Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 września 2009 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Sahryń wygląda prezydentów Polski i Ukrainy

0 5 A A

Prezydenci Ukrainy i Polski zostali zaproszeni na odsłonięcie pomnika pamięci Ukraińców zabitych we wsi Sahryń w powiecie hrubieszowskim. Na razie nie potwierdzono oficjalnie ich udziału, ale władze gminy przygotowują się do uroczystości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzisiaj sprzątano cmentarz. – Wywozimy skoszoną trawę i chwasty, porządkujemy teren – mówi Lech Bojko, wójt gminy Werbkowice.

O zaplanowanych uroczystościach poinformował sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Ofiar Wojny i Represji Politycznych przy Radzie Ministrów Ukrainy, która jest odpowiednikiem polskiej Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.

– Chcielibyśmy, by pomnik został odsłonięty 8 września, podczas wizyty Juszczenki w Polsce – powiedział Światosław Szeremeta.

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP potwierdza, że prezydent Ukrainy w poniedziałek przyleci do naszego kraju z dwudniową wizytą. – Program obecnie jest przygotowywany przez odpowiednie instytucje po stronie polskiej i ukraińskiej – poinformowało nas biuro.

Czy Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński pojawią się we wtorek razem w Sahryniu?

– Na razie czekamy na ostateczny kształt programu wizyty prezydenta Juszczenki w naszym kraju – powiedział nam wczoraj Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i kombatantów. – Żadna nota dyplomatyczna do nas nie dotarła. Na chwilę obecną nie wiemy, czy i kiedy przyjedzie do Sahrynia.

Podobnie sytuacja wygląda z prezydentem Kaczyńskim. Mieszkańcy wioski spokojnie podchodzą do planowanych uroczystości. – Bo już w marcu mieli odsłonić pomnik, ale nic z tego nie wyszło – mówi Krystyna Siudak, sołtys Sahrynia.

Ale wyglądają prezydentów. – Bo jeśli by się tutaj pojawili, to byłoby naprawdę wielkie wydarzenie – mówi Ryszard Pobłocki, pedagog Zespołu Szkół w Sahryniu.

Zdania są podzielone. – Szkoda Ukraińców, ale nie można zapominać o mordowanych Polakach – mówi jeden z mieszkańców wioski. – Przecież kilka kilometrów stad ukraińska banda zabiła siostrę Longinę Trudzińską z małymi sierotami z turkowickiego zakładu.

74-letni Ryszard Ogonowski miał wtedy 9 lat. – Pamiętam łuny nad wioską – wspomina. – My skryliśmy się do schronu. Mama pokazała polski dowód, dlatego dostaliśmy przepustkę i uciekliśmy w stronę Tyszowiec.

10 marca 1944 roku oddział Armii Krajowej pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. "Wiktor” dokonał likwidacji silnie ufortyfikowanej placówki OUN-UPA w Sahryniu, jak również posterunku ukraińskiej policji pomocniczej, która współpracowała z wojskami niemieckimi.

Wioska stanowiła wówczas jedną z głównych baz zaopatrzeniowych i wypadowych nacjonalistów ukraińskich, którzy regularnie dokonywali mordów na okolicznej ludności polskiej. Według różnych szacunków zginęło od 150 do 300 osób, choć strona ukraińska podaje, że mogło ich być nawet dwa razy więcej.

Według historyków, dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Avatar
jaro / 11 września 2009 o 23:23
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i osad na Wołyniu oraz w Hrubieszowskiem!
- obecnie na Wołyniu i Podolu w miejscach w których leżą pomordowani Polacy brak jest nie tylko pomników, ale nawet zwykłych krzyży!
- rok temu prezydent Kaczyński zdezerterował z uroczystosci 65-lecia Rzezi Wołyńskiej i w odczytanym liście nie wskazał sprawców ludobójstwa - co więcej prezydent NIGDY nie oddał hołdu Polakom zamordowanym z rąk banderowców ( w Hucie Pieniackiej - sprawcami było SS-Galizien)- obecna jego obecnośc w Sahryniu stworzyłaby ogromną asymetrię !
Należy pamietac że :

- przed Sahryniem ( 200-300 ofiar ukraińskich , w tym wielu banderowców) była Rzeź Wołyńska ( 60-80 tys. pomordowanych)!
- podczas ludobójstwa na Wołyniu, w Małoposce Wschodniej oraz Lubelszczyźnie- OUN-UPA i SS-Galizien bestialsko zamordowały min. 150 tys. Polaków, w sytuacji gdy oddziały AK, NSZ i WP zabiły 5 tys. Ukraińców!
- Sahryń był ośrodkiem w którym zgromadzili się ukraińscy nacjonaliści w słuzbie niemieckiej oraz banderowcy, którzy wczesniej zlikwidowali szereg polski wsi i ... rozwiń
Avatar
jaro / 8 września 2009 o 23:19
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwierdza że UPA zapisała się „złotymi zgłoskami w historii Ukrainy” – oczywiście nie dodaje że te „zgłoski” polegały na wymordowaniu min. 150 tys. Polaków – często w okrutny barbarzyński sposób !
Jeżeli polski prezydent udaje „że nie ma sprawy” to znaczy, że nie tylko poświęca pamięć bestialsko pomordowanych, w imię tzw. „strategicznych interesów ”, ale wręcz pozwala na jawne jej opluwanie. My Polacy ciągle przepraszamy Ukraińców za przesiedleńczą akcję Wisła, a ich nie stać na żaden akt skruchy za ludobójczą akcję Wołyń ! Co więcej Ukraińcy nie pozwalają na postawienie zwykłych krzyży na Wołyniu i Podolu, w miejscach gdzie leżą trupy pomordowanych Polaków ( stoją one jedynie w 10 % miejsc !).
Przypominam że ukraiński prezydent, dwa lata temu za bohatera Ukrainy oficjalnie uznał komendanta UPA – Romana Szuchewycza ps. „Taras Czuprynka”, który był wręcz zoologicznym antypolakiem . To ta kanalia dowodziła rzeziami na Wołyniu i Podolu, to on rozkazywał upowcom – „Polaków wycinać w pień …” Czy ogłoszenie tego zbrodniarza ukraińskim bohaterem było czynem przyjacielskim w stosunku do Polski i Polaków ? Prawdopodobnie w listopadzie, w 67 rocznicę powstania faszystowskiej UPA, taki sam „zaszczyt” spotka głównego ideologa i przywódcę duchowego ludobójców - Stepana Banderę !
Działania Juszczenki w kierunku gloryfikacji morderców Polaków, a także Żydów i Ormian powinny zostać uznane za antypolskie i jako takie, muszą w końcu zostać potępione przez nasze władze! LUDOBÓJSTWO dokonane na zamieszkujących Wołyń i Podole – Polakach, przez Ukraińców z OUN-UPA jest tak naprawdę NOWYM KATYNIEM – przemilczanym przez naszych „jaśnie - polityków”!
Dość już panowie - Kaczyński, Tusk i Sikorski - tego fałszu, obłudy i hipokryzji !!!
Czy prezydent obcego państwa gloryfikujący morderców Polaków może być uznawany za przyjaciela Polski ? Oczywiście, na pierwszy rzut oka, jest to absurd ! Jednak taka chora sytuacja funkcjonuje w przypadku prezydenta Ukrainy – Wiktora Juszczenki !
Jako głowa państwa ukraińskiego zwykłych bandytów i ludobójców, mających polską krew na rękach, wynosi na piedestał chwały narodowej, odsłania pomniki rzeźnikom takim jak Dmytro Klaczkiwskij ps. „ Kłym Sawur” – zwany „katem Wołynia”, oficjalnie stwie... rozwiń
Avatar
Wasyl / 7 września 2009 o 19:03
a kto pamięta że wcześniej w 1943r. na samym Wołyniu Ukraińcy z UPA wymordowali 80 tys. Polaków ?
Avatar
ole / 6 września 2009 o 13:56
TAK<TAK<TAK
Avatar
olo / 6 września 2009 o 13:26
NIE , NIE i jeszcze raz NIE
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 3

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 31 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 24

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!