poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Sahryń: Korekty przy pomniku Ukraińców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2009, 14:44

Na pomniku upamiętniającym śmierć Ukraińców w Sahryniu pojawiły się korekty. Nie wiadomo, czy strona ukraińska konsultowała zmiany z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Wszelkie odstępstwa od projektu powinny być uzgadniane pomiędzy obiema stronami - mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. - Jeżeli nanoszone poprawki odbiegają od projektu, wójt powinien nakazać przerwać prace.

Według tego ostatniego, wykonawca pomnika spod Olsztyna nie ingerował w treść napisów. - Skorygowano tylko błędy w pisowni imion i nazwisk - zapewnia Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

Ale oprócz poprawiania literówek, na krzyżu pojawiła się charakterystyczna dla prawosławia poprzeczka. Ne wiadomo, czy strona ukraińska uzgodniła to wcześniej z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem generalnym ROPWiM, nie udało się nam skontaktować.

- Nie mam pojęcia, czy poprawki były uzgadniane, mogę jedynie zapewnić, że treść napisów nie została zmieniona - powiedział nam Ryszard Pobłocki, dyrektor Gimnazjum w Sahryniu, który w niedzielę został odznaczony przez wojewodę srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Pomnik czeka na poświęcenie i odsłonięcie. Strona ukraińska chce, by w uroczystościach - podobnie jak w Hucie Pieniackiej koło Lwowa - wzięli udział prezydenci Polski i Ukrainy.

Wiktor Juszczenko na początku lipca ma przyjechać do Lublina, by w rocznicę Unii Lubelskiej razem z przedstawicielami państw, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, odebrać doktorat honoris causa (przeciwko jego kandydaturze protestują środowiska kresowe). Być może wtedy odbędą się uroczystości na cmentarzu w Sahryniu.

Zdarzyło się w Sahryniu

10 marca 1944 roku w Sahryniu oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi. Wioska pod Hrubieszowem stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. W walkach zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska dowodzi, że ofiar było znacznie więcej. Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Słavko
jaro
~jarek~
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Słavko
Słavko (28 lipca 2013 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale...

- a czy przypadkiem to nie z Sahrynia wychodziły wcześniej napady na polskie wsie w Hrubieszowskiem?
- a czy przypadkiem to nie zgrupowanie banderowskie w Sahryniu nie planowało ataku na polskie miasteczko Tyszowce, a atak AK i BCh uprzedził ten zamiar?
- a czy przypadkiem żołnierze polscy cżęściowo nie wywodzili sie ze zgładzonego ponad pół roku wcześniej polskiego Wołynia i wieloma z nich -niestety- kierowała żądza odwetu za wymordowane rodziny ?
- a czy przypadkiem dowodzący akcją "Wiktor" nie wydał kilka wyroków śmierci na swoich żołnierzy za mordy na cywilach ( co było nie do pomyslenia z przeciwnej strony)?
- a czy przypadkiem strona ukraińska dla zniwelowania znaczenia mordu w Hucie Pieniackiej specjalnie nie powiększa liczby swoich ofiar czterokrotnie z 300 do nawet 1200 osób?
- a czy przypadkiem to prezydent Kaczyński nie był już na podobnej uroczystości w Pawłokomie i teraz jego przybycie do Sahrynia spowoduje całkowitą asymetrię w uroczystym upamiętnieniu ofiar po obu stronach, w sytuacji gdy z drugiej strony podobna sytuacja miała miejsce tylko w Hucie Pieniackiej na Podolu ( a gdzie Wołyń ???) ?
- a czy przypadkiem nacjonaliści ukraińscy nie negują aktualną granicę polsko-ukraińską i określają wschodnie powiaty Podkarpacia i Lubelszczyzny jako tzw. "ukraińskie terytorium etniczne"?

Oczywiście każdy mord ludności cywilnej i także ten w Sahryniu - należy potępić, no ale te w/w przypadki ....

-----------------------------------
Dzisiaj Ukraińcy z Mazur, Pomorza Szczecińskiego czy Dolnego Śląska głośno krzyczą o krzywdzie, która ich spotkała, w wyniku przesiedleńczej akcji Wisła. Niestety ale bardzo duża cześc Polaków z Wołynia i Podola krzyczec nie może , ponieważ od 65 lat leżą zakopani głęboko w ziemi, bez nawet brzozowego krzyża, a nad nimi rosną krzewy lub srają krowy. I to jest właśnia ta symetria polsko-ukraińska !!!

Polska zawsze była " poszkodowana " i oczywiście za to co sie stało na kresach nie odpowiada - a może dla równowagi powiesz  jaka polityka wobec narodu Ukraińskiego była prowadzona przez II Rzeczpospolitą po decyzji Ligii Narodów ??? jaki był los żołnierzy UPA i ludności ukraińskiej i ilu zamęczonych było jeńców w Polskim Obozie Koncentracyjnym  w Jaworznie w latach 1945 do 1955r - pewnie o tym " historyku" to nie wiesz ?? a może raczej nie chcesz wiedzieć jak byli męczeni i mordowani, a i do dziś nawet rodziny nie wiedzą gdzie zostały pogrzebane ich ciała ?? tym ze zamordoano tam już przecież w wolnym kraju około 6tys. ludności to jakoś Polski Rząd nie ma ochoty się chwalić i nagłaśniać. Może właśnie dla tego ci co o tym wiedzą to nie krzyczą głośno bo zdają sobie sprawe ,że Rząd II RP i prowadzona polityka przyczyniła się do takiej historii. Dlatego nie można jednostronnie podchodzić do takich tematów. Zresztą kto zamieszkiwał te tereny - rusini 86% czyli Ukraińcy od 12 wieku a z kąd się wzieli tam Polacy ?? byli to" zasłużeni" wojskowi którzy za swoje zbrodnie dostawali ziemie odbierane Ukraińcom. Tak więc nie można patrzeć tylko na swoje krzywdy i pisać historii tylko i wyłącznie ze swojego punktu  widzenia.

Rozwiń
jaro
jaro (21 października 2009 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszych zapomnianych lokalnych bohaterów. Bronił polskich wsi zarówno przed ukraińskimi nacjonalistami jak i oddziałami niemieckimi ! Cześc Jego pamięci !
Rozwiń
~jarek~
~jarek~ (20 października 2009 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ia' date='7.05.2009, 11:00:47' post='125191']
a atak na Kryłow band UP i uprowadzenie żołnierza BCH Basaja i okrutny mord na nim w Sahryniu , a może powiedzieli by gdzie w Sahryniu leży zamordowany Basaj
[/quote

skąd wiesz ze to było w sahryniu
Rozwiń
jaro
jaro (16 października 2009 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w Kołkach koordynował rzeziami Polaków w tej części Wołynia ! Juszczenko po raz kolejny pokazał jakim jest naszym "przyjacielem". Ciekawi mnie tylko jak czuje się nasz prezydent Kaczyński w tej sytuacji ?!...
Jak długo będziemy udawac, że pada deszcz, w sytuacji gdy pluje się nam jawnie w twarz ?! Panie prezydencie co stało się z Pana hasłem z 2005 r. - PRAWDA HISTORYCZNA ?! Czy jest ono obowiązujące tylko w stosunku do Niemców i Rosjan, a co z ukraińskimi nacjonalistami ?... Czy im już wszystko wolno ? A co w takim wypadku z naszą polską godnością narodową i pamiecią o okrutnie pomordowanych 150 tys. Polaków przez nazistów z OUN-UPA ?
Rozwiń
Lach
Lach (1 października 2009 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wieczna hańba faszystowskim mordercom z OUN-UPA !
Ci bydlacy wymordowali tysiące polskich dzieci dla tzw. "wolnej ukrainy". Obcinanie dzieciom główek, nabijanie na sztachety czy rozpruwanie brzuszków to była walka o ukrainę ?
Ci tzw. "partyzanci upa" to byli bydlacy i chorzy zboczeńcy ! Dla tego Juszczenki to bohaterowie! Jaki to musi byc człowiek, że usprawiedliwia czysto zbrodnicze czyny tych bydlaków! Tak odwdzięcza sie nam za pomoc w czasie pomarańczowej rewolucji !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!