pomordowanych, którzy są traktowani jak Polacy trzeciej kategorii. Im według naszych "elit" nie należy się pamięc - ich nie obowiązują hasła w stylu - prawda historyczna.
No ale za rok bedą wybory prezydenckie i pan prezydent Kaczyński oraz pan premier Tusk bedą musieli odpowiedzieź na pytanie - "dlaczego zbrodnie niemieckie i rosyjskie mają byc pamiętane i kultywowane, a natomiast zbrodnie ukraińskie mają byc zapomniane ?". To prezydent Kaczyński powiedział ostatnio -"bez prawdy nie ma przebaczenia". Oczywiście było to skierowane do Rosjan, a do Ukraińców panie prezydencie już nie ? a dlaczego o Katyniu mamy mówic głośno, a o Wołyniu wręcz przeciwnie ? jak tak można różnicowac polskie ofiary ze względu na oprawcę ?
Dośc już tej obłudy i zakłamania ! Nie kto inny jak największy Polak - Papież Jan Paweł II powiedział - "Prawda was wyzwoli !". Wierzę, że tak stanie sie w końcu z naszymi politykami oraz bracmi Ukraińcami, którzy daj Boże, w styczniowych wyborach prezydenckich odrzucą faszyzm i nacjonalizm !


a czym jest ta - prawda historyczna - skoro nasi politycy traktuja ją wybiórczo ?


a czym jest ta - prawda historyczna - skoro nasi politycy traktuja ją wybiórczo ? rozwiń
Avatar
jaro / 29 września 2009 o 23:07
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej").
Inną przyczyną jest chłopskie pochodzenia pomordowanych, którzy są traktowani jak Polacy trzeciej kategorii. Im według naszych "elit" nie należy się pamięc - ich nie obowiązują hasła w stylu - prawda historyczna.
No ale za rok bedą wybory prezydenckie i pan prezydent Kaczyński oraz pan premier Tusk bedą musieli odpowiedzieź na pytanie - "dlaczego zbrodnie niemieckie i rosyjskie mają byc pamiętane i kultywowane, a natomiast zbrodnie ukraińskie mają byc zapomniane ?". To prezydent Kaczyński powiedział ostatnio -"bez prawdy nie ma przebaczenia". Oczywiście było to skierowane do Rosjan, a do Ukraińców panie prezydencie już nie ? a dlaczego o Katyniu mamy mówic głośno, a o Wołyniu wręcz przeciwnie ? jak tak można różnicowac polskie ofiary ze względu na oprawcę ?
Dośc już tej obłudy i zakłamania ! Nie kto inny jak największy Polak - Papież Jan Paweł II powiedział - "Prawda was wyzwoli !". Wierzę, że tak stanie sie w końcu z naszymi politykami oraz bracmi Ukraińcami, którzy daj Boże, w styczniowych wyborach prezydenckich odrzucą faszyzm i nacjonalizm !
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej&q... rozwiń
Avatar
jaro / 9 września 2009 o 22:34
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, przebywając w ostatnich dniach w naszym kraju posunął się do niebywałego CHAMSTWA porównując polską AK z ukraińską tzw. UPA. Według niego obie formacje walczyły o niepodległość swych narodów. Oczywiście nie wspomniał o formach tej walki, a przede wszystkim z kim walczyli upowcy !
Armia Krajowa ( wcześniejszy Związek Walki Zbrojnej ) miała za swój główny cel - walkę z Niemcami, w celu wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej. Stworzono imponujące państwo podziemne, przeprowadzano akcje sabotażowe oraz wykonywano wyroki śmierci na zdrajcach, szpiclach i gestapowcach. Stojący na czele AK - gen. Stefan Rowerki „Grot” został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym.
Ukraińska Powstańcza Armia składała się w większości z wcześniejszych policjantów ukraińskich w służbie niemieckiej. Po sformowaniu „oddziałów” i „leśnym przeszkoleniu” rozpoczęła ona na wiosnę 1943r. „walkę o samostijną Ukrainę”, która polegała na ….. systematycznym wyrzynaniu polskich wsi na Wołyniu ! Z Niemcami przeprowadzano jedynie małe potyczki, w celu zdobycia broni. Pierwszy masowy mord Polaków miał miejsce w miejscowości Parośle na Polesiu , następnie banderowcy przenieśli się na Wołyń – zgładzono m. in. Lipniki ( cudem przeżył jako małe niemowlę – późniejszy kosmonauta Mirosław Hermaszewski) czy Janową Dolinę ( zarżnięto ponad 600 Polaków – obok był garnizon niemiecki który nie zareagował na mordy). Kulminacja rzezi wołyńskich Polaków miała miejsce w dn. 11 lipca - jednego dnia, często podczas mszy św., Ukraińcy zaatakowali 160 polskich wsi. Tego dnia wymordowano ok. 7 tys. osób ! Symbolami tego lipcowego ludobójstwa jest zagłada Porycka oraz dramatyczna obrona w kościele w Kisielinie. Następna fala mordów miała miejsce pod koniec sierpnia. Wtedy zgładzono m.in. Ostrówki i Wolę Ostrowiecką - ok. 1200 polskich ofiar ). Szacuje się że na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA zamordowali od 60 do 80 tys. Polaków. Mordy te często cechowało wręcz niewyobrażalne barbarzyństwo – starano się przed śmiercią zadać Polakom jak najwięcej bólu. Na małe polskie dzieci tzw. „Laszątka” Ukraińcy urządzali istne polowania po łąkach i lasach. Były przypadki że banderowcy „przekazywali” ukraińskim chłopom tzw. „czerni” grupy Polaków, a ci przy pomocy wideł, kos, młotków i norzy pastwili się nad swymi polskimi sąsiadami, zadając przed śmiercią straszne tortury. W ten właśnie sposób „partyzanci” z UPA „walczyli” o niepodległość Ukrainy ! W tym czasie z Niemcami dochodziło jedynie do sporadycznych utarczek… Zimą 1944 r. ukraińskie ludobójstwo przeniosło się w Tarnopolskie, Lwowskie i Stanisławowskie, a następnie na Podkarpacie i Lubelszczyznę. Ukraińscy nacjonaliści tj. „ bojownicy walczący o niepodległość Ukrainy” według Wiktora Juszczenki – wymordowali min. 150 Polaków.
Oczywiście także niektóre z oddziałów AK mają na sumieniu wymordowanie cywili ukraińskich jak np. w przypadku Sahrynia. Jednak ich skala jest zdecydowanie mniejsza. Oddziały akowskie i poakowskie, dokonujące akcji odwetowych, mają na sumieniu ok. 5 tys. Ukraińców. Nie można tak jak to robią Juszczenko i Kaczyński zrównywać 150 tys. z 5 tys. i przede wszystkim zapominać że to czynniki przywódcze UPA tj. Bandera, Szuchewycz, Klaczkiwskij czy Łebed dokładnie przygotowały a następnie przeprowadziły na Wołyniu i Podolu LUDOBÓJSTWO ludności polskiej, na co Polacy odpowiedzieli, nielicznymi w sumie, odwetami.
Różnica pomiędzy AK a UPA jest zasadnicza. Armia Krajowa jako typowa partyzantka walczyła z władzą okupacyjną tj. Niemcami, a tzw. Ukraińska Powstańcza Armia za swój główny cel ataku ( początkowo jedyny) obrała mieszkających po sąsiedzku cywilnych Polaków !
Chamstwem Juszczenki jest, że w trakcie wizyty w Polsce opowiada zwykłe antypolskie brednie i hańbi Armię Krajową ! Człowiek ten powinien być wdzięczny Polakom za pomoc w trakcie „ pomarańczowej rewolucji”, tymczasem zachowuje się w stosunku do nas prostacko i stale prowokuje swoimi działaniami czy wypowiedziami sławiącymi morderców Polaków!
Jak długo jeszcze prezydent Kaczyński będzie udawał, że tego nie widzi ? Przecież w 2005 r. jednym z głównych jego haseł jak i PiS-u było - „ POLITYKA PRAWDY HISTORYCZNEJ”! Może w końcu wyjaśni dlaczego nie przybył rok temu na lipcowe uroczystości 65-lecia Rzezi Wołyńskiej, odwołał swój patronat nad nimi, a objął nad organizowanym prowokacyjnei, w tym samym czasie, Festiwalem Kultury Ukraińskiej w Sopocie ? Jak można tak traktować pamięć o bestialsko pomordowanych Polakach ? Dlaczego w ogóle nasze władze różnicują polskie ofiary ze względu na oprawcę ? Za rok wybory prezydenckie. Należy przypomnieć wtedy powyższe hasło panu prezydentowi oraz zapytać w tym kontekście, wszystkich kandydatów, jak w stosunku do tego, słusznego przecież sloganu, ma się celowe przemilczenie LUDOBÓJSTWA dokonanego przez OUN-UPA, a także SS-Galizien na min. 150 tys. wołyńskich i podolskich Polaków !?
Jak długo można pozwalać na jawne plucie Polakom w twarz przez ukraińskich nacjonalistów i ich przywódcę - „naszego wielkiego przyjaciela” - Wiktora Juszczenkę ?!
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, przebywając w ostatnich dniach w naszym kraju posunął się do niebywałego CHAMSTWA porównując polską AK z ukraińską tzw. UPA. Według niego obie formacje walczyły o niepodległość swych narodów. Oczywiście nie wspomniał o formach tej walki, a przede wszystkim z kim walczyli upowcy !
Armia Krajowa ( wcześniejszy Związek Walki Zbrojnej ) miała za swój główny cel - walkę z Niemcami, w celu wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej. Stworzono imponujące państwo podziemne, przeprowadz... rozwiń
Avatar
Wiszmi / 8 września 2009 o 10:58
Przecież ks. Stefan Batruch mówił że stawiamy za dużo krzyży. Więc jak można postawić je tam gdzie srają krowy?
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 20:20
"Kaczyński nie powinien jechać do Sahrynia

Jestem za pojednaniem i za przebaczeniem, ale opartym tak na prawdzie, jak i na uszanowaniu wszystkich ofiar. Niestety pomimo 20 lat niepodległosci Polski i 18 lat niepodległości Ukrainy wciąż polscy i ukraińscy politycy nie chcą powiedzieć prawdy o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II RP dokonanym przez OUN-UPA. Nie czynią też nic, aby upamiętnić ofiary tego ludobójstwa, choćby poprzez postawienie na ich zbiorowych mogiłach zwkłych krzyży z ich nazwiskami "...

[url="http://isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2106"]http://isakowicz.pl/index.php?page=news&am...=8&nid=2106[/url]
"Kaczyński nie powinien jechać do Sahrynia

Jestem za pojednaniem i za przebaczeniem, ale opartym tak na prawdzie, jak i na uszanowaniu wszystkich ofiar. Niestety pomimo 20 lat niepodległosci Polski i 18 lat niepodległości Ukrainy wciąż polscy i ukraińscy politycy nie chcą powiedzieć prawdy o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II RP dokonanym przez OUN-UPA. Nie czynią też nic, aby upamiętnić ofiary tego ludobójstwa, choćby poprzez postawienie na ich zbiorowych mogiłach zwkłych krzyży z ich nazwiskami "...

... rozwiń
Avatar
Słavko / 28 lipca 2013 o 15:56

ale...

- a czy przypadkiem to nie z Sahrynia wychodziły wcześniej napady na polskie wsie w Hrubieszowskiem?
- a czy przypadkiem to nie zgrupowanie banderowskie w Sahryniu nie planowało ataku na polskie miasteczko Tyszowce, a atak AK i BCh uprzedził ten zamiar?
- a czy przypadkiem żołnierze polscy cżęściowo nie wywodzili sie ze zgładzonego ponad pół roku wcześniej polskiego Wołynia i wieloma z nich -niestety- kierowała żądza odwetu za wymordowane rodziny ?
- a czy przypadkiem dowodzący akcją "Wiktor" nie wydał kilka wyroków śmierci na swoich żołnierzy za mordy na cywilach ( co było nie do pomyslenia z przeciwnej strony)?
- a czy przypadkiem strona ukraińska dla zniwelowania znaczenia mordu w Hucie Pieniackiej specjalnie nie powiększa liczby swoich ofiar czterokrotnie z 300 do nawet 1200 osób?
- a czy przypadkiem to prezydent Kaczyński nie był już na podobnej uroczystości w Pawłokomie i teraz jego przybycie do Sahrynia spowoduje całkowitą asymetrię w uroczystym upamiętnieniu ofiar po obu stronach, w sytuacji gdy z drugiej strony podobna sytuacja miała miejsce tylko w Hucie Pieniackiej na Podolu ( a gdzie Wołyń ???) ?
- a czy przypadkiem nacjonaliści ukraińscy nie negują aktualną granicę polsko-ukraińską i określają wschodnie powiaty Podkarpacia i Lubelszczyzny jako tzw. "ukraińskie terytorium etniczne"?

Oczywiście każdy mord ludności cywilnej i także ten w Sahryniu - należy potępić, no ale te w/w przypadki ....

-----------------------------------
Dzisiaj Ukraińcy z Mazur, Pomorza Szczecińskiego czy Dolnego Śląska głośno krzyczą o krzywdzie, która ich spotkała, w wyniku przesiedleńczej akcji Wisła. Niestety ale bardzo duża cześc Polaków z Wołynia i Podola krzyczec nie może , ponieważ od 65 lat leżą zakopani głęboko w ziemi, bez nawet brzozowego krzyża, a nad nimi rosną krzewy lub srają krowy. I to jest właśnia ta symetria polsko-ukraińska !!!

Polska zawsze była " poszkodowana " i oczywiście za to co sie stało na kresach nie odpowiada - a może dla równowagi powiesz  jaka polityka wobec narodu Ukraińskiego była prowadzona przez II Rzeczpospolitą po decyzji Ligii Narodów ??? jaki był los żołnierzy UPA i ludności ukraińskiej i ilu zamęczonych było jeńców w Polskim Obozie Koncentracyjnym  w Jaworznie w latach 1945 do 1955r - pewnie o tym " historyku" to nie wiesz ?? a może raczej nie chcesz wiedzieć jak byli męczeni i mordowani, a i do dziś nawet rodziny nie wiedzą gdzie zostały pogrzebane ich ciała ?? tym ze zamordoano tam już przecież w wolnym kraju około 6tys. ludności to jakoś Polski Rząd nie ma ochoty się chwalić i nagłaśniać. Może właśnie dla tego ci co o tym wiedzą to nie krzyczą głośno bo zdają sobie sprawe ,że Rząd II RP i prowadzona polityka przyczyniła się do takiej historii. Dlatego nie można jednostronnie podchodzić do takich tematów. Zresztą kto zamieszkiwał te tereny - rusini 86% czyli Ukraińcy od 12 wieku a z kąd się wzieli tam Polacy ?? byli to" zasłużeni" wojskowi którzy za swoje zbrodnie dostawali ziemie odbierane Ukraińcom. Tak więc nie można patrzeć tylko na swoje krzywdy i pisać historii tylko i wyłącznie ze swojego punktu  widzenia.

rozwiń
Avatar
jaro / 21 października 2009 o 23:11
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszych zapomnianych lokalnych bohaterów. Bronił polskich wsi zarówno przed ukraińskimi nacjonalistami jak i oddziałami niemieckimi ! Cześc Jego pamięci !
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszyc... rozwiń
Avatar
~jarek~ / 20 października 2009 o 20:09
[quote name='ia' date='7.05.2009, 11:00:47' post='125191']
a atak na Kryłow band UP i uprowadzenie żołnierza BCH Basaja i okrutny mord na nim w Sahryniu , a może powiedzieli by gdzie w Sahryniu leży zamordowany Basaj
[/quote

skąd wiesz ze to było w sahryniu
Avatar
jaro / 16 października 2009 o 00:11
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w Kołkach koordynował rzeziami Polaków w tej części Wołynia ! Juszczenko po raz kolejny pokazał jakim jest naszym "przyjacielem". Ciekawi mnie tylko jak czuje się nasz prezydent Kaczyński w tej sytuacji ?!...
Jak długo będziemy udawac, że pada deszcz, w sytuacji gdy pluje się nam jawnie w twarz ?! Panie prezydencie co stało się z Pana hasłem z 2005 r. - PRAWDA HISTORYCZNA ?! Czy jest ono obowiązujące tylko w stosunku do Niemców i Rosjan, a co z ukraińskimi nacjonalistami ?... Czy im już wszystko wolno ? A co w takim wypadku z naszą polską godnością narodową i pamiecią o okrutnie pomordowanych 150 tys. Polaków przez nazistów z OUN-UPA ?
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w ... rozwiń
Avatar
Lach / 1 października 2009 o 18:54
Wieczna hańba faszystowskim mordercom z OUN-UPA !
Ci bydlacy wymordowali tysiące polskich dzieci dla tzw. "wolnej ukrainy". Obcinanie dzieciom główek, nabijanie na sztachety czy rozpruwanie brzuszków to była walka o ukrainę ?
Ci tzw. "partyzanci upa" to byli bydlacy i chorzy zboczeńcy ! Dla tego Juszczenki to bohaterowie! Jaki to musi byc człowiek, że usprawiedliwia czysto zbrodnicze czyny tych bydlaków! Tak odwdzięcza sie nam za pomoc w czasie pomarańczowej rewolucji !
Avatar
Gość / 30 września 2009 o 11:25
jaro napisał:
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej").
Inną przyczyną jest chłopskie pochodzenia pomordowanych, którzy są traktowani jak Polacy trzeciej kategorii. Im według naszych "elit" nie należy się pamięc - ich nie obowiązują hasła w stylu - prawda historyczna.
No ale za rok bedą wybory prezydenckie i pan prezydent Kaczyński oraz pan premier Tusk bedą musieli odpowiedzieź na pytanie - "dlaczego zbrodnie niemieckie i rosyjskie mają byc pamiętane i kultywowane, a natomiast zbrodnie ukraińskie mają byc zapomniane ?". To prezydent Kaczyński powiedział ostatnio -"bez prawdy nie ma przebaczenia". Oczywiście było to skierowane do Rosjan, a do Ukraińców panie prezydencie już nie ? a dlaczego o Katyniu mamy mówic głośno, a o Wołyniu wręcz przeciwnie ? jak tak można różnicowac polskie ofiary ze względu na oprawcę ?
Dośc już tej obłudy i zakłamania ! Nie kto inny jak największy Polak - Papież Jan Paweł II powiedział - "Prawda was wyzwoli !". Wierzę, że tak stanie sie w końcu z naszymi politykami oraz bracmi Ukraińcami, którzy daj Boże, w styczniowych wyborach prezydenckich odrzucą faszyzm i nacjonalizm !


a czym jest ta - prawda historyczna - skoro nasi politycy traktuja ją wybiórczo ?


a czym jest ta - prawda historyczna - skoro nasi politycy traktuja ją wybiórczo ? rozwiń
Avatar
jaro / 29 września 2009 o 23:07
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej").
Inną przyczyną jest chłopskie pochodzenia pomordowanych, którzy są traktowani jak Polacy trzeciej kategorii. Im według naszych "elit" nie należy się pamięc - ich nie obowiązują hasła w stylu - prawda historyczna.
No ale za rok bedą wybory prezydenckie i pan prezydent Kaczyński oraz pan premier Tusk bedą musieli odpowiedzieź na pytanie - "dlaczego zbrodnie niemieckie i rosyjskie mają byc pamiętane i kultywowane, a natomiast zbrodnie ukraińskie mają byc zapomniane ?". To prezydent Kaczyński powiedział ostatnio -"bez prawdy nie ma przebaczenia". Oczywiście było to skierowane do Rosjan, a do Ukraińców panie prezydencie już nie ? a dlaczego o Katyniu mamy mówic głośno, a o Wołyniu wręcz przeciwnie ? jak tak można różnicowac polskie ofiary ze względu na oprawcę ?
Dośc już tej obłudy i zakłamania ! Nie kto inny jak największy Polak - Papież Jan Paweł II powiedział - "Prawda was wyzwoli !". Wierzę, że tak stanie sie w końcu z naszymi politykami oraz bracmi Ukraińcami, którzy daj Boże, w styczniowych wyborach prezydenckich odrzucą faszyzm i nacjonalizm !
Dlaczego nasze władze milczą o prawie 200 tys. wymordowanych wołyńskich i podolskich Polakach, przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS-Galizien ?
Główną przyczyną jest sojusz z nacjonalistą Juszczenką ( którego już sami Ukraińcy nie popierają - ma jedynie ok. 5 % zwolenników ) gloryfikującym namiętnie faszystowskich zbrodniarzy oraz fałszywie pojęte interesy strategiczne naszego państwa ( polecam świetny artykuł red. Rafała Ziemkiewicza "Polityka realna dla Polski - czyli jaka ? " z sobotniej "Rzeczpospolitej&q... rozwiń
Avatar
jaro / 9 września 2009 o 22:34
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, przebywając w ostatnich dniach w naszym kraju posunął się do niebywałego CHAMSTWA porównując polską AK z ukraińską tzw. UPA. Według niego obie formacje walczyły o niepodległość swych narodów. Oczywiście nie wspomniał o formach tej walki, a przede wszystkim z kim walczyli upowcy !
Armia Krajowa ( wcześniejszy Związek Walki Zbrojnej ) miała za swój główny cel - walkę z Niemcami, w celu wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej. Stworzono imponujące państwo podziemne, przeprowadzano akcje sabotażowe oraz wykonywano wyroki śmierci na zdrajcach, szpiclach i gestapowcach. Stojący na czele AK - gen. Stefan Rowerki „Grot” został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym.
Ukraińska Powstańcza Armia składała się w większości z wcześniejszych policjantów ukraińskich w służbie niemieckiej. Po sformowaniu „oddziałów” i „leśnym przeszkoleniu” rozpoczęła ona na wiosnę 1943r. „walkę o samostijną Ukrainę”, która polegała na ….. systematycznym wyrzynaniu polskich wsi na Wołyniu ! Z Niemcami przeprowadzano jedynie małe potyczki, w celu zdobycia broni. Pierwszy masowy mord Polaków miał miejsce w miejscowości Parośle na Polesiu , następnie banderowcy przenieśli się na Wołyń – zgładzono m. in. Lipniki ( cudem przeżył jako małe niemowlę – późniejszy kosmonauta Mirosław Hermaszewski) czy Janową Dolinę ( zarżnięto ponad 600 Polaków – obok był garnizon niemiecki który nie zareagował na mordy). Kulminacja rzezi wołyńskich Polaków miała miejsce w dn. 11 lipca - jednego dnia, często podczas mszy św., Ukraińcy zaatakowali 160 polskich wsi. Tego dnia wymordowano ok. 7 tys. osób ! Symbolami tego lipcowego ludobójstwa jest zagłada Porycka oraz dramatyczna obrona w kościele w Kisielinie. Następna fala mordów miała miejsce pod koniec sierpnia. Wtedy zgładzono m.in. Ostrówki i Wolę Ostrowiecką - ok. 1200 polskich ofiar ). Szacuje się że na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA zamordowali od 60 do 80 tys. Polaków. Mordy te często cechowało wręcz niewyobrażalne barbarzyństwo – starano się przed śmiercią zadać Polakom jak najwięcej bólu. Na małe polskie dzieci tzw. „Laszątka” Ukraińcy urządzali istne polowania po łąkach i lasach. Były przypadki że banderowcy „przekazywali” ukraińskim chłopom tzw. „czerni” grupy Polaków, a ci przy pomocy wideł, kos, młotków i norzy pastwili się nad swymi polskimi sąsiadami, zadając przed śmiercią straszne tortury. W ten właśnie sposób „partyzanci” z UPA „walczyli” o niepodległość Ukrainy ! W tym czasie z Niemcami dochodziło jedynie do sporadycznych utarczek… Zimą 1944 r. ukraińskie ludobójstwo przeniosło się w Tarnopolskie, Lwowskie i Stanisławowskie, a następnie na Podkarpacie i Lubelszczyznę. Ukraińscy nacjonaliści tj. „ bojownicy walczący o niepodległość Ukrainy” według Wiktora Juszczenki – wymordowali min. 150 Polaków.
Oczywiście także niektóre z oddziałów AK mają na sumieniu wymordowanie cywili ukraińskich jak np. w przypadku Sahrynia. Jednak ich skala jest zdecydowanie mniejsza. Oddziały akowskie i poakowskie, dokonujące akcji odwetowych, mają na sumieniu ok. 5 tys. Ukraińców. Nie można tak jak to robią Juszczenko i Kaczyński zrównywać 150 tys. z 5 tys. i przede wszystkim zapominać że to czynniki przywódcze UPA tj. Bandera, Szuchewycz, Klaczkiwskij czy Łebed dokładnie przygotowały a następnie przeprowadziły na Wołyniu i Podolu LUDOBÓJSTWO ludności polskiej, na co Polacy odpowiedzieli, nielicznymi w sumie, odwetami.
Różnica pomiędzy AK a UPA jest zasadnicza. Armia Krajowa jako typowa partyzantka walczyła z władzą okupacyjną tj. Niemcami, a tzw. Ukraińska Powstańcza Armia za swój główny cel ataku ( początkowo jedyny) obrała mieszkających po sąsiedzku cywilnych Polaków !
Chamstwem Juszczenki jest, że w trakcie wizyty w Polsce opowiada zwykłe antypolskie brednie i hańbi Armię Krajową ! Człowiek ten powinien być wdzięczny Polakom za pomoc w trakcie „ pomarańczowej rewolucji”, tymczasem zachowuje się w stosunku do nas prostacko i stale prowokuje swoimi działaniami czy wypowiedziami sławiącymi morderców Polaków!
Jak długo jeszcze prezydent Kaczyński będzie udawał, że tego nie widzi ? Przecież w 2005 r. jednym z głównych jego haseł jak i PiS-u było - „ POLITYKA PRAWDY HISTORYCZNEJ”! Może w końcu wyjaśni dlaczego nie przybył rok temu na lipcowe uroczystości 65-lecia Rzezi Wołyńskiej, odwołał swój patronat nad nimi, a objął nad organizowanym prowokacyjnei, w tym samym czasie, Festiwalem Kultury Ukraińskiej w Sopocie ? Jak można tak traktować pamięć o bestialsko pomordowanych Polakach ? Dlaczego w ogóle nasze władze różnicują polskie ofiary ze względu na oprawcę ? Za rok wybory prezydenckie. Należy przypomnieć wtedy powyższe hasło panu prezydentowi oraz zapytać w tym kontekście, wszystkich kandydatów, jak w stosunku do tego, słusznego przecież sloganu, ma się celowe przemilczenie LUDOBÓJSTWA dokonanego przez OUN-UPA, a także SS-Galizien na min. 150 tys. wołyńskich i podolskich Polaków !?
Jak długo można pozwalać na jawne plucie Polakom w twarz przez ukraińskich nacjonalistów i ich przywódcę - „naszego wielkiego przyjaciela” - Wiktora Juszczenkę ?!
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, przebywając w ostatnich dniach w naszym kraju posunął się do niebywałego CHAMSTWA porównując polską AK z ukraińską tzw. UPA. Według niego obie formacje walczyły o niepodległość swych narodów. Oczywiście nie wspomniał o formach tej walki, a przede wszystkim z kim walczyli upowcy !
Armia Krajowa ( wcześniejszy Związek Walki Zbrojnej ) miała za swój główny cel - walkę z Niemcami, w celu wyzwolenia kraju spod okupacji hitlerowskiej. Stworzono imponujące państwo podziemne, przeprowadz... rozwiń
Avatar
Wiszmi / 8 września 2009 o 10:58
Przecież ks. Stefan Batruch mówił że stawiamy za dużo krzyży. Więc jak można postawić je tam gdzie srają krowy?
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 20:20
"Kaczyński nie powinien jechać do Sahrynia

Jestem za pojednaniem i za przebaczeniem, ale opartym tak na prawdzie, jak i na uszanowaniu wszystkich ofiar. Niestety pomimo 20 lat niepodległosci Polski i 18 lat niepodległości Ukrainy wciąż polscy i ukraińscy politycy nie chcą powiedzieć prawdy o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II RP dokonanym przez OUN-UPA. Nie czynią też nic, aby upamiętnić ofiary tego ludobójstwa, choćby poprzez postawienie na ich zbiorowych mogiłach zwkłych krzyży z ich nazwiskami "...

[url="http://isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=2106"]http://isakowicz.pl/index.php?page=news&am...=8&nid=2106[/url]
"Kaczyński nie powinien jechać do Sahrynia

Jestem za pojednaniem i za przebaczeniem, ale opartym tak na prawdzie, jak i na uszanowaniu wszystkich ofiar. Niestety pomimo 20 lat niepodległosci Polski i 18 lat niepodległości Ukrainy wciąż polscy i ukraińscy politycy nie chcą powiedzieć prawdy o ludobójstwie na Kresach Wschodnich II RP dokonanym przez OUN-UPA. Nie czynią też nic, aby upamiętnić ofiary tego ludobójstwa, choćby poprzez postawienie na ich zbiorowych mogiłach zwkłych krzyży z ich nazwiskami "...

... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelski oddział IPN zamówił piłki plażowe z godłem Polski. Będą też puzzle i domino
film

Lubelski oddział IPN zamówił piłki plażowe z godłem Polski. Będą też puzzle i domino 4 0

Biało czerwone piłki plażowe z logo Instytutu Pamięci Narodowej, w którym znajduje się godło Polski, zamówił lubelski oddział IPN. Patriotyczny gadżet wywołał wiele skrajnych emocji.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 czerwca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 czerwca 0 0

W weekend na Arenie Lublin zostanie rozegrany Międzynarodowy Turniej Chłopców U-12 „Duńczyk Cup 2018. Udział w zawodach wezmą chociażby akademie: Legii Warszawa, Lecha Poznań Zagłębia Lubin, ale i Motoru Lublin oraz Górnika Łęczna.

Partyzant uratowany. Wojewoda zmienił zdanie. Pomnik nie zostanie usunięty

Partyzant uratowany. Wojewoda zmienił zdanie. Pomnik nie zostanie usunięty 1 4

Pomnik Partyzanta nie zostanie usunięty. Wojewoda zmienił zdanie

Zasnął za kierownicą. Uderzył w drzewo i ogrodzenie. Trafił do szpitala
galeria

Zasnął za kierownicą. Uderzył w drzewo i ogrodzenie. Trafił do szpitala 3 0

Kierowca zasnął za kierownicą. Jazdę skończył na ogrodzeniu.

IV liga: Michał Zuber i Karol Bujak w Górniku? Nowy trener Kryształu

IV liga: Michał Zuber i Karol Bujak w Górniku? Nowy trener Kryształu 2 0

To może być trudne lato dla kibiców w Lubartowie. Zanosi się na to, że Lewart straci trzech najlepszych strzelców z poprzednich rozgrywek. Michał Zuber i Karol Bujak próbują swoich sił w... Górniku Łęczna

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo

Dzisiaj otwiera się Rollmania. Pierwszy dzień jazdy za darmo 4 0

Hala do jazdy na wrotkach i rolkach będzie działać od dzisiaj w miejscu lodowiska Icemania przy Al. Zygmuntowskich. We wszystkie dni tygodnia ma być czynna od godz. 11 do 21.

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno

Ruszają mistrzostwa Polski w kolarstwie. O medale Mostostalu Puławy będzie trudno 6 0

W piątek rozpoczynają się mistrzostwa Polski w kolarstwie. Bazą zawodów będzie Grunwald i Ostróda

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód

Burze: W woj. lubelskim bez większych szkód 0 3

Czwartkowe burze nie spowodowały większych szkód w woj. lubelskim

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06]
22 czerwca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [22-24.06] 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek do lubelskich kin trafią zbierający znakomite recenzje horror Hereditary oraz kontynuacja kultowej już serii kryminalnej - Ocean's 8, tym razem w wersji kobiecej. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki
galeria

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich zamiast placu zabaw? Pierwsze przymiarki 94 28

Jeszcze w czerwcu możemy poznać reguły konkursu na projekt pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich, który miałby stanąć w centrum miasta. Prezydent Lublina i jego podwładni nie będą mieli wpływu na konkurs. Teoretycznie może go wygrać projekt stworzony przez miejską radną PiS

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie?

340 tys. uczniów z Lubelskiego zaczyna wakacje. Jak wypadł pierwszy szkolny rok po reformie? 0 9

Ponad 340 tys. uczniów z całej Lubelszczyzny odbiera dziś świadectwa i zaczyna wakacje. Władza chwali reformę, ale nauczyciele i rodzice z niepokojem patrzą w przyszłość

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka

MUNDIAL 2018 Argentyna – Chorwacja 0:3. Totalna demolka 2 2

MUNDIAL 2018 Po niezwykle emocjonującym meczu w Niżnym Nowogrodzie Chorwacja zdeklasowała Argentynę wygrywając 3:0 i zapewniła sobie wyjście z grupy. Z kolei Leo Messi i spółka są o krok od pożegnania się z turniejem w Rosji

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend]
22 czerwca 2018, 21:00

"Wrota do piekieł" i inne filmy w kinie Perła w Lublinie [program na weekend] 12 1

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejny weekend z plenerowym Kinem Perła. W najbliższym czasie zobaczymy m.in. horror Wrota do piekieł i dramat Belgica.

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia]
Uroczysta gala
galeria

Złota Setka 2017. Nagrodziliśmy najlepsze firmy z Lubelszczyzny [zdjęcia] 14 8

To już 22. edycja Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny „Złota Setka 2017”. W czwartek wieczorem podczas uroczystej gali w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich nagrodziliśmy zwycięskie firmy. Był czas na gratulacje i okolicznościowe toasty.

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem?

Komitet Krzysztofa Żuka. Kto pójdzie do wyborów z prezydentem? 4 44

Rozmowy w sprawie zawiązania komitetu, którego twarzą byłby urzędujący prezydent Lublina, trwały od kilku miesięcy. W czwartek w obecności dziennikarzy przedstawiciele poszczególnych ugrupowań podpisali porozumienie programowe

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.