sobota, 19 sierpnia 2017 r.

Zamość

Sahryń: Korekty przy pomniku Ukraińców

Dodano: 5 maja 2009, 14:44

Na pomniku upamiętniającym śmierć Ukraińców w Sahryniu pojawiły się korekty. Nie wiadomo, czy strona ukraińska konsultowała zmiany z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Wszelkie odstępstwa od projektu powinny być uzgadniane pomiędzy obiema stronami - mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. - Jeżeli nanoszone poprawki odbiegają od projektu, wójt powinien nakazać przerwać prace.

Według tego ostatniego, wykonawca pomnika spod Olsztyna nie ingerował w treść napisów. - Skorygowano tylko błędy w pisowni imion i nazwisk - zapewnia Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

Ale oprócz poprawiania literówek, na krzyżu pojawiła się charakterystyczna dla prawosławia poprzeczka. Ne wiadomo, czy strona ukraińska uzgodniła to wcześniej z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem generalnym ROPWiM, nie udało się nam skontaktować.

- Nie mam pojęcia, czy poprawki były uzgadniane, mogę jedynie zapewnić, że treść napisów nie została zmieniona - powiedział nam Ryszard Pobłocki, dyrektor Gimnazjum w Sahryniu, który w niedzielę został odznaczony przez wojewodę srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Pomnik czeka na poświęcenie i odsłonięcie. Strona ukraińska chce, by w uroczystościach - podobnie jak w Hucie Pieniackiej koło Lwowa - wzięli udział prezydenci Polski i Ukrainy.

Wiktor Juszczenko na początku lipca ma przyjechać do Lublina, by w rocznicę Unii Lubelskiej razem z przedstawicielami państw, które przed wiekami tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, odebrać doktorat honoris causa (przeciwko jego kandydaturze protestują środowiska kresowe). Być może wtedy odbędą się uroczystości na cmentarzu w Sahryniu.

Zdarzyło się w Sahryniu

10 marca 1944 roku w Sahryniu oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi. Wioska pod Hrubieszowem stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. W walkach zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska dowodzi, że ofiar było znacznie więcej. Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.
Czytaj więcej o:
Słavko
jaro
~jarek~
(45) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Słavko
Słavko (28 lipca 2013 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale...

- a czy przypadkiem to nie z Sahrynia wychodziły wcześniej napady na polskie wsie w Hrubieszowskiem?
- a czy przypadkiem to nie zgrupowanie banderowskie w Sahryniu nie planowało ataku na polskie miasteczko Tyszowce, a atak AK i BCh uprzedził ten zamiar?
- a czy przypadkiem żołnierze polscy cżęściowo nie wywodzili sie ze zgładzonego ponad pół roku wcześniej polskiego Wołynia i wieloma z nich -niestety- kierowała żądza odwetu za wymordowane rodziny ?
- a czy przypadkiem dowodzący akcją "Wiktor" nie wydał kilka wyroków śmierci na swoich żołnierzy za mordy na cywilach ( co było nie do pomyslenia z przeciwnej strony)?
- a czy przypadkiem strona ukraińska dla zniwelowania znaczenia mordu w Hucie Pieniackiej specjalnie nie powiększa liczby swoich ofiar czterokrotnie z 300 do nawet 1200 osób?
- a czy przypadkiem to prezydent Kaczyński nie był już na podobnej uroczystości w Pawłokomie i teraz jego przybycie do Sahrynia spowoduje całkowitą asymetrię w uroczystym upamiętnieniu ofiar po obu stronach, w sytuacji gdy z drugiej strony podobna sytuacja miała miejsce tylko w Hucie Pieniackiej na Podolu ( a gdzie Wołyń ???) ?
- a czy przypadkiem nacjonaliści ukraińscy nie negują aktualną granicę polsko-ukraińską i określają wschodnie powiaty Podkarpacia i Lubelszczyzny jako tzw. "ukraińskie terytorium etniczne"?

Oczywiście każdy mord ludności cywilnej i także ten w Sahryniu - należy potępić, no ale te w/w przypadki ....

-----------------------------------
Dzisiaj Ukraińcy z Mazur, Pomorza Szczecińskiego czy Dolnego Śląska głośno krzyczą o krzywdzie, która ich spotkała, w wyniku przesiedleńczej akcji Wisła. Niestety ale bardzo duża cześc Polaków z Wołynia i Podola krzyczec nie może , ponieważ od 65 lat leżą zakopani głęboko w ziemi, bez nawet brzozowego krzyża, a nad nimi rosną krzewy lub srają krowy. I to jest właśnia ta symetria polsko-ukraińska !!!

Polska zawsze była " poszkodowana " i oczywiście za to co sie stało na kresach nie odpowiada - a może dla równowagi powiesz  jaka polityka wobec narodu Ukraińskiego była prowadzona przez II Rzeczpospolitą po decyzji Ligii Narodów ??? jaki był los żołnierzy UPA i ludności ukraińskiej i ilu zamęczonych było jeńców w Polskim Obozie Koncentracyjnym  w Jaworznie w latach 1945 do 1955r - pewnie o tym " historyku" to nie wiesz ?? a może raczej nie chcesz wiedzieć jak byli męczeni i mordowani, a i do dziś nawet rodziny nie wiedzą gdzie zostały pogrzebane ich ciała ?? tym ze zamordoano tam już przecież w wolnym kraju około 6tys. ludności to jakoś Polski Rząd nie ma ochoty się chwalić i nagłaśniać. Może właśnie dla tego ci co o tym wiedzą to nie krzyczą głośno bo zdają sobie sprawe ,że Rząd II RP i prowadzona polityka przyczyniła się do takiej historii. Dlatego nie można jednostronnie podchodzić do takich tematów. Zresztą kto zamieszkiwał te tereny - rusini 86% czyli Ukraińcy od 12 wieku a z kąd się wzieli tam Polacy ?? byli to" zasłużeni" wojskowi którzy za swoje zbrodnie dostawali ziemie odbierane Ukraińcom. Tak więc nie można patrzeć tylko na swoje krzywdy i pisać historii tylko i wyłącznie ze swojego punktu  widzenia.

Rozwiń
jaro
jaro (21 października 2009 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skąd wiesz ze to było w sahryniu
[/quote]

Oczywiście Basaja "Rysia" Ukraińcy z UPA zamordowali nie w Sahryniu, a w Kryłowie, ściślej w jego okolicach ( niektóre źródła błędnie podają także Uhrynów - obecnie po stronie ukraińskiej ). Po bestialskich torturach skręcili jego ciało w kieracie! W tym roku w Kryłowie był festiwal-jarmark transgraniczny polsko-ukraiński - ciekawe czy jego uczestnicy wiedzieli o tym fakcie ?
Stanisław Basaj "Ryś" dowódca BCh w Hrubieszowskiem jest jednym z naszych zapomnianych lokalnych bohaterów. Bronił polskich wsi zarówno przed ukraińskimi nacjonalistami jak i oddziałami niemieckimi ! Cześc Jego pamięci !
Rozwiń
~jarek~
~jarek~ (20 października 2009 o 20:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ia' date='7.05.2009, 11:00:47' post='125191']
a atak na Kryłow band UP i uprowadzenie żołnierza BCH Basaja i okrutny mord na nim w Sahryniu , a może powiedzieli by gdzie w Sahryniu leży zamordowany Basaj
[/quote

skąd wiesz ze to było w sahryniu
Rozwiń
jaro
jaro (16 października 2009 o 00:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wczoraj prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko świętował 67 rocznicę powstania tzw. UPA w miejscowosci Kołki na Wołyniu. W 1943r. przez kilka miesięcy tereny wokół były opanowane przez UPA - tam też znajdował się sztab tej zbrodniczej organizacji. W samych Kołkach około 50 tamtejszych Polaków zostało zamkniętych w drewnianym kościele, a następnie spalonych żywcem przez "bohaterskich partyzantów" z UPA, którzy urządzili im piekło na ziemi. Ten fakt dla Juszczenki oczywiście nie ma żadnego znaczenia ! Także fakt, że sztab UPA w Kołkach koordynował rzeziami Polaków w tej części Wołynia ! Juszczenko po raz kolejny pokazał jakim jest naszym "przyjacielem". Ciekawi mnie tylko jak czuje się nasz prezydent Kaczyński w tej sytuacji ?!...
Jak długo będziemy udawac, że pada deszcz, w sytuacji gdy pluje się nam jawnie w twarz ?! Panie prezydencie co stało się z Pana hasłem z 2005 r. - PRAWDA HISTORYCZNA ?! Czy jest ono obowiązujące tylko w stosunku do Niemców i Rosjan, a co z ukraińskimi nacjonalistami ?... Czy im już wszystko wolno ? A co w takim wypadku z naszą polską godnością narodową i pamiecią o okrutnie pomordowanych 150 tys. Polaków przez nazistów z OUN-UPA ?
Rozwiń
Lach
Lach (1 października 2009 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wieczna hańba faszystowskim mordercom z OUN-UPA !
Ci bydlacy wymordowali tysiące polskich dzieci dla tzw. "wolnej ukrainy". Obcinanie dzieciom główek, nabijanie na sztachety czy rozpruwanie brzuszków to była walka o ukrainę ?
Ci tzw. "partyzanci upa" to byli bydlacy i chorzy zboczeńcy ! Dla tego Juszczenki to bohaterowie! Jaki to musi byc człowiek, że usprawiedliwia czysto zbrodnicze czyny tych bydlaków! Tak odwdzięcza sie nam za pomoc w czasie pomarańczowej rewolucji !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (45)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!